רעננה

בלעדי: קרב צמוד על ראשות העירייה

לקול רענן נמסרו באופן בלעדי ממצאי משאל האון ליין הגדול ביותר עליו ידוע לנו נכון להיום, המציגים קרב צמוד בין רונית וינטראוב, גינזבורג וברוידא בפער קטן מאד: גינזבורג עם 19.1%, וינטראוב עם 18% וברוידא עם 16.7% (יש להוסיף הסתייגות זהירה בשל השינויים התכופים במפת המתמודדים ובייחוד בקרב המתמודדים הגברים)

תוכן שיווקי 29/08/2018
בלעדי: קרב צמוד על ראשות העירייה
וינטראוב. למען כלל התושבים (צילום: מטה רונית וינטראוב)

בחירות 2018 תופסות את העיר רעננה אחרי שנים של תוצאה ידועה מראש, עם אחוז מתלבטים חסר תקדים, מרוץ צמוד והשאלה המסקרנת היא האם הפעם תבחר אישה להנהיג את העיר רעננה?

במשאל אונליין חריג בהיקפו, שנעשה לאחרונה על ידי סיעת מרצ רעננה החופשית, מסתמן קרב צמוד מאד בין רונית וינטראוב, איתן גינזבורג וחיים ברוידא. היקף מספר הנשאלים בשאלון גדול ביותר מפי שניים מממצאי סקרים שהתפרסמו עד כה ועומד על 1,522 איש, מתוכם ענו 1,011 איש בפילוח מדויק, התואם להתפלגות הבוחרים לשנת 2013 (15% (בגילאים 18-24), 14% (בגילאי 25-34), 15% (בגילאי 35-44), 18% (בגילאי 45-54), 17% (בגילאי 55-64) ו-17% (בגילאי 65+)). ממצאים אלו מעניינים במיוחד משום שלצד ממצאי הסקרים שפורסמו עד כה נאמר במפורש שכ-50% מהנשאלים טרם החליטו במי יבחרו. זאת אומרת שמתוך 500 נשאלים בסקרים אלו רק כ-250 איש השיבו ועל כן, נכון לרגע זה, דעת הקהל עוסקת בדעתם של 250 איש בלבד מתוך כ-67,211 תושבים בעלי זכות בחירה ברעננה (יש להוסיף הסתייגות זהירה בשל השינויים התכופים במפת המתמודדים ובייחוד בקרב הגברים).

 רונית וינטראוב, סגנית ראש העיר ויו"ר סיעת מרצ רעננה החופשית, עשויה לעשות היסטוריה השנה ולהיבחר לראשת העיר הראשונה ברעננה. רונית וינטראוב, (53) דור שלישי בעיר, נבחרה למועצת העיר בגיל 33 ובקדנציה הראשונה רשמה לזכותה הובלה של יוזמות חשובות בחינוך כגון כיתות למניעת הנשרה בתיכונים, גני ילדים עירוניים מגיל 3 (זמן רב לפני המחאה החברתית), מאבק למען זכויות ילדים בחינוך המיוחד פעלה כדי שהעירייה תעניק שירותים בחינוך, שיספקו להורים עלות זולה יותר מהשוק הפרטי.

רונית פעלה אז מול צבי קניג, סגן ראש העיר הדתי, שהיה ממונה על החינוך ובעירייה יודעים עד היום לספר על מאבק איתנים בין חברת המועצה הצעירה ממרצ לבין הסגן מהגוש הדתי. "אם הייתי יכולה אז לצפות את הבאות, הייתי מבינה שמאבק הכוח עם קניג היה פרומו בלבד, שהכין אותי למאבקים שבאו בהמשך. אגב לימים הקשר הפך לחברות ולמדנו לעבוד ביחד מתוך כבוד הדדי מלא"  אומרת רונית.

 את מתכוונת למאבקים הקשורים לסטאטוס קוו בעיר ?

 "המונח הזה מתעתע, אין באמת 'מצב קיים'. להיפך הדברים דינמיים. בקדנציה הזו פתחתי רשמית את כל מתקני התרבות ולאורך זמן הרחבנו בקביעות את פעילות הפנאי בשבתות. יצקתי מנות גדושות של חופש ופלורליזם לחיי העיר, קבורה אזרחית, הקהילה הגאה, עיסוק בועט בדמוקרטיה ובחופש הביטוי. השינויים האלה מתרחשים כל הזמן  והם בריאים."

  ומהם הקווים לדמותה של העיר בהנהגתך?

"ליבת האידיאולוגיה שלי היא עיר חופשית שעומדת במבחן הסובלנות לכל כוון. עיר המעניקה לתושבים בסופ"ש אפשרויות בילוי נגישים במרחק הליכה, תחבורת פנאי בשבת, שמירה על המרחב הציבורי מפני הדרה וכפיה,  עיר שהיא מודל אמיתי של חיה ותן לחיות ! אחד ליד השני , ולא אחד על חשבון השני. מעמדת ראשות העיר אוכל להוביל 'מדיניות' שתחליף 'מאבק'. למען כלל התושבים".

וינטראוב בולטת לאורך שנים בהשפעה רבה על התוכן הקהילתי ברעננה ביחד עם חברי וחברות סיעת מרצ, כגון מהפך בתחום השירות לגמלאי העיר, פיתוח תחום הנוער והצעירים, העצמת נשים, איכות סביבה ועוד. את מדברת על ההישגים שלכם, עם  תסכול מסוים. למה?

 "אמת. קיימת תקרת זכוכית מעלינו שחייבים לשבור. אספתי ביחד עם חבריי לא מעט קבלות ותמיד ידעתי לקחת מנהיגות וסמכויות. עשיתי המון כחברת מועצה, וכסגנית ראש העירייה, אבל את החזון השלם אפשר להגשים רק ממקום של ראשות העיר".

מעניין שאת משתמשת במונח שלקוח מהמאבק לשוויון מגדרי....

"בדרך הפוליטית שלי חוויתי התמודדות עם כללים שגברים הכתיבו. הדרך שלי הייתה לשבור את החוקים האלה וליצור בריתות של העצמה והובלה. נחישות בלתי מתפשרת היא המפתח לשינוי אקלים פוליטי וחברתי".

בין השנים 1998 ל-2008, כיהנה רונית כחברת מועצה וכסגנית ראש עיר בהתנדבות מלאה. רק בבחירות 2008 מונתה לסגנית בשכר, אך בהמשך בשנת 2012 פרשה מתפקיד זה, ויתרה על תפקיד ושכר מסיבות אידיאולוגיות והנהיגה את האופוזיציה. בבחירות שלאחר מכן שאפה להגיע לראשות העיר אך שינתה תכניותיה בעקבות חזרתו של זאב בילסקי. ביקשת עכשיו תמיכה מבילסקי?

"הייתה לנו  שותפות אפקטיבית  בין שני אנשים שמובילים כוחות פוליטיים משפיעים, למדתי ממנו המון במהלך השנים, אבל בסוף אני מפלסת לי את הדרך כבר שנים בעשר אצבעותיי ובעבודה קשה מקבלת אמון מהתושבים בקלפי ולא מבקשת לעצמי פטרון".

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
איכות, לא מילה גסה
איכות, לא מילה גסה
אמץ לוחם: במותם ציוו לנו את החיים
"אמץ לוחם": במותם ציוו לנו את החיים
טריקת דלת הובילה לאלימות
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
אישום: פרץ לרכבי אספנות בכפר סבא
זבולון מחכה למנהיגות עם יכולות אישיות
"נחזק את זבולון ונשמור על נכסיה"
"יום הערכות" עירוני בהרצליה
עצורים במסגרת חקירת תאונת עבודה קטלנית באשקלון