רעננה

'אות החיים המשותפים' לביה"ס זיו

האות, מטעם קרן 'יוזמות אברהם', הוענק לבית הספר על פעילותו במסגרת פרויקט "לימוד משותף", שמתבצעת בשיתוף בית ספר אל- ראשדיה מקלנסואה

זאב גולדשמיט 15/08/2018
'אות החיים המשותפים' לביה
פעילות במסגרת הפרויקט (צילום: פרטי)

קרן 'יוזמות אברהם' מעניקה מידי שנה את 'אות החיים המשותפים' כהוקרה ליחידים או ארגונים שפעלו פעולה משמעותית לקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראל. בין היתר יצרה הקרן וקידמה תוכנית ללימודי השפה הערבית בבתי ספר יסודיים החל מכתה ה'.

בשבוע שעבר, התכנסה הנהלת העמותה כדי לבחור במקבלי האות לשנת 2018 וההחלטה שהתקבלה הייתה על הענקת האות לבתי הספר זיו מרעננה במסגרת פרויקט "לימוד משותף", יחד עם בית ספר אל- ראשדיה מקלנסואה. טקס הענקת האות מתוכנן להתקיים ביום שלישי, 13 בנובמבר.

נימוקי הבחירה:  כוכי כהן ועומאר סלאמה הם צמד מנהלי בתי ספר המובילים זו השנה הרביעית קשר חברתי-חינוכי עמוק ומשמעותי בין בתי הספר אותם הם מנהיגים. בשנת הלימודים תשע"ח אימצו ביחד  את תוכנית ה'לימוד המשותף' החדשנית, תוך שהם לוקחים חלק בפיתוחה על סמך התנסותם בשטח.  כוכי ועומאר מנהלים קשרי עבודה ושיתוף פעולה עמוק המקרין על התרבות הבית ספרית כולה תוך שהוא מעצב אותה כסובלנית ופתוחה יותר ל'אחר'.  במציאות מאתגרת של זרמי חנוך נפרדים ונקודות מפגש נדירות בין תלמידים ומורים יהודים וערבים, השכילו המנהלים השותפים להתמודד עם קשיים ויכלו להם, גם בתקופות של מתיחות בישראל ובאזור, בנחישות ובמנהיגות חינוכית.  אות החיים המשותפים מוענק לכוכי ועומאר על שותפות חינוכית יהודית-ערבית, משמעותית ומתמשכת, בתחום החינוך לחיים משותפים.

מנהלת ביה"ס זיו, כוכי כהן, כיצד התנהלו המפגשים ובאיזו אווירה?

 

"קיימנו מפגשים אחת לחודש, פעם ברעננה ופעם בקאלנסווה בשיתופי פעולה הדוקים ובאווירה מצוינת. במקרים חריגים שבהם הייתה מתיחות על רקע בטחוני המפגש התקיים במקום ניטראלי. ההיענות הייתה יפה. חלק מצומצם של הורים בחרו שלא לאפשר לילדיהם לנסוע לקלנסוואה, אבל הרוב המוחלט כן נסע. הוכחנו שאם רוצים אין זו אגדה".

"בחרנו לעסוק בתוכנית 'מפתח הלב', שמבוססת על ערכים של כבוד, אחריות, נתינה. כל חודש בנינו סביב ערך החודש מפגש ערכי בין הילדים משני בתי הספר. הלימודים התנהלו בשפה העברית ובשפה הערבית, כדי שכולם ירגישו שייכות. בשנה שעברה הפעילות הייתה של ילדי כיתות ו', ואילו בשנה הקרובה ישתתפו תלמידי כיתות ה'".

מה המפגשים המשותפים עשו לילדים?

"אחרי מספר מפגשים התגובות היו : 'הם ילדים כמונו'... 'אנחנו אוהבים את אותם דברים....'.  אלה היו רק חלק מהתגובות משני הצדדים, שיצרו דוגמה שאפשר להכיר את האחר בצורה מכובדת".

האם המפגשים בין הילדים היהודים והערבים נמשכו גם מחוץ לבית הספר?

"לזה עדיין לא הגענו, לקשרים ופעילויות אחרי שעות הלימודים, אבל כולי תקווה שזה עוד יקרה. כל דבר צריך את הזמן שלו".

מה שיתוף הפעולה בין ילדי רעננה לקאלנסווה מלמד על הסיכוי לקיום של שלום אמיתי באזור?

"איפה שיש הידברות ויחסים של כבוד, הסיכוי לשלום גדול יותר".

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
עליה של מאות אחוזים בקרב אנשים עם מוגבלויות המתנדבים לשירות הלאומי
סיימו בכבוד
הרשימה הדתית המאוחדת השיקה את קמפיין הבחירות שלה
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה
הורי ותלמידי חט"ב הנגיד השביתו את הלימודים בשעה הראשונה
פרץ לעסק כדי לשלם לנהג מונית
רוני רום
תוכנית תעש השרון , לאן?
סכנה: פזילה בעקבות שימוש בסמארטפון
ברוידא יפצה את היועצת המשפטית של ועדת התכנון