רעננה

צרפת מבקשת הסגרת שני תושבי רעננה

השניים חשודים, כל אחד על פי חלקו, בשתי פרשות הונאה בהיקף של עשרות מיליוני יורו

מיכאל פרוסמושקין 20/09/2018
צרפת מבקשת הסגרתם של שני תושבי רעננה
בקשת הסגרה (תמונה להמחשה iclipart)

ממשלת צרפת הגישה בקשה להסגרתם של שני גברים כבני 38, שהתגוררו ברעננה, על מנת להעמיד אותם לדין בשתי פרשות הונאה שונות.

בפרשה הראשונה מדובר בעבירות הונאה שביצעו לכאורה בין השנים 2008–2009, באמצעות חברה שבשליטתם, וחברות נוספות שעסקו לכאורה במסחר במכסות פחמן. על פי הנטען, השניים, ד' ומ' (שמם המלא שמור במערכת),  הונו את ממשלת צרפת וקיבלו במרמה כ–51 מיליון יורו, תשלומי מע"מ אותם היו אמורים לשלם לרשויות המס בצרפת. בנוסף, מ', צפוי לעמוד לדין בגין  הונאה ופשיטת רגל פלילית, לאחר שביצע תרמית כלפי חברת תקשורת צרפתית ולקוחותיה. כתוצאה מכך, הצליח, על פי החשד, לקבל לידי החברה שהייתה בבעלותו כ–3.7 מיליון יורו, שאותם  הבריח מהחברה, באופן שגרם  לקריסתה. התשתית הראייתית מתבססת על גרסתו המפלילה שמסר ד' ובה הפליל את עצמו את מ', האזנות סתר שבוצעו ל-ד' בעת ששהה במעצר, עדויות שונות וחקירת מכס בצרפת ועוד.

על פי בקשת ההסגרה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, השניים הפעילו "קרוסלת מע"מ" בצרפת באמצעות מספר חברות שבשליטתם וכתוצאה מכך הונו את ממשלת צרפת בעשרות מיליוני שקלים. עוד עולה מהבקשה כי ד'  הקים בצרפת חברה שמטרתה המוצהרת הייתה עיסוק  בענף הבנייה, אך תכליתה האמיתית הייתה לשמש כלי בתוכנית הונאת "קרוסלה" באמצעות סחר במכסות פחמן. ד' אומנם לא החזיק בתפקיד רשמי בחברה בשל מגבלות שהוטלו עליו, אך, על פי הנטען ניהל הלכה למעשה את פעילותה באמצעות אזרח צרפתי ששימש כ"איש קש". לצדו של ד', היה מ' שכיהן כמנהל נוסף של החברה. מחקירת הרשויות בצרפת עולה כי אחת הסיבות לכך שתוכנית המרמה צלחה, נעוצה בכך שהתשלום עבור מכירות הפחמן לא הועבר לחשבון בנק בצרפת, אלא דווקא לחשבון בנק בסינגפור, לחברה  שרשומה באיי הבתולה הבריטיים אשר הייתה בבעלותו של ד'.

בכל הנוגע לעבירות הנוספות שמיוחסות ל-מ', נטען בבקשת ההסגרה כי בין השנים 2004–2006, כי במסגרת חברה בבעלותו, אשר מכרה ספרי קודש, ציוד אזעקה, מצלמות וציוד טלפוניה, הוא הציג מצגי שווא כלפי חברות אחרות ולקוחות. המטרה הייתה להגדיל מלאכותית את נפח דיווחי המכירות, באופן שיוביל להגדלת העמלות שהגיעו בסופו של דבר לכיסם של שני החשודים.  פעולות אלו גרמו בסופו של דבר לקריסה כלכלית של החברה שבבעלותו. סך העמלות שהועברו עבור המכירות עמד על כ–4 מיליון יורו. לפני כארבע שנים הורשעו שני החשודים בפרשה זו, נדונו ל – 30 חודשי מאסר ועל ד' הוטל קנס בגובה 50 אלף יורו.

מבקשת ההסגרה עולה עוד כי ד' נולד בצרפת ורכש אזרחות ישראלית בגיל 26. מרכז חייו לא היו בישראל, אך הוא נמלט לארץ לאחר שיצא מהכלא הצרפתי לחופשה בעת ריצוי עונש בגין עבירות אחרות.  עד להימלטות זו, הגיע לישראל לביקורים קצרים. מנגד, מ' היה אזרח ותושב ישראל בעת ביצוע העבירות שמיוחסות לו.

עם הגשת בקשת ההסגרה, בית המשפט האריך את מעצרם עד להחלטה אחרת.

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
 פאנל בחירות בקהילת יונתן
פאנל בחירות בקהילת יונתן
נבחרת הרובוטיקה של אביב אלופת אסיה
אלופים גם בסין
לטיול יצאנו
הפגיה בברזילי עברה למרחב ממוגן
מבצע אכיפה משולב
המשטרה פשטה על 14 בתי עסק באיזור המרכז
שר המדע נפגש עם ראש עיריית פ"ת
משה ועקנין ואילן זהבי על רקע בית העלמין
שלב ב' בפיתוח בית העלמין העירוני בהרצליה יוצא לדרך
'הכו בפניו במהלומות אגרוף'