רעננה

עולה פורץ דרך

פרס מיוחד מטעם משרד העלייה והקליטה הוענק לרב שאול פרבר, מייסד עמותת "עתים", המספקת סיוע והכוונה לאלה הנתקלים בקשיים עם שירותי הדת בישראל ורשת בתי הדין העצמאיים לגיור "גיור כהלכה"

זאב גולדשמיט 18/10/2018
עולה פורץ דרך
הרב פרבר והשרה לנדבר (צילום: קוקו)

משרד העלייה והקליטה העניק אתמול (רביעי) פרס מיוחד לרב ד"ר שאול פרבר כ"עולה פורץ דרך בתחום החברתי", בשל היותו "מקרב אנשים לאירועי מעגל החיים היהודי".

הטקס התקיים בתאטרון הלאומי "הבימה" בתל אביב, ובמהלכו קיבל הרב פרבר מגן הוקרה ופרס כספי בסך 15 אלף שקל. הפרס הוענק על ידי שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר, וניתן גם לפרופ' חוסה כהן, ד״ר ליאוניד דינביץ', טטיאנה צים ואנסטסיה גלושקוב.

בין הממליצים על פרבר לקבלת הפרס היה יו"ר הסוכנות היוצא, נתן שרנסקי, שכתב לחברי הוועדה: "תרומתו ‏של ‏הרב ‏פרבר ‏לחברה‏ הישראלית ‏בכלל, ‏ולקהילת ‏העולים ‏בפרט,‏ היא ‏ייחודית ‏ורבת ‏היקף. הרב ‏פרבר ‏פועל ‏ללא ‏לאות ‏למען ‏הפיכת ‏שירותי ‏הדת ‏בישראל ‏לנגישים ‏יותר, ‏סובלניים ‏יותר,‏ שקופים ‏ואהודים ‏יותר, ‏תוך ‏שהוא ‏עוסק ‏בסוגיות ‏המורכבות, ‏הנפיצות ‏והמהותיות ‏ביותר ‏של‏ העם ‏היהודי".

הרב פרבר, תושב רעננה, סבור שאסור למדינת ישראל להחזיק במונופול על הגיור. בשנת 2002 ייסד את עמותת "עתים", המספקת סיוע והכוונה לאלה הנתקלים בקשיים עם שירותי הדת בישראל. בשנת 2015 ייסד את רשת בתי הדין העצמאיים לגיור, "גיור כהלכה", שבאמצעותם הוא מסייע לאלפי אנשים בשנה המתקשים לקבל שירותי דת ממלכתיים בעיקר מהרבנות הראשית ומבתי הדין הרבניים, או מופלים על ידם לרעה בנושא מעמד אישי.

פרבר מנהל מאבקים ציבוריים ומשפטיים נגד הרשויות, לא מעט נגד הרבנות הראשית. היו לו הצלחות רבות, בין השאר נאבק למען רישומם כיהודים של אזרחים שסבם המיר את דתם בשל רדיפת יהודים; נאבק למען מי שהתגייר במהלך שירותו הצבאי והרבנות סירבה להכיר בכך, חשיפת רשימות שחורות של הרבנות הראשית, המרכזות את שמות רבני התפוצות שלא הוכרו על ידה בישראל, ועוד.  

הרב , ד"ר שאול פרבר: "קבלת הפרס מרגשת אותי ובהחלט מהווה 'זריקת עידוד' לעשייה היומיומית שלנו בעתים. שמחת הפרס מהולה בעצב על כך שבמדינת ישראל צריך להתקיים ארגון כמו עתים. המצב היום הוא שאם אדם רוצה להשתמש בשירותי הדת - להתחתן, לטבול במקווה, להתגייר וכדומה - הוא חייב 'ליישר קו' עם עמדות הממסד הדתי, שהן בדרך כלל שמרניות, עד קיצוניות, ולאו דווקא ממניעים הלכתיים. אני מייחל ליום שבו מדינת ישראל תכבד את הצרכים היהודיים של כל יהודי באשר הוא, ותאפשר לכל אחד לחיות חיים יהודיים משמעותיים".

 

 

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הגביע הוא שלנו
הגביע הוא שלנו
גזר דין לגבר שעקץ קשישים
שקוף שזה ונדליזם
אוניברסיטת חיפה למען הלוחמים
ראש העיר רעננה, חיים ברוידא, נחמה אפרתי, מנהלת מחלקת קליטה וחבר מועצת העיר, לורן עייש יור ועדת קליטת עלייה
רעננה מעודדת עלייה
ילד נפצע קשה מפגיעת רכב משמר הגבול
הפוליטיקה של רמת השרון
שלומי בן עזרי מנכל ארגון הקבלנים באשדוד
ליקויי בנייה בפרויקטים של תמ"א 38 באשדוד