רעננה

"אין דבר שיעצור אותי"

עם חצי גוף ימין משותק דן וינר מרעננה רוכב על סוסים, צולל ומטייל בכל העולם. לאחרונה הוצגה בגלריה "על האגם" בפארק רעננה תערוכת צילומים שלו. "אני לא מגדיר את עצמי כאדם בעל מוגבלות", הוא אומר

זוהר אליה 26/09/2018
דן וינר. רצון עז ונחישות

עם חצי גוף ימין משותק דן וינר (66) מרעננה עושה הכל, ויותר מרובנו. בלי עזרת עין, יד ורגל הוא רוכב על סוסים, צולל ומטייל בכל העולם. בימים אלה מוצגת בגלריה "על האגם" בפארק רעננה תערוכת צילומים שלו הנקראת "ציפור הנפש". השם, והנושא, לא נבחרו סתם.

"הציפורים אינן כבולות על ידי חוקי הטבע. הן באוויר, ביבשה וחלקן גם במים", מסבירה ד"ר תמי קידר, אוצרת התערוכה. "הן מגלמות חופש ותיקווה ווינר הוא אדם אופטימי, שניחן ברצון עז ונחישות. מבחינתו העולם הוא מקום טוב למרות הכאב והפגיעות שהוא נושא".

"אני עושה מה שאני רוצה ויכול להגיע לכל דבר בלי לעצור", מאשר דן. "אני לא מוותר ואין דבר שיעצור אותי".

דן נולד וגדל בסאן פאולו, ברזיל למשפחה ציונית ועלה לארץ עם הוריו ואחיו כשהיה בן 13. הוא היה ילד חברותי וספורטיבי והסתגל במהירות, הלך לצופים ועסק בספורט. עוד בברזיל רכב על סוסים ופה בארץ שחה, שיחק כדורסל וחלם להיות מהנדס אווירונאוטיקה. מטוסים תמיד משכו אותו אבל החיים החליטו אחרת. בגיל 17, במהלך משחק תמים עם החברים בשכונה הוא עשה תנועה לא נכונה, איבד שיווי משקל ונפל נפילה לא טובה על הראש.

"3 ימים הייתי בלי הכרה והתעוררתי בלי זיכרון, בלי יכולת לדבר ולעשות שום תנועה", נזכר דן. "כשהתחלתי שוב לדבר, זה היה בפורטוגזית ואת העברית הייתי צריך ללמוד מחדש". בנוסף, הוא היה גם צריך ללמוד מחדש לשבת, לעמוד, ללכת ולקרוא וכל זה עם עין אחת, יד אחת ורגל אחת שכן כל צד ימין של גופו נותר משותק לעד. השיקום ארך שנה וחצי.

איך מתמודד נער בן 17 עם כזאת מציאות?

"זה לא היה קל. נאלצתי לוותר על כל התכנונים והחלומות שהיו לי. לפני הפציעה הייתי תלמיד טוב אבל אחריה יכולת הריכוז שלי נפגעה. כל החברים שלי התגייסו לצבא והשתחררו והחברים שלי היו פצועי צה"ל ממלחמת ההתשה שהיו מאושפזים איתי בשיקום. בני גילי רצו לבלות ואני הייתי צריך ללמוד לחזור לעצמי".

זה היה בתחילת שנות השבעים ואיש לא ידע איך להתמודד עם מקרה כמו של דן. פגועי הראש, הוא מספר, הופנו ברובם ל"מקומות מוגנים", לעבודות פשוטות ומונוטוניות ועל ליווי רגשי איש לא דיבר. למזלו, נפגש עם עובד סוציאלי בשם ליאון בלומנזון. בלומנזון היה ניצול שואה וידע משהו על היכולת האנושית להתרומם מתחתית.

"הוא הדריך אותי איך להסתגל למציאות החדשה", מספר דן. "תוך שנה סיימתי בגרות והתקבלתי לעבודה בחברת "סנו" בהנהלת חשבונות. קיבלתי רישיון נהיגה וקניתי אוטו. רציתי להוכיח לעצמי שאני יכול לעשות הכל כמו כולם ובשנת 77' לקחתי הפסקה מהעבודה ויצאתי לטייל חצי שנה לבדי בארה"ב ואמריקה הלטינית. כשחזרתי התחלתי ללמוד תעשייה וניהול, יצאתי עם בנות, והכרתי את מרים, אשתי".

כשהחל לעבוד בחברת היי טק והזוג התבסס כלכלית עברו לרעננה. הם גידלו פה שתי בנות (כיום 35, 31) ודן היה אבא פעיל, כזה שלוקח את הבנות לקורס צלילה ולצעדות ומצטרף לכל הטיולים השנתיים שלהן כהורה מלווה.

"הוא היה חוזר עם פצעים וזב דם, אבל עם חיוך גדול על הפנים", נזכרת מרים, שעבדה בשנים האלה כמורה. "אני כאמא הייתי חרדתית אבל הוא לא. הוא לא הסכים להיות מוגבל ובאמת עשה הכל".

 משבר נוסף

אל הצילום הגיע דן עוד לפני הפציעה אבל החל להתמסר ולהתמקצע בתחום עם השנים שעברו, הניסיון שנצבר והזמן שהתפנה. הוא מאלה שקמים באמצע הלילה בשביל לצלם טבע בזריחה ונוסע לכל קצוות הארץ כדי לתפוש נופים מיוחדים.

מזה חמש שנים שהוא מחכה בסבלנות בתור כדי להציג בגלריה. הסיפוק שבהצגת עבודותיו במקום פומבי עוזר לו להתגבר על משבר נוסף שחווה לפני כעשור. חברת ההיי טק שבה עבד 25 שנה התפרקה והוא נזרק לשוק העבודה בגיל בעייתי ועם נכות.

"קיבלתי סטירה כשהתחלתי שוב לחפש עבודה", הוא מודה בכאב. "אנשים שראו מה שיש לי שואלים "מה אתה בכלל יכול לעשות?", "מה אתה עושה פה?" בכל מקום מקבלים אותי רק כעובד זמני ועל תקן נכה וכך אני עובד עד היום".

דן משוכנע שהקושי שבו הוא נתקל קשור לנכותו. מרים "מנחמת" אותו שזה כנראה בגלל הגיל אבל אחרי עשרות שנים שבהן הוא עובד ומקיים משפחה לתפארת, זה לא באמת משנה ממה נובעת האפליה.

"אני לא מגדיר את עצמי כאדם בעל מוגבלות", הוא אומר. "ואני באמת יכול לעשות כל דבר כמו כולם".

 

 

 


 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוג בתאונת עבודה בבת ים
באזור המסוכן
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
ישחקו הנערים לפנינו
ניתוח עיצוב והגדלת ישבן
חשד: צעירה סחטה קטינים
העפילה לרבע
מתכוננים לחורף בביה"ח רמב"ם