רעננה

הדרך אל הניצחון

עכשיו, לאחר שהציבור הרענני אמר את דברו, מסביר מאיר סוויסה, הקמפיינר של חיים ברוידא, את הסיבות לניצחון, מה הייתה האסטרטגיה לאורך הקמפיין ("ברוידא הוא ראש מחנה השינוי") ומצביע אלו טעויות עשה גינזבורג בקמפיין שלו, ששיחקו לידיו של ברוידא

זאב גולדשמיט 22/11/2018
מאיר סוויסה. התושבים רצו שינוי (צילום: ברק דר)

ניצחונו של חיים ברוידא על בבחירות ראשות העיר רעננה בפער גדול על איתן גינזבורג, אינו מקרי. לניצחונות אבות רבים, ואחד מהם הוא של מאיר סוויסה, מי שעמד בראש קמפיין הבחירות של ברוידא.

 בצוות שעבד למען ההצלחה של ברוידא בבחירות היו שותפים שני אנשים נוספים: חנן גרינברג, הדובר ואחראי התוכן שעבד יחד עם מאיר סוויסה , ורז שפירא, שהיתה אמונה על מטה המתלבטים וניהול המטה הייעודי בשכונות מסוימות שהיוו את ההכרעה.

 אחת הפעולות הראשונות שעשה סוויסה עם כניסתו לתפקיד לפני חמישה חודשים היא להחליף את התמונה של ברוידא. "התמונה של חיים עם זיפי זקן שידרה דמות לוחמנית, מראה דתי משהו, בעוד אני רציתי לשדר מועמד ממלכתי, שידאג לכולם". לא רק תמונה, סוויסה גם אחרי על החלפת הסלוגן מ'100 אחוז רעננה'. לסלוגן 'חיים מצוין לרעננה'".

 חוץ מהחלפת תמונה וסלוגנים סוויסה ביצע עוד כמה פעולות, שהוכיחו את עצמן: "כשנכנסתי למטה גיליתי לא מעט פעילים שהודו שבעבר הצביעו עבור זאב בילסקי והיום הם מעדיפים את ברוידא, כל אחד מנימוקיו שלו. ואז עלה במוחי רעיון לפרסם את השמות של האנשים האלה, שהיו מאוכזבי בילסקי ועברו לתמוך  בברוידא".

מה הייתה הבעיה העיקרית של הלקוח שלך?

"הבעיה המשמעותיות איתה הצטרכנו להתמודד בבחירות האחרונות, שלברוידא נוצרה תדמית של אופוזיציונר, סוג של נביא זעם, אבל הציבור רצה משיח חדש. התפקיד שלי היה לשכנע את מאוכזבי בילסקי, שלא ילכו לברירת המחדל, איתן גינזבורג, או למשיחים החדשים: יקי ודמני וניר קריסטל. שכנענו שהגיע זמנו של ברוידא. התחלנו לבנות קמפיין חיובי ודיברנו על מה ברוידא יעשה, למשל שיפתור את בעיות החניה, הדיור והצעירים, וזאת מבלי לתקוף את קודמו בתפקיד. למשל, לא תקפנו את מצלמות האכיפה, כי לאחר בדיקה מצאנו שלמרות התלונות על הדו"חות, יש לא מעט תושבים שחושבים שנכון להמשיך עם המצלמות".

כיצד הצלחתם להסתיר את החיבור עם שתי הרשימות הדתיות בסיבוב השני?

"נאלצתי להתמודד עם טראומת עזרזר. ביום הראשון שהגעתי למטה שמו לי מול המראה שם קוד: 'עזרזר יחנך את ילדיך', וסיפרו לי שבגלל התרגיל הזה ברוידא הפסיד את בחירות 2005. נאלצתי להתמודד עם פרסומים דומים ברשתות, שהגיעו כנראה מצד המטה של גינזבורג, שטענו שברוידא הולך עם הדתיים והחרדים. כשמרצ פנתה לצד השני של המתרס - וגינזבורג טעה כשלקח אתו גם את ודמני, שרוב תומכיו הצביעו לנו - באופן אוטומטי הדתיים היו ברירת מחדל, ובחרו ללכת עם ברוידא. שמרנו את החיבור איתם בסוד כדי לא לשרת את הצד השני. אם היינו מתגאים בזה, היו אומרים שוב שרעננה מתחרדת, דבר שאינו נכון".

"הצלחה שנייה שלנו הייתה תגובת נגד ברשתות החברתיות לקמפיין ההומופובי של גינזבורג, ואז עלה הרעיון להוציא מהארון את הבן של ברוידא, כמו גם הסרטון של נחום חופרי, שהתנצל על תרגיל עזרזר בבחירות 2005. זה מהלך שהפתיע לחלוטין את המתחרים שלנו.

"אם נסכם, מה שניצח את הבחירות לבחירתו של ברוידא: ההחלטה ללכת עם ניר קריסטל ולהציג אותם יחד כמחנה השינוי, אחרי שהבנו שהתושבים השתוקקו לשינוי; לשמור את הדתיים בשקט, לצאת למתקפה קשה על קמפיין ההדתה ההומופובי השקרי; הסרטון של חופרי והיכולת לשכנע את מאוכזבי בילסקי לתמוך בברוידא".

כמה מאוכזבי בילסקי להערכתך הצביעו לברוידא?

"לפחות חמישה אחוזים. תוסיף את תומכי קריסטל והדתיים, זה מה שהכריע את הכף לטובתנו".

 הטעויות של גינזבורג

 איזה טעויות בקמפיין עשה גינזבורג?

"איתן שיחק לידיים שלנו, כשחשב שאם יציג עצמו כמועמד מנוסה שנמצא 15 שנה בעשייה בעירייה, זה ירשים את התושבים. אבל שאלת הניהול והניסיון לא עמדה על סדר היום. מה שעמד בראש מערכת הבחירות זה הרצון לראות שינוי והחלפת השלטון הישן. הצלחנו לשכנע את הציבור שברוידא הוא ראש מחנה השינוי, שהוא המנחם בגין של רעננה, בגלל שהיה שנים באופוזיציה והתריע על המחדלים. כשניסו לנגח אותנו, שכל השנים ברוידא לא עשה כלום חוץ מלבקר זה חיזק אותי, כי ברוידא שידר אמינות שהוא באמת רוצה לעשות את השינוי הדרוש.

 "יחד עם הצטרפותו של ניר קריסטל חיזקנו את מחנה השינוי. יקי ודמני, למשל, איבד את הקהל שלו כשחבר לגינזבורג, כי 70 אחוז מתומכיו רצו שינוי אמיתי. גיזנבורג איבד את הדרך, כשבסיבוב השני שינה את הקמפיין מ 'איתן -מנהיגות נכונה לרעננה' ל 'איתן -השינוי הנכון', וזה הכי לא נכון להציג מנהיג מכהן כמי שיוביל שינוי".

 

  

 


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
19 נפגעים בשריפה בבית שמש
נעצר חשוד בהברחת כ-23 ק"ג תכשיטי זהב
קבוצת רובו-טויס
תלמידי ראשון לציון אלופי העולם ברובוטיקה
האדריכלית עליזה זיידלר גרנות
מהנדסת עיר חדשה בכפר סבא
נבחרות הבאולינג והכדורשת של כפר עידוד זכו באליפות ישראל
אלופי הארץ המיוחדים
עוזרים למצילים
עוזרים למצילים
הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית
הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית
רוכבים בצורה מסוכנת
רוכבים בצורה מסוכנת