רעננה

זכויות בנייה במקום פיצויי הפקעה

הוועדה המקומית אישרה הקמת שכונה חדשה של כ-2,000 דירות מדרום לפארק רעננה, כאשר בעלי הקרקעות יקבלו זכויות בנייה במקום פיצויי הפקעה

כתב לוקאל 16/08/2018
עו"ד עודד ישראלי. הגיש את העתירה לבג"צ (צילום: אלן שיבר)

הוועדה המקומית רעננה החליטה לאחרונה כי בעלי קרקעות בסמוך לכביש 531 יקבלו זכויות בנייה במקום פיצויי הפקעה.

בהחלטת הוועדה עוגנה הקמת שכונת מגורים חדשה של 2,000 דירות ובנוסף שטחי משרדים בהיקף של 100,000 מ"ר וכן 10,000 מ"ר שטחי מסחר וחנויות, באזור שנמצא מדרום לפארק רעננה ובסמוך לתחנת הרכבת החדשה במערב העיר.

החלטת הוועדה היא תוצאת מאבק שנמשך למעלה מעשור של בעלי קרקעות פרטיים שהקרקעות שלהם הופקעו על ידי המדינה לצורך סלילת כביש 531 ומסילת רכבת השרון, כולל המחלפים באזור. עשרות מבעלי הקרקעות הגישו עוד ב-2006 עתירה לבג"צ באמצעות עו"ד עודד ישראלי, במטרה למצוא חלופה תכנונית להפקעת הקרקעות שנדרשה לצורך סלילת כביש 531, שפורסמה באותו הזמן. במקביל לעתירה, ולאחר שרשויות התכנון המעורבות השתכנעו שאין היגיון בהפקעת הקרקע הפרטית ותשלום פיצויים לבעלי הקרקע בסכומי עתק, גובשה התוכנית שלגביה ניתנה לאחרונה ההחלטה, ולפיה תוקם שכונת מגורים חדשה באזור זה ברעננה, כאשר בעלי הקרקעות יקבלו בשכונה זו זכויות בניה במקום פיצויי הפקעה.

בהתאם, אושרה בשנת 2007 תוכנית כביש 531 כשהיא מעגנת בהוראותיה את האפשרות ליזום תוכניות במסגרתן יקבלו בעלי הקרקעות זכויות בניה במקום פיצויי הפקעה. זהו מהלך תקדימי ביותר, שנעשה במקרים מועטים ובודדים, וקיבל הכשר של כל ועדות התכנון והיועץ המשפטי לממשלה.

עם אישור התוכנית גיבשו בעלי הקרקעות יחד עם מע"צ והוועדה המקומית הסכם שעיגן את העקרונות לפיהם בעלי הקרקעות לא יקבלו פיצויי הפקעה אלא זכויות בנייה. הסכמים אלה קיבלו אישורים של כל גורמי התכנון הרלוונטיים. בשנים שחלפו מאז אישור תוכנית כביש 531 גובשה התוכנית לבנייה באזור, בהתאמה לעקרונות התכנון שגובשו בתוכנית האב של רעננה. ההחלטה האחרונה של הוועדה המקומית היא אישור תוכנית הממוקמת בעתודת הקרקע האחרונה לאזור זה, הסמוך לפארק רעננה.

 למעט התאמות שמאיות שיש עתה לערוך, החלטת הוועדה המקומית מוציאה למעשה אל הפועל את התוכנית לאזור וסוללת את הדרך להקמת השכונה החדשה במערב רעננה.


 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פעילות בטעם קרמבו
תאונת דרכים בכביש 3
בן 80 נפצע קשה כתוצאה מהתנגשות רכבו בעמוד תאורה
נער תועד בועט בחתולה
חדש בשרונה מרקט
מה חדש בשרונה מרקט?
נתוני עבירות הרכוש נחשפים
פרשת המכנסיים הקצרים בבר לב הגיעה למועצה
גבר נפצע בינוני במפעל במעלה אדומים
מסיבת יין בלבן ביקב הרי גליל בחג השבועות
אירועי שבועות ביקב הרי גליל