רעננה

"הבנתי שהגמגום לא באשמתי"

לרגל שבוע המודעות לגמגום מספר יו"ר ארגון המגמגמים בישראל, חנן הורוביץ, תושב רעננה, על התהליך שעבר עד שלמד לקבל את עצמו

זאב גולדשמיט 08/11/2018
הורוביץ. חייבים לשנות גישה

אמב"י – ארגון המגמגמים בישראל מציין בשבוע הבא (14-11 נובמבר) את שבוע המודעות לגמגום. יו"ר ארגון המגמגמים בישראל הוא חנן הורוביץ, תושב רעננה, שעלה לארץ בגיל 18 מדרום אפריקה. מגיל צעיר הוא זוכר שניסה טיפולים ושיטות ריפוי שונות, אותם הפסיק כשהגיע לישראל.

"הוריי שלחו אותי לריפוי בדיבור, אבל הרגשתי שהטיפולים לא עזרו, והיום אני מבין את הסיבה", אומר הורוביץ. "הטיפולים התייחסו לגמגום באופן שגוי כבעיה מכאנית. במשך שנים ניסיתי להתמודד עם הסתרת הגמגום ולהימנע מקשרים חברתיים. במשך הזמן הבנתי שהגמגום הוא לא באשמתי. כיוון ששיניתי את התייחסותי ואני כבר לא מרגיש שלגמגם זה דבר רע, חיי השתנו. היום אני מרגיש יותר שלם עם עצמי בתור אדם מגמגם שלא צריך להסתיר את מי שאני".

כיצד אתה הצלחת לעשות שינוי בחייך ולהפסיק להתבייש בגמגום?

"לפני כארבע שנים מצאתי ארגון אמריקאי בשם  National Stuttering Association (NSA) והשתתפתי בכנס שלהם. יצאתי משם אדם חדש לחלוטין. למדתי שהגמגום אינו אשמתי או אשמת אף אחד אחר, אלא זה חלק ממני. לגימגום יש כנראה רקע נוירולוגי וגנטי. הבנת נקודה זו, ושזה המצב אצל אנשים מגמגמים אחרים, היה מרכזי בהליך למידת ההתמודדות שלי עם הגמגום".

הורוביץ הוא הנדסאי אלקטרוניקה במקצועו ודירקטור של איכות בחברת הייטק. מנהל פיתוח עיסקי ומנהל פרוייקטים. הוא נשוי ואב לשני ילדים.

מה הקשיים שבהם נתקלים אנשים מגמגמים?

"אנחנו מעריכים שבישראל יש כ-80 אלף אנשים מגמגמים. הפחד המשתק להזמין במסעדה, לעבור ראיון עבודה או להתחיל עם בחורה מביאים רבים מהמגמגמים למצב בו הם מסתגרים מהעולם. חוסר ההבנה של החברה והמחשבה שגמגום הוא משהו רע, מקשה על המגמגמים לנהל דו שיח".

מה אתם מצפים שיקרה בשבוע המודעות?

"ליותר מודעות מצד החברה, ליותר הבנה כלפי האחר בהתייחסות לאיך שאנחנו מדברים. הצפייה שלנו היא שיקשיבו לתוכן הדברים ולא לצורה שבה אנחנו אומרים את הדברים".

 

 


 

 

 

 

עוד ברעננה
 דניס בורק. עשיתי את הצעד הנכון
קרן שלהבת 18/04/2019
עמותת מחיים לחיים
זאב גולדשמיט 15/04/2019
ברטוב בוחרים ירוק
זאב גולדשמיט 08/04/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
זוכרים את דולב
חשד: ניקו את החדרים וגם את הכספת
ביהס לבטיחות בדרכים מוכן לשנהל
ביה"ס לבטיחות בדרכים מוכן לשנה"ל
ביום שישי האחרון  נערך מרוץ ה mud run  בפארק הירקון בתל אביב.
מי השתתפה במרוץ ה - mud run של ניסאן?
דורית פלד הרפז, יוצרת תיאטרון ושחקנית, הרצליה
והגדת לבנך וגם לבתך
מדידות הקרינה באורט חולון תקינות
מדידות הקרינה באורט חולון תקינות
נער נפצע בתאונה בכפ"ס
הוד השרון בחרה: אמיר כוכבי