רעננה

5 טיפים לשינה בריאה

שינה בריאה – אצל מבוגרים ההמלצה היא בין 7 ל-9 שעות ביממה – היא מפתח חשוב לבריאות כללית מיטבית. מי שלא ישן מספיק עלול לעלות במשקל ונמצא בקבוצת סיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן וכן בסוכרת.

אתר לוקאל 27/08/2018
pixabay

. בנוסף שינה לא מספקת עלולה להוביל לנזקים בלתי הפיכים לעור (עקב כמות עודפת של קורטיזול), לעלייה בלחץ הדם, למחלות לב (שכן בזמן שינה קצב הלב נמוך בהרבה והוא יכול לשקם את עצמו), לפגיעה במערכת החיסונית וגם לדיכאון.

על-מנת להגן על עצמנו וליהנות משינה אידיאלית ובריאה, מומלץ ליישם את 5 הטיפים הבאים:

1. בלי מכשירים חשמליים בחדר השינה

מחשב, טלפונים סלולריים, שעון דיגיטלי, לפטופים – כל אלה פולטים גלים שעלולים לפגוע באיכות השינה. מומלץ להקפיד לכבות את כולם, לכסות אותם ואפילו לשקול את הוצאתם מחדר השינה.

2. פחות קפאין

קפאין עלול לפגום באיכות השינה ולשבש את כל השלבים התקינים שלה. בהתאם ההמלצה היא להימנע מצריכת קפאין לאחר שעות הצהריים או להפחית אותה במידה משמעותית. בהקשר זה חשוב לזכור שלא רק קפה מכיל קפאין אלא גם סוגי תה שונים למשל – ובהתאם כדאי לעבור לתה צמחים, שהשפעתו מרגיעה ולא מעוררת.

עוד כדאי לקחת בחשבון שקפאין הוא חומר משתן. במקרים רבים כשאנחנו מתעוררים באמצע הלילה כדי ללכת לשירותים, קשה לנו להירדם לאחר מכן – עוד סיבה טובה להפחית את צריכת הקפאין, ולמי שהתופעה הנ"ל מוכרת לו, כדאי להפחית את השתייה באופן כללי בשעות הערב (אם כי לזכור שבסך הכל נדרשת שתיית לפחות 2.5 ליטר במהלך היום!)

3. בלי ארוחות ליליות ובלי אוכל מכביד בשעות הערב

גורם נוסף שעלול להפריע לנו להירדם ולפגום באופן כללי באיכות השינה שלנו הוא פעילות נמרצת של מערכת העיכול. בהתאם ההמלצה היא לא לאכול החל משעתיים לפני מועד הכניסה למיטה, ובמידת האפשר אף להאריך את פרק הזמן שבו אנחנו לא אוכלים לפני השינה. בפרט חשוב להימנע מארוחות כבדות שגורמות למערכת העיכול להתאמץ במיוחד.

4. מינימום גירויים

רובנו חיים בעולם מוצף גירויים ואלה עלולים להקשות על המוח "לכבות" את עצמו. באופן טבעי לא מדובר בכיבוי מוחלט, אבל כן נדרשת הפחתה משמעותית של רמות הרעש והאור סביבנו. מומלץ להתחיל להפחית את המינונים כבר כשעתיים או שלוש לפני הכניסה למיטה – עמעמו אורות ברחבי הבית, הנמיכו את הווליום בטלוויזיה בהדרגה, ותרו על החלטות משמעותיות ועוד המלצה חמה היא מדיטציה (קצרה) לקראת השינה.

5. מזרן איכותי וכרית מתאימה

מפתח חשוב נוסף לאיכות השינה הוא המזרן והכרית. הכרית צריכה לתמוך בצוואר ובהתאם להיות בגודל ובעובי הנכון ביותר עבורכם, ואילו המזרן חייב להיות איכותי ושמור היטב. בהקשר זה כדאי לדעת שבעולם המזרנים מותגים מוכרים מבטיחים גם איכות ללא פשרות, ובהתאם כדאי להעדיף את מזרני פולירון למשל – וכמובן לבחור באופן מושכל מבין כל האפשרויות הקיימות.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
כדורגל ברהט
הספורטאים המצטיינים של רהט
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
תושב ת"א הואשם בהנחת מטען ליד בניין המגורים של אימו
בכפר הירוק חושבים ירוק
אישום: סחר בסמים ואיים על קטין
צעיר נורה למוות בבאר שבע
אופנוען נפצע בתאונה בהוד השרון
אלון סברוני במחאתו נגד קיום ברית המילה
"גבר נימול הוא קורבן למעשה אונס ותקיפה"