רעננה

נמצא מקום תפילה בחגים לתושבי "נווה זמר" הדתיים

לנוכח ריבוי המתפללים בחגי תשרי, העירייה איפשרה למשפחות הדתיות בשכונה להתפלל זמנית באשכול גנים במתחם "מיתר". הדבר עורר תלונות מצד הורים בגנים שטענו כי אחרי ראש השנה השאירו המתפללים את המקום מלוכלך והתנגדו למסירת מפתח הגנים למתפללים. במו"מ בין הצדדים בתיווך העירייה סוכם כי לרשות המתפללים תועמד מבואת המבנה בלבד ולנוחיות הבאים יוצבו זמנית מתקני שירותים ארעיים לימי התפילה

זאב גולדשמיט 17/09/2018
נמצא מקום תפילה בחגים לתושבי
נמצא מקום לתפילות בחגים (תמונה להמחשה iclipart)

לא שקט בגזרת דתיים-חילוניים בשכונת "נווה זמר". עיריית רעננה איפשרה למשפחות דתיות להתפלל בתקופת החגים באשכול גנים, אבל בעקבות תלונות הורי ילדים בגני הילדים על לכלוך ונזקים, העירייה ביטלה את ההסדר ואסרה על המשפחות הדתיות להתפלל במקום בשבת האחרונה.

מזה שנים שברעננה יש מספר מקומות שבתי ספר הופכים בסופי שבוע וחגים למקום תפילה. ב"נווה זמר" מתגוררות כמה עשרות משפחות דתיות, שביקשו מהעירייה זה מכבר הקצאת קרקע לבניית בית כנסת, אבל בקשתם מתעכבת ומשכך, הם נאלצים להתפלל בבתי התושבים, כל אחד בתורו.

לנוכח ריבוי המתפללים בחגי תשרי, העירייה איפשרה למשפחות הדתיות בשכונה להתפלל זמנית באשכול גנים במתחם "מיתר". לטענת ההורים בגנים, ביום רביעי לאחר ראש השנה כשהילדים חזרו לגן, הם קיבלו גן במצב לא תקין. ההורים התלוננו על "קיר שהושחת, שירותים מטונפים, אוכל מרוח על הרצפה ואלכוהול במקרר". אבל יותר מכל הכעיס את ההורים העניין הבטיחותי, כיוון שמפתחות של הגן ניתנו לאחד המתפללים, וההורים דואגים שכל אזרח יכול להיכנס לגן באין מפריע.

קרין קריספיל, אחת האמהות וחברת ועד: "התפילה מתקיימת בלובי שבין הגנים, ולצערי לא שמרו על סדר וניקיון. מצאנו שירותים לא נקיים, קיר מגורד, אחרי שקילפו בקיר לוחות עשויות ספוג אקוסטי שמטרתו להנגיש את הגן מבחינה אקוסטית לילדה לקוית שמיעה שלומדת בגן. אבל הכי חמור מבחינתנו, שמפתחות גני הילדים עוברים מיד ליד, ולך תדע אם מישהו לא משכפל את המפתחות. איזה ביטחון יש לילדינו?".

אמא אחרת כתבה: "כיתות הגן צריכות להיות מקום בטוח מבחינה ביטחון ומבחינת היגיינה ובריאות. מפתחות גני הילדים לא צריכים להימסר לאף תושב באשר הוא".

אמא נוספת שאלה: "מה יקרה אם חלילה פדופיל ינצל את זה להתקין מצלמה בתוך הגן?".

בימים אלה אף פורסמה עצומה, בה ההורים דורשים לשמור על בטחון ילדיהם ולאסור שימוש במבנה אחרי שעות הפעילות בגן.

הורי ילדי הגן הציעו כאלטרנטיבה, שעיריית רעננה תעמיד לרשות המתפללים קרוואן קבוע באחד השטחים הפנויים ב"נווה זמר" שימש מקום תפילה, או לחילופין שהמתפללים יצעדו ברגל לשכונת קריית שרת הסמוכה, שם יש בתי כנסת.

מנגד טוענים המתפללים שנגרם להם עוול. שלומי כהן נציג ועד המתפללים ב"נווה זמר": "כבר שנתיים שאנחנו מבקשים הקצאת קרקע לבניית בית כנסת ב'נווה זמר', ואמרו לנו שמגיע לנו אבל זה לוקח זמן. בלית ברירה אנחנו מתפללים בבתי התושבים. הלוואי והיו מעמידים לנו באופן זמני קרוואן לקיום התפילות עד להקצאת קרקע. בינתיים ביקשנו מקום ציבורי זמני לתפילה בסופי שבוע וחגים, והבטחנו להחזיר את המקום כפי שקיבלנו אותו. בראש השנה הגיעו קרוב ל-150 מתפללים, והעירייה איפשרה לנו להשתמש לתפילות במתחם הגנים. כשרצינו לקבל את מפתחות הגן, הערימו עלינו קשיים עד שקיבלנו. תלונות ההורים על שהשארנו גן מלוכלך הן מוגזמות ואבסורדיות. גם אנחנו קיבלנו גן מלוכלך עם פחי אשפה מלאים, ולא הערנו על כך. עצוב שבעירייה מתעלמים מאיתנו, ולא סופרים אותנו. אנחנו נתקלים בחומת בטון בכל פעם שאנו שואלים מתי תאושר הקצאת קרקע לבית כנסת בשכונה, שזה דבר אלמנטרי".

מי שמנסה לסייע למתפללים הוא חבר מועצת העיר, חיים גולדמן, שאמר: "רשימת ב'אמונה' פנתה לראש העיר בבקשה לזרז הקצאת קרקע לבניית בית כנסת בנווה זמר. גרות שם 60 משפחות שמשלמות מסים כחוק, ומגיע להם כמו גם ליתר תושבי 'נווה זמר' מקום מסודר להתפלל. 'נווה זמר' זו שכונה יהודית, ועל פי חוק מגיע לתושביה שירותי דת בדיוק כמו שבשכונה יש מתנ"ס, גן ילדים או ספרייה".

בתחילת השבוע עיריית רעננה נכנסה לעובי הקורה, ובמו"מ בין הצדדים הביאה לפתרון לשביעות רצון הצדדים, לפיו התפילה תתקיים בשטח המבואה שבין הגנים ויוצבו במקום שירותים כימיים לטובת המתפללים, כך שלא יהיה צורך להיכנס לשירותים שבתוך הגנים. המתפללים הבטיחו לשמור על המקום.  

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: עיריית רעננה נוהגת בחגי תשרי לאפשר לתושבים להתפלל במבני ציבור בקרבת מגוריהם, בכל רחבי העיר. בשיח משותף שהתקיים עם תושבי 'נווה זמר' המעוניינים במקום תפילה בתקופת החגים, הגיעה הנהלת העירייה לפתרון לשביעות רצונם של כלל הנוגעים בדבר.

"הוחלט כי לרשות המתפללים תועמד מבואת המבנה בלבד, ללא כל גישה לכיתות הגן, ולנוחיות הבאים יוצבו זמנית מתקני שירותים ארעיים לימי התפילה. ציבור המתפללים התחייב לשמור על הציוד הציבורי וישאיר את המתחם נקי ומסודר כפי שקיבל אותו, וכפי שמקובל בכל מבנה עירוני אחר בעיר".

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
עיריית ראשלצ תגביר את  הפיקוח על הבריכות הציבוריות
עיריית ראשל"צ תמנה מפקח בריכות
"רמת השרון חופשית" מתמודדת למועצה
שניים נפטרו בתום בילוי בפסטיבל מוזיקה
אישום: פרץ לדירה וגנב רכוש יקר ערך
תכנית הבניה במקום מתקן טיהור השפכים
תוכנית נוספת של הותמ"ל יוצאת לדרך
"ביום אני לכלוכית ובלילה סינדרלה"
פצוע בהתהפכות רכב בחיפה
חשד לעוקץ גופים מוסדיים וממשלתיים
חשד לעוקץ גופים מוסדיים וממשלתיים