רעננה

"בלעדינו לא תהיה קואליציה"

בראיון ל"לוקאל" מסביר אלי אלוש מספר 2 ברשימה הדתית המאוחדת, מדוע הוא מתנגד לקיום מצעד גאווה בעיר, מדבר על החיבור עם אריה פרידמן ("אנחנו מתעלים על משקעי העבר") ומדגיש: "בקדנציה הבאה הדתיים יישבו בהגה ההנהגה ולא בכיסא האחורי"

זאב גולדשמיט 25/10/2018
אלוש. "הציבור הדתי היה מקופח"

 "אני פוסל לחלוטין את האפשרות שיהיה מצעד גאווה ברעננה. אם חלילה ראש עיר יסכים לקיים מצעד גאווה, אנחנו לא נשאר בקואליציה. זו לא הצהרת בחירות, זו התחייבות".

אלי אלוש משופשף מספיק כדי לא ליפול בפח, כשנשאל ערב הבחירות לראשות ולמועצת העיר לנושא מצעד הגאווה. רעננה עדיין לא פתוחה למצעד, וגם המועמדים לראשות העיר (פרט לרונית ויינטרוב ממרצ) לא מעוניינים ליצור מחלוקת עם הציבור הדתי, שמהווה מעל  30 אחוז.

"אנחנו לא פוסלים אף אדם באשר הוא, אבל לכל אחד יש את האג'נדה שלו, וצריך להתחשב ברגשות של כלל הציבור".

אלי אלוש, יו"ר "מאמינים ברעננה", עו"ד במקצועו, נכנס למועצת העיר לפני כשנה במקום סגן ראש העיר אלי כהן. בתקופה הקצרה הצליח להטביע את חותמו ואף התקדם לפני שלושה חודשים כשמונה לסגן ראש העיריי. לקראת הבחירות אלוש התאחד עם יו"ר "הבית היהודי", אריה פרידמן.  כעת שניהם מתמודדים למועצת העיר במסגרת "הרשימה הדתית המאוחדת".

"המפה הפוליטית ברעננה תשתנה לאחר הבחירות הקרובות", אומר אלוש. "הרשימה הדתית המאוחדת תקבל ארבעה-חמישה מנדטים ונהיה הסיעה הגדולה ביותר במועצה, יותר ממר"צ ויותר ממה שיקבל ראש העיר הבא, כך שכל ראש עיר שייבחר יצטרך לדבר איתנו לפני כולם. בלעדינו לא תהיה קואליציה. בקדנציה הבאה הדתיים יישבו בהגה ההנהגה ולא בכיסא האחורי, כפי שישבנו עד היום. אנחנו חוזרים להשפיע. הציבור הדתי היה מקופח בשנים האחרונות, וזה הולך להשתנות".

בבחירות מתמודדת גם רשימת "באמונה". מדוע צריך ברעננה שתי סיעות דתיות, שנאבקות על אותן קולות?

"אתה צודק. הרשימה הנוספת בעיני מיותרת. פעלנו לפי דרישת הציבור הדתי והרבנים, שביקשו איחוד. הורדתי מהאגו שלי, הסכמתי לרדת ממספר 1 ולהיות מספר 2 . גם אריה פרידמן ויתר על דברים, למשל, שבחמישייה הראשונה שלנו יהיו שלושה מ'מאמינים ברעננה', וסוכם שהנהגת הרשימה תהיה משותפת".

אתה יכול לשמש סגן של כל ראש עירייה?

"בהחלט".

גם של רונית ויינטראוב?

"אני לא מאמין שויינטראוב תזכה, אבל אם היא תשנה את דעותיה הקיצוניות בנושא הדתי, זה אפשרי".

לפני חמישה חודשים פורסם שאמרת שפרידמן לא מייצג חלק נכבד מהציבור הדתי. מה השתנה, ואיך קרה ששניכם הולכים כעת יחד?

"מה שחשבתי, חשבתי. אני אומר לך שפרידמן שותף נאמן. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא ומסתדרים מצוין. כל אחד מייצג ציבור אחר בקרב האוכלוסייה הדתית בעיר. הוכחנו שאנחנו מתעלים על משקעי העבר. לצערי, בקדנציה הקודמת היינו המפלגה השלישית בגודלה ולא היו לנו את הכלים להשפיע. הפעם יש לנו הזדמנות חד פעמית להשפיע, ונפעל בכל התחומים למען הציבור הדתי".

באיזה מועמד תתמכו לראשות העיר?

"טרם החלטנו. כדי להסיר ספקות, פרסמנו גילוי דעת שאין לנו שום הסכם עם אף מועמד ושאין לנו שום עמדה לגבי בחירה בראש עיר, וכבבוא הזמן נתייעץ עם מנהיגי ורבני הציבור הדתי, בראשם הרב יצחק פרץ, ונקבל החלטה".

החילוניים טוענים שהסטטוס קוו הוא לטובת הדתיים, ושברעננה אין מספיק מקומות בילוי בשבת. אתה תתמוך בפתיחת מקומות בילוי חדשים?

"הסטטוס קוו טוב לכולם. יש לי אחים חילוניים, חברים חילוניים, ואני מבין את הבעיה שלהם. אין חוק עזר שמונע פתיחת עסקים בשבת. בעלי העסקים הם אלה שמעדיפים מבחירה לסגור בשבת, משום שהם חוששים שלא תהיה להם פרנסה, כי הציבור הדתי הוא כוח כלכלי. אף אחד לא מונע מחילונים לבלות בעיר. על פי סקר שנעשה, גם חילונים מעדיפים שרחוב אחוזה יישאר סגור בשבת. כמובן שאתנגד לפתיחת בתי עסק חדשים בשבת בכל מקום בעיר, אבל מה שפתוח, יישאר פתוח. להבנתי, יש דברים יותר חשובים עבור הצעירים. בקדנציה הבאה נצטרך לדון כיצד אנחנו משאירים את החילוניים ברעננה, שעוזבים בגלל היעדר דיור במחיר סביר".

במה תטפלו בקדנציה הבאה?

"הדבר הראשון שנדרוש, הקצאת קרקע להקמת בית כנסת בשכונת נווה זמר. מגיע לתושבים להתפלל בשכונה שלהם. נצטרך לערוך דיון מחדש לגבי מצלמות האכיפה, ובמקביל נפעל לכך שיהיו יותר מקומות חניה במרכז העיר. אנחנו הולכים לטפל בכל הכוח להגדלת התקציבים לחינוך הדתי, שתהיה פחות צפיפות בבתי הספר. אני באופן אישי אפעל למען החרדים שיקבלו תנאים טובים יותר ושיוויונים כמו בחינוך החילוני".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר נפגע קשות בשריפה בקריות
חדר הביטחון בגן כבר לא ישמש כמחסן
נפטר הגבר שנפצע בתאונה בחדרה
כאן משפצים
האקתון המנהלים והמורים בהרצליה
האקתון יזמות חינוכית בהרצליה
גיא רולניק בהרצאתו " פייסבוק - המפעל המזהם הגדול בהיסטוריה"
ילד נפצע במהלך רכיבה על סוס
מציאות רבודה במוזאון