רעננה

המסך עולה

בחודש נובמבר תיפתח עונת המנויים של היכל התרבות "יד לבנים" שתכלול 12 הצגות ממיטב הרפרטואר של התיאטראות

זאב גולדשמיט 06/09/2018
המסך עולה
אלפסי עם צוות העובדים של בית יד לבנים. בית לכולם (צילום: אלן שיבר)

התפיסה האומנותית של המנהלת החדשה של בית "יד לבנים" רעננה, בתיה אלפסי, דוגלת בכך, שאירועי התרבות יקלעו לטעם של כל שכבות הגיל וכלל האוכלוסיות, כולל צעירים, כדי שכל תושב יידע שיש לו היכן לבלות ברעננה, מבלי לנסוע לעיר הגדולה, תל אביב.

בית "יד לבנים" הפך בשנה האחרונה למקום שוקק חיים, אחרי שינוי תפיסתי, שמביא לרעננה לא רק הצגות שנחשבות אליטיסטיות של המחזאות הקלאסית, אלא גם הצגות קלילות לצעירים וגיל הביניים, מחזות זמר, סטנדאפ, הצגות איכותיות לילדים, קורסים, סדנאות והרצאות בנושאים מגוונים וסרטי טרום בכורה, לצד ספרייה עירונית, גלריה ומוזיאון חדר הראשונים, שמהווה מקור לימוד לתלמידי בתי הספר.

לאחר 17 שנה תחת ניהולה של נילי ליבר וחילופי המשמרות שבוצעו בקיץ שעבר, המנהלת החדשה של "יד לבנים" מנסה להפוך את בית התרבות של רעננה למקום שכל תושב יימצא בו את מה שמתאים לו. אלפסי כבר 20 שנה בתפקידי ניהול בעירייה: מנהלת מחלקת רישוי עסקים ומנהלת מחלקת קיימות. כעת, יחד עם צוות העובדים של בית התרבות, שקדה על שינוי תפיסה, על מנת להגיע לכל בית ברעננה.

עונת המנויים שתפתח בנובמבר תכלול 12 הצגות בהן "מלך הכלבים" ו"היורשת" של תיאטרון בית לסין, "רומיאו ויוליה" מבית היוצר של הקאמרי. גם הצגות מתיאטרון חיפה ניתן לראות ביד לבנים, הצגות עם קריצה קומית, הופעות סטנדאפ, ערבי זמר עברי, והכל תוך אפשרות לרכוש מנוי גמיש או מיני מנוי, מבלי להתחייב להצגה מסוימת.

אלפסי: "את ההצגות הכי טובות שאנשים נוהגים לראות בתל אביב, אפשר לראות כאן ליד הבית, ברכישת מושב קבוע. פתחנו את המבחר שיתאים לכולם, לאו דווקא הצגות כבדות, אלא גם הצגות קלילות יותר. בכלל, לא חייבים לראות רק הצגות, ניתן לשלב במנוי גם סרטים, מחזמר וכדומה. הקהל הרענני מאוד אנין טעם, יודע מה זה איכות, אי אפשר למכור להם כל דבר".

כיצד אתם בוחרים איזה הצגות להביא לרעננה?

"כדי להביא 12 הצגות הטובות ביותר, יש פה צוות עובדים ותיק שבכל עונה צופה בעשרות הצגות. בנוסף, יש לנו ועדת רפרטואר, נציגי הציבור הרענני בגילאים וממגזרים שונים, שאף הם נשלחים על ידינו לצפות בהצגות ולהביע את דעתם בדו"ח מפורט. בנוסף, אנחנו מתייעצים עם היכלי תרבות בערים אחרות, בוחנים אילו הצגות התקבלו אצלם באהדה, ובשילוב של הכל יחד אנחנו בוחרים את הטוב ביותר. כשנציג שלנו מתרשם מהצגה, הוא גם מעיף מבט לצדדים לראות את תגובות הצופים ולהתרשם מהנאתם".

איך אפשר להצטרך למבקר הצגות?

"אם מישהו אוהב תיאטרון ומבין בזה, ומוכן להיות מחויב להצגות שאנחנו שולחים אותו ולא רק למה שהוא אוהב, מוזמן להציע את עצמו, וכל בקשה תבחן".

בית "יד לבנים" פתוח מידי יום בשעות הבוקר ועד שעות הלילה המאוחרות. בימי שישי מתקיימות הרצאות לגימלאים. בשבת בבוקר מתקיים אחת לחודש "שבתעתון" שהפך ללהיט והמקומות נתפסים מהר (כל שבת שלישית בחודש), אבל פרט לכך המקום סגור בלילות שבת.

 אלפסי גאה בכך שהמקום נגיש גם לכאלה הרוצים להשתתף במפגשים מסקרנים עם מיטב המרצים בנושאים כמו מוסיקה, רפואה, פסיכולוגיה, יהדות, היסטוריה, ספרות, אומנות ותרבות עולם. "השנה אנחנו פותחים באופן מיוחד קורס ללימוד השפה הסינית, וגם קורס באמנות סינית, אחרי שבחנו שיש לכך ביקוש. יש אצלנו קורס ביידיש, ותתפלא, אבל הקורס הזה התמלא מהר", אמרה אלפסי.

בבית "יד לבנים", שעבר לאחרונה שיפוץ,  שלושה אולמות: הגדול מכיל 440 מקומות ישיבה, הבינוני מכיל 140 מקומות ויש את מרכז המבקרים עם 80 מקומות.

הסיפוק הכי גדול של אלפסי, שקהל הצופים נהנה, והיא פוגשת את האורחים ביציאה מההצגות. "אנחנו עובדים מאוד קשה, כדי שהקהל ירגיש טוב ויגיד בסיום 'איזה כיף שבאנו".

 

 


 

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מתחילים במערך השאטלים
בקרוב שאטלים לאזור התעשייה בכ"ס
מציינים את יום האפילפסיה הבין לאומי- היום הסגול בסורוקה רגע לפני היציאה לפעילות החוויתית לילדים ובני משפחותיהם
צובעים את העולם בסגול
גולדמן הנשיא היוצא (מימין) ודר זאב מור הנשיא הנכנס
חילופי נשיאים במועדון הליונס כפר סבא
נבחרת רמת השרון עם מאמנה דרור גורן
המטרה - המקום הראשון
•	הדמיה של ההפרדה המפלסית והמנהרות
החל פרויקט צומת הגבעה הצרפתית בירושלים
גבר נפצע קשה בשריפה ברמת גן
מחקר חדש בדק את הקשר בין חלב והפחתת הסיכון לסרטן
מחקר מעניין לקראת חג השבועות
עיריית הרצליה נערכת לחורף