רעננה

חשבון נפש (טור דעה)

מה גרם לציבור החילוני בכל ערי השרון להצביע בהמוניו למרצ ומדוע הרשימות הדתיות איבדו מכוחן? בחירות 2018 - מה אפשר ללמוד מהן

מירי בלומנפלד 15/11/2018

 בתור עורכת ועיתונאית שסיקרה מספר מערכות בחירות לא זכורה לי מערכת בחירות כל כך רוויית השמצות, קיצונית ודרמטית בכל ערי השרון. אולי זה קשור לריבוי המועמדים, אולי זה קשור לרשתות החברתיות או בכלל להלך הרוח בכלל של החברה הישראלית, שמי שלא חושב כמוני הוא בוגד, עוכר ישראל או פשיסט, תלוי בהשקפת העולם שלו.

אין ספק שההקצנה ברמה הארצית חלחלה גם לרמה המקומית, ועם התקרב מועד הבחירות המקומיות הפוסטים הפכו בוטים יותר. אנשים לא הסתפקו בהטלת רפש מאחורי המקלדת, אלא גם נקטו פעולות פיזיות אלימות, שהתבטאו בעיקר בקריעת שלטים של המתחרים. לקראת הסיבוב השני בבחירות לראשות העירייה בארבע הערים בשרון (כפר סבא, רעננה, הוד השרון ורמת השרון) נשברו בכלל שיאים חדשים של שפל. ברמת השרון למשל נתלה ראש של חזיר בכניסה לבית כנסת. העיתוי בוודאי לא מקרי.

 בכלל, מערכת הבחירות הזו גם חשפה את ההקצנה בין חילוניים לדתיים, ולעניות דעתי, דווקא הנציגים הדתיים צריכים לעשות חשבון נפש לנוכח ההצלחה של מרצ בערי השרון. בהוד השרון מרצ קיבלה חמישה מנדטים, בכפר סבא מרצ קיבלה ארבעה מנדטים, ברעננה ארבעה, בהרצליה שלושה וברמת השרון (רמת השרון חופשית + מרצ והירוקים) – 7 מנדטים! אין ספק כי מדובר בהצלחה מרשימה של הציבור החילוני – חופשי. לעומתן, רוב הרשימות הדתיות בשרון איבדו מכוחן במקרה הרע או שמרו עליו, במקרה הטוב.

 שר הפנים, אריה דרעי, שהחליט לקדם במלוא הכוח את חוק המרכולים, למשל, גרם לציבור החילוני להצביע בקלפי עם המפלגה שמזוהה עם המאבק בכפייה הדתית. לא רק חוק המרכולים. בשנים האחרונות עלו לסדר היום נושאים נוספים הנמצאים במחלוקת בין דתיים לחילוניים, כמו טענות להדתה במערכת החינוך, תחבורה ציבורית בשבת, פתיחת מקומות בילוי בשבת או מצעד הגאווה. ההישג של מרצ ברמה המקומית צריכה, כאמור, להביא את קברניטי הציבור הדתי לחשבון נפש והמסקנה היא אחת: הנסיון לקבוע סדר יום ואורח חיים דתי במרחב הציבורי רק מחזק את המתנגדים, במקרה זה, הציבור החילוני.

תוצאות הבחירות לסיבוב השני לא הפתיעו, וכל המועמדים שניצחו בסיבוב הראשון ולא השיגו 40 אחוז מהקולות ניצחו בסיבוב השני. אחרי שיסתיימו חגיגות הניצחון על ראשי העיריות הנבחרים להתחיל להפשיל שרוולים ולעבוד למען הציבור שבחר בהם וגם למען אלה שלא.

 המציאות הפוליטית בישראל מוכיחה כי נגמר העידן שבו ראשי ערים מכהנים 20 ו-30 שנה וגם המשפט "קשה עד בלתי אפשר להחליף ראש עירייה מכהן" כבר אינו רלוונטי (תשאלו את ז'קי סבג, ראש עיריית נהריה, ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן ועוד שורה של ראשי עיריות שהפסידו). לכן המסר הוא, ראשי עיריות יקרים, אם תפשלו, תתעצלו או תפגעו באמון הציבור, בעוד חמש שנים תראו את ההשכלות לכך בקלפי. יש לכם קדנציה אחת להוכיח את עצמכם. אז שיהיה לכם בהצלחה. כי הצלחתכם היא גם הצלחתינו.

 

לתגובות: miri@local.co.il

 

 

 

 

 

 

 

עוד ברעננה
יונה ברטל
כתב לוקאל 28/04/2019
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
שביל חוצה תיכון
חברת מטרופוליס יוצאת במבצע על דירות 4 חדרים
גן עדן לחובבי לגו
קולקציית  COLOUR IS YOU נולדה בברצלונה
הקיץ הזה תלבשי ג'ינס
עורכת הדין ענת בירן
דיירי שבעת הכוכבים דיור מוגן נושמים לרווחה
סיבוב בחירות שני בראשון לציון
פעילויות יום הבחירות בערבה
כששושנה דמארי ועפרה חזה נפגשות על הבמה
כששושנה דמארי ועפרה חזה נפגשות על הבמה