רעננה

"אני מרגיש אהדה מטורפת בציבור"

המועמד לראשות העירייה ניר קריסטל מסביר בראיון ל"לוקאל" למה הוא הכי מתאים לתפקיד, מצהיר שהוא ירוץ עד הסוף, ושאם ("חס וחלילה") הוא לא ייבחר, אין סיכוי שתראו אותו בתפקיד סגן

זאב גולדשמיט 23/08/2018
קריסטל. "אני רץ עד הסוף" (צילום: קמפיין קריסטל)

ניר קריסטל מאמין שהוא יהיה ראש העירייה הבא של רעננה, עד כדי כך שהוא אפילו לא בונה על תפקיד של סגן: "לא עזבתי משכורת טובה יותר ממשכורת של ראש עיר כדי להיות סגן של מישהו שאין לו עשירית מיכולות הניהול שאני מביא". בטוח בניצחונו (שיקרה בסיבוב השני, לטענתו), קריסטל מסביר למה הוא כל כך רוצה להיות ראש עירייה: "זו תחושת שליחות שמפעמת בי הרבה זמן".

את זה כולם אומרים

"אבל לאף אחד אין עשייה ציבורית עשירה כמו שיש לי. אני חבר המועצה הפעיל ביותר ברעננה, חבר בתשע ועדות. טיפלתי בנושאים חשובים כמו הרמזור ב-531, חסכתי לתושבים 12.5 מיליון שקל מהיטל תיעול, נלחמתי בהזזת שדה התעופה, הבאתי לצילום ישיבות המועצה, יזמתי פרויקטים לניצולי השואה, הקמתי את סיירת הורים. אני אוהב אתגרים, ויש לי את היכולת לנהל עיר.

"אני מרגיש שאני הכי מתאים לתפקיד, ואני מרגיש שיש לי אהדה מטורפת בציבור. הכי קל זה לשבת מול המחשב ולקטר על מה שקורה בעיר. תמיד הלכתי נגד הזרם. בגיל 46 אני מוכן לתפקיד עם הכי הרבה אנרגיות מבין המתמודדים. תשפטו אותי לפי העשייה. אני מחברי המועצה הבודדים שמבין בתקציב העירוני. אני קורא את ספר התקציב של העירייה ומגיע מוכן לישיבות מועצה, ושואל את השאלות הנכונות". 

על פי הסקרים, אתה לא בין שני המובילים בעיר

"אל תאמין לסקרים. אני מתבסס על מה שאני שומע מהציבור. המועמדות שלי בצמיחה מטורפת. כדי לזכות בראשות העיר צריך לקבל 16,000 קולות, ואף מועמד לא יביא את זה בסיבוב הראשון.  ברוידא ואני נעלה לסיבוב שני, ונראה מה יהיה".

החיבור השבוע בין יקי ודמני וארז ברט יכול לשנות את תמונת הבחירות?

"זה לא משנה את מאזן הכוחות". 

אתה מציג את עצמך עם רקורד ניהולי, אבל טוענים שעסקת בעיקר בשיווק

"סמנכ"ל בחברת תרופות זה התפקיד הכי חשוב בחברה, שבה הכל עבר דרכי מהסחר עד לוגיסטיקה וניהול כוח האדם. המנכ"ל שלי היה הבעלים של החברה. יותר מזה, בתפקיד הראשון שלי כחבר הנהלה של מחוז דן של שירותי בריאות כללית עשיתי מהפכה בשירות. אני מביא יתרון שאין לאף אחד מהמועמדים לראשות העיר: שילוב אמיתי של ניהול בכיר במשק במשך 18 שנה ועשייה ציבורית של 32 שנה".

לבטל את ההסכם עם משרד התחבורה

אמרת שאתה מתנגד לנת"צ. איך תתמודד מול שר התחבורה אחרי שהעירייה חתמה על הסכם?

"סליחה, זה שחתמו על הסכם לא אומר שאי אפשר לשנות אותו. אני בעד תחבורה ציבורית יעילה, אבל שהאוטובוסים לתל אביב יעברו דרך 531. החלופה שאציג טובה יותר גם לתושבי רעננה וכפר סבא, שיחסכו שבע דקות בנסיעה לת"א".

ואיך תושבי רעננה יגיעו לתחנת האוטובוס לת"א?

"יוקמו שני מסופי תחבורה ציבורית מודרניים ליד תחנות הרכבת, ומיניבוסים יסיעו את התושבים למסוף האוטובוסים. בכך נחסוך את בלגן  הנת"צ באחוזה עם ביטול הפניות לרחובות שחוצים את הרחוב הראשי. בתוך העיר אשאיר קו אוטובוס ישיר בין כפר סבא לרעננה, למי שירצה נסיעה עירונית קצרה. אני בעד תחבורה ציבורית, אבל יעילה, מודרנית, לכן מיניבוסים יחליפו את האוטובוסים, שמתקשים לעבור ברחובות העיר, שהם צרים מידי. היום התחבורה הציבורית לא מכסה את כל העיר, ועם המיניבוסים זה ישתנה. ובתוך שלוש שנים יהיו גם שבילי אופניים לאורכה ורוחבה של רעננה".

גם איתן גינזבורג הבטיח שבילי אופניים תוך שלוש שנים

"גינזבורג היה סגן ראש עיר במשך שבע שנים וחצי. הוא יו"ר ועדת תכנון ובנייה, והיה לו מספיק זמן לסלול את מסלולי האופניים. למה שנאמין לו עכשיו? אני אומר לך שאצלי יוקמו תוך שלוש שנים  31 ק"מ של שבילי אופניים ותבחנו אותי".

מאיפה יהיה לכך התקציב?

"מהיטלי ההשבחה מהשכונות החדשות. השביל הראשון יתחיל מתיכון מטרווסט ברחוב הפלמ"ח, שם יש הכי הרבה בני נוער, ולא כמו היום, שסללו שבילי אופניים ממכון השפכים לכיוון בית העלמין. מי רוכב שם בכלל?".

כיצד אתה מתכוון להתמודד עם סוגיית השבת?

"רוב הקהל החילוני רוצה שרחוב אחוזה יישאר סגור ושקט בשבת. אחוזה זה שביל הזהב של רעננה לשכנות טובה. אבל יש לי תוכנית מוכנה כיצד לעורר את יתר חלקי העיר. בסופי שבוע פארק רעננה יהפוך לפארק נוער עם ריהוט גן ומתחמים, כדי שלנוער יהיה היכן לבלות במקום מאובטח ולא יצטרכו כמו היום להיות זרוקים בגנים ציבוריים. ליד האגם יהיה מתחם לסרטים, והיכן שהיום הגלריה על האגם יוקם מועדון נוער למסיבות. במתחם העסקים החדש ליד מתחם רכבת מערב יוקמו מסעדות ובתי קפה, שיוכלו לפתוח בשבת. רחוב היצירה באזור התעשייה יהפוך למדרחוב בשישי בלילה, כדי שהנוער יוכל לבלות שם בבטחה. לא אאפשר פתיחת חנויות לשופינג בשבת. קניון רננים יישאר סגור בשבת".

סיבוב שני מול ברוידא

אתה וברוידא באותה הרשימה, אבל לא משדרים על אותו גל. מה קרה ביניכם?

"לא קרה בינינו כלום, ואם תרצה אני מוכן להיבדק בפוליגרף. ברוידא ואני מיודדים, אבל אנחנו עובדים בצורה שונה. ההבדל בינינו, שאני לוקח פרויקטים ומקדם אותם, וברוידא היה עסוק במריבות עם זאביק (בילסקי ז.ג.). עכשיו נראה מה מעניין את התושבים: מי שעבד בשבילם או מי שעבד בשביל עצמו".

אם ברוידא יהיה ראש עירייה, תהיה מוכן להיות סגן שלו?

"לא אהיה סגן של אף ראש עיר. אני רץ עד הסוף ומאמין שאהיה ראש העיר".

ונניח שלא תהיה ראש עירייה?

"אני משוגע, אבל לא אידיוט. בינתיים מפיצים עליי שמועות שאני לא ארוץ עד הסוף כדי להחליש אותי ולחזק מועמד אחר, אבל לא יעזור להם. אני אנצח, אבל אם חלילה לא אזכה בראשות העיר, אשאר חבר מועצה בהתנדבות ואחזור לעבוד בעולם העסקי. לא עזבתי משכורת טובה יותר ממשכורת של ראש עיר כדי להיות סגן של מישהו שאין לו עשירית מיכולות הניהול שאני מביא".

 


 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: רצח את אחיו
תועד גורר חמור ונעצר
טורניר כדורגל לזכרו של תומר חזן זל
טורניר כדורגל נערך לזכרו של החייל תומר חזן ז"ל
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
סיגריה אלקטרונית מזיקה פחות?
ב-4 באוקטובר: הכרמלית חוזרת לפעול
ב-4 באוקטובר: הכרמלית חוזרת לפעול
בערבה התיכונה מחנכים למצוינות
עדיין צעירי
התחדשות עירונית על שולחן המועצה