רעננה

משהו קטן וטוב

שלוש שנים אחרי שג'ון סמרוי מרעננה המציא בוסטר קומפקטי וגייס 2.6 מיליון דולר במימון המונים, הוא יצא בקמפיין מימון המונים לבוסטר קומפקטי ומתקפל חדש שכולל משענת גב

זאב גולדשמיט 21/08/2018
משהו קטן וטוב
סמרוי עם הבוסטר החדש (צילום: אלן שיבר)

כמה פעמים נסעתם עם הילדים ברכב לא שלכם ואמרתם לעצמכם כמה חבל שאין ברכב בוסטר (כיסא בטיחות לרכב המותאם לילד)? ג'ון סמרוי, 51, אב לארבעה מרעננה, חשב בדיוק כמוכם כשילדיו היו קטנים, וגם לו נמאס מהכיסאות המגושמים, הגדולים והלא נוחים להעברה.

היו לו, לסמרוי רעיונות להמציא מוצר שייתן מענה לילדים קטנים. חלפו כמה שנים מהרגע שבו הגה את הרעיון ועד הרגע שבו הוציא אותו לפועל: בוסטר מתקפל, שניתן להכניס לתיק יד. לפני שלוש שנים הוא המציא את הבוסטר המהפכני הראשון, הקרוי MIFOLD- בוסטר קטן וקומפקטי שניתן להעביר מרכב אחד לרכב שני, וסחף אחריו אלפי משקיעים במימון המונים. הוא קיווה אז לגייס סכום התחלתי של 40 אלף דולר להוצאת המוצר לשוק, ולבסוף הגיע ל- 2.6 מיליון דולר. סמרוי מכר אז כחצי מיליון בוסטרים בכ-160 מדינות.

כשהוא נאחז בגלי ההצלחה, בימים אלה ממש, שלוש שנים אחרי ההמצאה הראשונה, סמרוי המציא את בוסטר משוכלל יותר הקרוי HIFOLD- בוסטר קומפקטי עם משענת גב (ה-MIFOLD  היה בלי משענת) במשקל עד ארבעה ק"ג, שניתן לקפלו לממדים קטנים. בדרך זו,  הבוסטר ניתן לשימוש כשפותחים אותו גם כשנוסעים במונית, ברכב של חברים או אפילו במושב במטוס. במקום שהחגורה תלחץ על הבטן והכתפיים של הילד החגור, היא מוחזקת באמצעות הכיסא מעט מעל האזורים הללו.

גם במקרה הזה סמרוי פנה לאינדיגוגו ליצירת קמפיין מימון המונים כדי לייצר ולשווק את ה--HIFOLD כשהוא מציב יעד ראשוני לגיוס 50 אלך דולר. כבר בשבועיים הראשונים גויסו 350 אלף דולר ומימון ההמונים שאמור היה להמשך חודש, יוארך לחודשיים עד ספטמבר, כאשר הצפי הוא לגייס עד אז 600 אלף דולר, ועד הוצאת הבוסטר לשוק, מאמינים שיגיעו לאותו סכום שגויס במימון ההמונים הראשון: 2.6 מיליון דולר.

סמרוי: "ב-2015 התחלנו עם הבוסטר הכי קטן בעולם, בלי גב, וזו הייתה הצלחה מטורפת. אנשים היו מוכנים לשלם על הנייר בהנחה גדולה, כאשר ברור שכשהמוצר ייצא לשוק הוא יהיה יקר יותר".

 סמרוי מסביר, שכעת ה-HIFOLD – הבוסטר המשוכלל עם הגב – נמכר למקדימים ב-99 דולר, ובעוד כחצי שנה כשהמוצר יהיה מוכן, הוא צפוי להימכר בחנויות במחיר של 170 דולר.

היכן אתם מייצרים את הבוסטר, ומי הלקוחות שלכם?

"הבוסטר המתקפל מיוצר בסין, והלקוחות הם מכל העולם, בעיקר מארה"ב, אבל גם אלפי לקוחות מישראל. משרדנו נמצאים ברעננה, ויש לנו 12 עובדים. עם הכסף שגויס במימון המונים נוכל לסיים את התבניות. את הבוסטר ניתן לרכוש גם במספר חברות תעופה".

לאיזה גודל ניתן לקפל את הבוסטר, ולאיזה גיל הוא מתאים?

"ניתן לקפל ל-  35 ס"מ על 20 ס"מ, וזה מיועד לילדים ממשקל 15 קילו ועד 36 ק"ג ומכסימום לגובה ש-1.50 מטר".

יהיו אנשים שיאמרו: בשביל מה צריך את זה?

"25 אחוז מהזמן הורים וילדים נוסעים לא ברכב שבו הבוסטר נמצא באופן קבוע, אם זה ברכב של סבא וסבתא, או ברכב של חברים, במונית, או בחופשה בחו"ל, ולקחת ילד בלי בוסטר זה לא בטיחותי. הכי קל לומר 'יהיה בסדר', אבל אם חלילה יש תאונה, הם מסכנים את הילד".

איך אתה מסביר את הריצה אחרי הבוסטר?

"אנשים מאמינים במוצר, שהוא שימושי ובמחיר נוח, והם מוכנים לשלם מראש ולהמתין מספר חודשים".

סמרוי נולד באנגליה בעיר לידס, התגורר בלונדון ועלה לארץ ב-1995 ובחר להשתקע ברעננה, כי זה נראה לו מעבר הכי פחות חד. "רעננה זה מקום נהדר, שמזכיר במעט אה האווירה באנגליה עם בתים קטנים, חינוך טוב וברחוב שומעים הרבה את השפה האנגלית", אמר סמרוי.

כשעלה לארץ עבד במשך כחמששנים בחברת יונילבר וסיים בתפקיד סמנכ"ל השיווק. ב המשך פתח עסק חדש, וכיהן כמנכ"ל ג'ונסון אנד ג'וסון מוצרים לתינוקות.

כששאלתי אותו מה המצאה הבאה שהוא מתכנן, השיב: "אין לי עוד מושג. יש לנו מלא עבודה עם ה HIFOLD ואנחנו רוצים לעמוד בלוח הזמנים".

 

 


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אופנוען נפצע בתאונה בהוד השרון
נחשפה מעבדה לגידול סמים
מאיה כץ פתחה את יום הבחירות בקלפי
מאיה כץ פתחה את יום הבחירות בקלפי
ועדה רפואית
צעיר נדקר בבאר שבע
צעיר נדקר בבאר שבע
העלאת המודעות לסרטן השד
הלילה הראשון של השנה האזרחית החדשה:
להיט של השקה