רעננה

'מבצע פרלה'

שרון גורמן נפטרה לפני כחמישה חודשים לאחר מאבק במחלת הסרטן. אחותה, תושבת רעננה, בחרה להנציחה באמצעות משחק של החלפת מתנות בסגנון הענק והגמד בו יכול כל אחד להשתתף

קרן שלהבת 27/11/2018
שרון גורמן ז"ל (צילום: באדיבות מהשפחה)

בימים אלו יוצא לדרך 'מבצע פרלה'- משחק החלפת מתנות קהילתי לזכרה של שרון גורמן תושבת קדימה-צורן שנפטרה ממחלת הסרטן.

לפני חמישה חודשים, נפטרה שרון גורמן לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. אופירה אחותה, תושבת רעננה, החליטה להנציח את זכרה בדרך שאהבה- חלוקת מתנות והפצת שמחה. אופירה אחותה יזמה משחק בסגנון הענק והגמד אליו כל אחד יכול להירשם ולהשתתף.

לילי אמה של שרון: "שרון בתי הבכורה עזבה אותנו לפני כחמישה חודשים והשאירה אותנו המומים ושבורי לב כשהיא רק בת 46. היה לנו קשה מאוד עם האובדן. חיפשנו דרך להנציח את שרון וכך נולד הרעיון של המשחק 'מבצע פרלה'-משחק של נתינה וחיבור בין אנשים".

לפני כשש שנים, התגלה סרטן השד בגופה של שרון והיא עברה שנה של טיפולים קשים, כימותרפיה, הקרנות וניתוחים. "כשהטיפולים הסתיימו חשבנו שזהו זה היא הבריאה", מספרת אמה. 'היינו בטוחים שהסתיימה הסאגה הזאת ושרון חזרה מאוששת לביתה, לבעלה ולשתי בנותיה, שהיו אז בנות 5 ו-10. את חזרתה של שרון חגגנו בשיט מהמרינה בהרצליה, אך, לצערנו, השמחה לא התארכה. לפני שנה הסרטן חזר ואף התפשט למקומות שונים בגופה. הכאבים התגברו, והיא נאלצה לעבור שוב טיפולים קשים".

 

שרון עם בעלה, אחיה, אחותה ואמה לפני  5 שנים בשיט לכבוד החלמתה (צילום: באדיבות המשפחה)

שרון עם בעלה, אחיה, אחותה ואמה לפני 5 שנים בשיט לכבוד החלמתה (צילום: באדיבות המשפחה)

כיצד התמודדתם כמשפחה עם מחלתה?

"כולנו נרתמנו לעזרה. בעלה זאב, אוצר בפני עצמו, ליווה אותה בכל הטיפולים, אחיה גלבוע, אחותה אופירה ואני עשינו תורנויות בבית החולים ובבית, יום ולילה. לא השארנו אותה לבד לרגע. עזרנו כמיטב יכולתנו בכל מה שיכולנו. ראינו שהמצב קשה, אך לא רצינו להאמין שהסוף מתקרב. שרון כבר ניצחה את הסרטן פעם אחת, לכן האמנו שהיא תצליח לנצח אותו שוב. כל כך קל להדחיק מה שאתה לא רוצה לראות. ביוני 2018 היא נפטרה כשהיא חבוקה בזרועות בעלה ושיערה וזרועותיה מלוטפים על ידי".

כיצד אתם מתמודדים עם מותה?

"לאחר ששרון נפטרה הכאב היה עצום. ככל שהזמן עבר הוא רק הלך והתגבר. גם הגעגוע. תמיד היינו משפחה שמחה ומגובשת, וגם בעת הקשה הזו המשכנו לתמוך אחד בשני, המשכנו בפעילויות הרגילות שלנו, אבל זו לא הייתה אותה שמחה. הבנו ששום דבר לא יחזור להיות כמו מקודם, ושאנחנו צריכים לנסות להתמודד בדרך אחרת. לאט לאט מנסים שוב לחייך ולצחוק, לחגוג ימי הולדת לילדים וחגים במיטב המסורת המשפחתית שלנו. לומדים שוב לנשום. לגבינו- תמיד היינו משפחה קרובה מאד, ואחרי ששלושת ילדיי התחתנו והמשפחה התרחבה עם בני זוג ונכדים, השמחה גדלה. בכל חג ומועד היינו נפגשים ונותנים לו נופך מיוחד. למשל בט"ו בשבט, כולנו ילדים ומבוגרים כאחד היינו מפסלים בפירות וירקות יצירות פאר. בימי הולדת 'עגולים' היינו טסים ביחד לחו"ל, ועוד לא הזכרתי ארוחות ואירועים ששרון עיצבה והכינה שהיו מדהימים בתוכנם, ביופיים ובביצוע המדויק שלהם".

מה גרם לכם לחשוף את סיפורכם ברבים וליזום משחק קהילתי?

"שרון הייתה היצירתית מכולנו, והפכה כל מפגש משפחתי לחגיגה. היא הייתה מעצבת אירועים, בעלת שמחת חיים ושובבות, לצד אחריות רבה ורצינות. מי שהכיר אותה, אהב אותה ורצה בחברתה, וזה כלל גם את הילדים בכיתות של בנותיה אליהן היא הצטרפה לטיולים. שרון אהבה לתת מתנות. היא יכלה להשקיע שעות רק באריזה ועטיפה, ואהבה שיהיו הרבה מתנות בכל אירוע. כך נולד רעיון המשחק– אופירה אחותה שגרה ברעננה, הקימה לזיכרה של שרון את מבצע פרלה- משחק החלפת מתנות, כמו ששרון אהבה (גמד ענק או Secret Santaאו Amigo Invisible), מתוך רצון ליצור פעילות חברתית קהילתית ברעננה, שאת המתנות יקנו ברעננה והסוחרים בעיר ייהנו, ומתוך המחשבה שברעננה ישנם עולים ממדינות רבות שחלקם ודאי חגג את חג המולד בארצם, והיו רוצים להמשיך ליהנות מחלופת המתנות גם בארץ".

כיצד הגיבו בקהילה ליוזמה שלכם?

"בהתלהבות. בשל הביקוש הרב מצד אנשים שהם לא תושבי רעננה להשתתף במשחק, אופירה פתחה עוד משחק והפעם כלל ארצי וכל מי שרוצה להשתתף מוזמן".

כיצד המשחק פועל ואיך אפשר להשתתף בו?

"שמה האמצעי של שרון היה פנינה Pearl. אופירה הייתה קוראת לה כך לפעמים ומכאן נולד השם מבצע פרלה. במשחק מתקיימת חלופת מתנות, כאשר כל משתתף מעניק מתנה למשתתף אחר שאינו מכיר. כדי להשתתף במשחק יש להירשם ולמלא שאלון. הפרטים בשאלון יועברו למעניק המתנה, כך שיוכל להתאים את המתנה למקבל באופן הטוב ביותר. כל אחד יכול לרשום בשאלון כמה מידע שהוא מעוניין לתת על עצמו. בנוסף יש להשאיר פרטי קשר כמו כתובת וכתובת אימייל כדי שנוכל ליצור עמכם קשר ולהודיע לכם מי האדם ששמו עלה בהגרלה ועליכם לתת לו מתנה. ההרשמה וההשתתפות הם ללא עלות כספית, אולם כל מי שנרשם, בעצם הרשמו, מתחייב להעניק מתנה בבוא העת. ההרשמה מתקיימת עד סוף חודש נובמבר, ובתחילת דצמבר נערוך את ההגרלה ונודיע לכם את מי עליכם לפנק במתנה מצדכם".

בתור אם שאיבדה את בתה, איזה מסר את יכולה להעביר לנשים שקוראות את הכתבה?

"חשוב לי לבקש לכל הנשים שקוראות מילים אלו בכל הגילאים 'לכנה להיבדק'. בדיקה מוקדמת יכולה להציל את חייכן. ואם חלילה כבר חליתן, יש שתי קבוצות של חולות ומחלימות מסרטן ששרון הייתה חברה בהן בזמנו 'חברות לדרך' ו'גמאני'-גם אני חליתי בסרטן השד, שמעניקות תמיכה, עורכות מפגשים, מסיבות וטיולים בארץ ובחו"ל. אל תעבורנה את הסיוט הזה לבד".

פיתחו את הלינקהירשמו ועיזרו להמשיך את הנדיבות והשמחה של שרון.

 

 


 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
כתב אישום בגין רצח צעיר בקריות
בחירות בתמונות
בחירות בתמונות
מיזם חברתי של שירה המונית "שירולם" בתיכון אוסטרובסקי
הנפת הגביע (צילום: זאב גולדשמיט)
כדורעף: הפועל כפ"ס חגגה זכיה בגביע המדינה
ניגנו לפרס
ניגנו לפרס
דואגים לביטחונם
תחת הנהלות חדשות
"ההרגשה שלי הייתה שהמהפכה החלה ואני חלק ממנה"