רעננה

ברוידא יפצה את היועצת המשפטית של ועדת התכנון

חיים ברוידא, חויב לשלם במסגרת הסכם גישור 15,000 שקל לעוה"ד עירית גל. הרקע: בשנת 2014, שלח ברוידא מכתב לראש העירייה, למבקר המדינה, לתנועה לאיכות השלטון ולמנכ"ל משרד הפנים בו טען בין היתר כי עו"ד גל זוכה במשך שנים לשכר חריג, וכן כי היא פוטרה על ידי נחום חופרי, והוחזרה לעבודה ללא כל מכרז

זאב גולדשמיט 06/11/2018
חיים ברוידא. הגיע להסכם פשרה (צילום: יח"צ, ראובן קפוצינסקי)

המועמד לראשות העירייה, חיים ברוידא, חויב לשלם במסגרת הסכם גישור 15,000 שקל בתוספת מע"מ ליועצת המשפטית של ועדת תכנון הבנייה, עורכת הדין עירית גל. ההסכם בא לאחר שעו"ד גל הגישה תביעה משפטית בגין הוצאת לשון הרע נגד ברוידא.

עו"ד גל הסכימה להגיע לפשרה כיוון שתהליך התביעה התארך. הסכם הפשרה הושג בחודש יוני השנה, אבל לבקשת ברוידא ובהסכמת הצדדים הוא הופקד בבית המשפט לקבלת תוקף של פסק דין רק בסוף השבוע שעבר.

נראה, שברוידא העדיף שכתב התביעה והסכם הגישור לא יפורסם ברבים במהלך תקופת הבחירות, ולכן סוכם ש"עד 30.10.18 הצדדים לא יחשפו תכנו של הסכם זה". ברוידא מצדו התחייב שלא להזכיר את שמה של עו"ד גל בקמפיין הבחירות 2018.

את הפיצוי הכספי ברוידא ישלם באמצעות חברת הביטוח. בנוסף, ברוידא חויב לחזור בו מדבריו כלפי עו"ד עירית גל.

במכתב ההבהרה בחתימתו של ברוידא, שנחשף רק כעת נכתב: "ביום 18.3.14 העברתי מכתב לראש עיריית רעננה דאז ולמכותבים נוספים בעניינה של עו"ד עירית גל. לאחר בדיקת המסכים הרינו להבהיר, שלא התכוונתי לייחס לגברת גל כל מעשה פסול ו/או מנהל לא תקין ו/או שחיתות ו/או התנהגות בלתי תקינה מצידה. כמו כן, האמירה לפיה הגברת גל פוטרה מתפקידה כיועצת משפטית של ועדת תכנון ובניה בעיריית רעננה התבררה שאינה נכונה. ככל שהגברת גל נפגעה, אני מצר על כך".,

בתגובה שמסרה עו"ד עירית גל, היא מגוללת גם את הסיבה לכתב התביעה שהגישה: "קיוויתי בחתימת ההסכם, בעקבות דיון ממושך בפני המגשר, כי  בכך יבוא סוף למחלוקת ולטענות  כנגדי ביחס להעסקתי כיועצת משפטית לוועדה המקומית רעננה, (כפי שאכן התחייבנו בסעיף 5 להסכם), אבל מתגובת ברוידא לפרסום ההסכם – שאינו סודי, אני מבינה כי מבחינתו עולם כמנהגו נוהג.

 "את התביעה הגשתי  בשנת 2014, לאחר שבתחילת הקדנציה הנוכחית, שלח חיים ברוידא מכתב  לראש העיר, למבקר המדינה , לתנועה לאיכות השלטון ולמנכ"ל משרד הפנים  ביחס להעסקתי כיועצת המשפטית לוועדה המקומית רעננה,  ובו טען  בין היתר כי אני זוכה  משך שנים לשכר חריג, ללא הסכם בכתב המסמיך את העירייה לשלם לי  את השכר החריג, כך שהשתמע שאני מקבלת כספים שלא כדין, וכן כי פוטרתי על ידי ראש העיר הקודם נחום חופרי, וכי הוחזרתי לעבודה ללא כל מכרז.

 "אלו אמירות חמורות, ופוגעות במיוחד כלפי עורכת דין, ששמה הטוב, יושרה ואמינותה הם הנכס היקר ביותר שיש לה, מה עוד שאין אמת באמירות אלו. לכן הגשתי את תביעת הדיבה.

 "מכיוון שטחנות הצדק פועלות לאט, ואף שחלפו כמעט ארבע שנים ממועד הגשת התביעה, לא החל הדיון בה.   שנתקיים הדיון המוקדם בתיק בפני בית המשפט ,הציע בית המשפט כי נפנה להליכי גישור. אנוכי הסכמתי  , וזאת מן הטעם כי עד שיגיע מועד הדיון וההכרעה בתיק בבית המשפט  יעברו עוד שנים .

 "ביום    27.6.2018   בעקבות דיונים בפני המגשר,  הצלחנו  ללבן ביסודיות ובהרחבה את  הנושאים הנוגעים לתביעה והגענו להסכמות , וחתמנו על הסכם הגישור המצ"ב.   על פי ההסכם  הבהיר ברוידא  במכתב  המצורף כנספח להסכם כי במכתבים ששלח ולאחר בדיקת המסמכים הוא:  לא התכוון לייחס לי כל מעשה פסול ו/או מנהל לא תקין ו/או שחיתות ו/או התנהגות בלתי תקינה. כמו כן הבהיר כי האמירה לפיה פוטרתי מתפקידי כיועצת משפטית לוועדה המקומית רעננה התבררה שאינה נכונה,   וככל שנפגעתי הוא מצר על כך.

 "קודם פרסם, אחר כך בדק המסמכים ולאחר מכן, משהוגשה התביעה הוא מבהיר, מצר ומסכים כי האמירה לפיה פוטרתי אינה  נכונה.

 "נוסח המכתב חתום על ידו מהווה חלק מהסכם הגישור ולאורו הסכמתי לסילוק תביעות הדדי כמפורט בסעיף 5 להסכם, בכל הנוגע לנושא זה.

 "כמו כן התחייב ברוידא לשלם  לי הוצאות בסכום של 15,000 שקל. כמובן שלא מכיסו אלא על חשבון חברת הביטוח המבטחת את חברי מועצת העיר , אף שוויתר במסגרת ההליך המשפטי על טענת חסינות שניסה לטעון . חברת הביטוח גם מימנה לו את כל הוצאות ההליך המשפטי, ומי שמשלם לחברת הביטוח היא העירייה - דהיינו  קופת הציבור.

"לבקשת ברוידא, הסכמתי לעכב את פרסום ההסכם עד  יום 1.11.18 . אף שחשבתי לתומי כי מי שמתמודד על כהונת ראש עיר, עדיף שינהג בשקיפות וידע לפרסם את הבהרותיו ביחס לאמירותיו הפוגעניות, ולהביע צער על כך, כפי שאכן עשה.

"למרבה הצער הבנתי בדיעבד, כי כל מטרתו בבקשה לעכב את פרסום חתימתו על ההסכם , נועדה לאפשר לו, לעניות דעתי, להמשיך בחוגי הבית ובשיחות עם תושבים להעלות טענות כנגד היועצות המשפטית של העירייה ושל הוועדה המקומית המועסקות לדבריו ללא כל צורך ובעלויות כספיות נכרות.  גם הפנו את תשומת ליבי לשיח ולפרסומים השונים ברשתות החברתיות בנושא זה.

 "נראה לי שחשוב לפרסם את ההסכם במיוחד בימים אלה בהם השיח האלים ברשתות ובתקשורת חצה קווים אדומים. חשוב שאנשים יבינו, במיוחד מי שמועמד לכהונה בתפקיד ציבורי, כי מילים פוגעות מאוד, ומי שמפרסם דיבה שידע שיש דרך לחזור, להביע צער ולהודות לפעמים בפרסום שאינו אמת.”.

"קיוויתי בחתימת ההסכם, בעקבות דיון ממושך בפני המגשר, כי  בכך יבוא סוף למחלוקת ולטענות  כנגדי ביחס להעסקתי כיועצת משפטית לועדה המקומית רעננה, ( כפי שאכן התחייבנו בסעיף 5 להסכם ), אבל מתגובת ברוידא לפרסום ההסכם – שאינו סודי, אני מבינה כי מבחינתו עולם כמנהגו נוהג."

תגובת חיים ברוידא לתביעה של עו"ד עירית גל: "חיים ברוידא פעל לאורך השנים כשומר הסף של תושב רעננה. מספסלי האופוזיציה ובמיעוט ניכר במועצת העיר, דאג לשמור, ככל שניתן, על הקופה הציבורית, זעק ודרש שקיפות בהליכי קבלת ההחלטות, מנע תוכניות שיש בהן חשד לליקויים, חשף כוונות מצד העירייה לבצע פעולות שלא תוכננו כהלכה והיה אוזן קשבת לאלפי תושבים.

"לאורך פעילותו הציבורית קיבל מידע אשר שימש אותו לחשיפת ליקויים, התנהלות שאינה תקינה וחשד לשחיתות ציבורית.

"התנהלותו לטובת הציבור, לא נעמה לרבים ובמקרה זה הוגשה תביעה קנטרנית, במקור על סך 360 אלף שקל. ברוידא ניאות להסכים למכתב ההבהרה, שאין בו כל התנצלות,  ולפיצוי המזערי לאור העובדה כי ביקש  לחסוך זמן שיפוטי מיותר, לאור דרישתה של התובעת עצמה לסיים את ההליך להמנע מהוצאות כספיות כבדות נוספות, ולאור בקשה של המרכז שלטון מקומי שהבהיר כי המשך ניהול התיק – משמעותו סכומי כסף גבוהים בהרבה מפיצוי המזערי. 

"נדגיש כי במקרה זה, כמו במאות מקרים אחרים, מטרתו של ברוידא לא הייתה אישית, אלא נגעה בטובתו של הציבור ברעננה –  הוא היה סבור אז וסבור גם היום כי העסקת יועצת משפטית חיצונית לוועדה לתכנון ובניה, בעלות של כ-50 אלף שקל בחודש, בנוסף ליועצת המשפטית של העירייה - הינו מיותר ומהווה שימוש לא נאות בכספי ציבור. פרסום הסכם הפשרה טרם החלטת בית המשפט הינו צעד מגמתי, לא ענייני ולא ראוי".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
למה לה פוליטיקה עכשיו?
למה לה פוליטיקה עכשיו?
הולכת רגל נפצעה בתאונה בהרצליה
קנס לספק מזון בגן יול"א ברעננה
אישום: התחזה לאחר וסחט באיומים
אישום: התחזה לאחר וסחט באיומים
הוקדמה פתיחת עונת הרחצה
הוקדמה פתיחת עונת הרחצה
מנהלי יעלים לדורותיו
בית ספר "יעלים" חוגג 50
ברוידא וברט במחנה הצופים
ברוידא וברט במחנה הצופים
לומדים בפארק