רעננה

"אהיה בתפקיד מרכזי בהנהגה"

מה מביא איש עסקים, חובב ריצה, שמלווה בריצות נכים ואנשים עם מוגבלויות, לפוליטיקה המקומית? לעופר בן דור, מספר 2 ברשימת "חיים ברעננה" יש תשובה מוכנה: "אם אני עוזר לכל-כך הרבה חברות, אנשי עסקים ואנשים עם מוגבלויות, לא הגיע הזמן לתרום גם לעיר שבה אני גר?"

זאב גולדשמיט 29/11/2018
עופר בן דור. מעסקים לפוליטיקה (צילום: אלן שיבר)

חבר מועצת העיר החדש, עופר בן דור (60) הוא אישיות יוצאת דופן בפוליטיקה המקומית. הוא כלכלן במקצועו, למד ראיית חשבון, שמאות מקרקעין וניהול נדל"ן באוניברסיטת ת"א, אבל העיסוק שלו הוא "הבראת חברות וארגונים", מלווה מאחורי הקלעים בעלי הון במצבי משבר. בעברו היה מנכ"ל של מספר חברות פרטיות, לצד קבוצת חברות ציבורית (נצבא), אבל יום אחד החליף את הג'קט והעניבה בבגדי ספורט והפך לרץ למרחקים ארוכים.

מפגש גורלי

הרגע שבו הפך ממנכ"ל קשוח למרתוניסט התרחש בזכות נער אתיופי עיוור מלידה, שחיכה לו בשעת בוקר מוקדמת בפארק הירקון, ולימים הפך למלווה שלו באימונים. אותו נער, בזה נבבה שמו, היה מלא אופטימיות ונחוש להגיע רחוק, וכל מה שחיפש היה מתנדב שילמד אותו לרוץ, דמות אבהית כמו בן דור, שיתווה לו את הדרך, וכך הם רצו כשהם קשורים יד ביד בגומיות, תחילה חמישה ק"מ, עשרה ק"מ, אחר-כך 20, עד שנבבה השיג את הקריטריון להופיע במשחקים הפאראולימפים. עם נבבה רצו באולימפיאדת בייג'ין 2008 עופר בן דור ובנו גיא, מתנדבי עמותת אתגרים, שם סיים במקום החמישי המכובד, וזכה להיות האצן העיוור הכי מהיר בעולם מתוך אלפי אצנים עיוורים.

"הכרתי את נבבה באופן מיקרי לחלוטין", סיפר בן דור. "פגשתי בחור שלא רץ בחיים שלו. אני מלווה אנשים במצבי משבר. כשאני פוגש אדם כזה שנראה שאין לו שום סיכוי, זה הדרייב שלי, לגרום לאנשים להאמין בעצמם ולהגשים את מה שהם לא האמינו שיצליחו להגשים".

 בעקבות נבבה, בן דור, ליווה רצים רבים נוספים עם נכויות, אחד מהם הוא אייל, צנחן שנפצע קשה מאוד בראשו במלחמת לבנון הראשונה ובעקבות כך סובל מעיוורון.

"רצתי איתו שלושה חצאי מרתונים, וזה היה הישג בלתי רגיל ברמה עולמית לנוכח הפציעה הקשה שעבר", אומר בן דור. "אחריו ליוויתי את יניב, בחור עם שיתוק מוחין. גיא ואני ליווינו אותו במרתון טבריה, וזה היה מרגש, כיוון שיניב היה האדם הראשון עם שיתוק מוחין שרץ מרתון שלם".

מעסקים למיזמים חברתיים

עופר בן דור התפנה לראיון לאחר שסיים את ריצת הבוקר היומית של עשרים ק"מ. כשהוא לא רץ ברחבי הארץ, הוא מרצה וממשיך לעשות עסקים. לפני 15 שנה עשה שינוי בחייו ונכנס לעסקים פרטיים. הוא בחר שלא לעסוק בניהול יומי של החברות שלו, אלא שולט עליהן באמצעות מנכ"לים ושותפים. כדי למלא את זמנו, החל ללמוד מקצועות טיפוליים, והוא משמש מנטור לאנשי עסקים, ומעניק גם טיפולים משפחתיים וזוגיים. "אמנם, אני איש נדל"ן, אבל אותי מעניין בני אדם, לעזור לאנשים", הסביר.

לאחר אולימפיאדת בייג'ין עם נבבה בן דור הבין שזה מה שעושה לו עניין בחיים. הוא הקים מספר ארגונים חברתיים, והמשיך ללוות בריצות נכים ואנשים עם מוגבלויות. יחד עם בנו, גיא בן דור, הקימו ארגון בשם "180 מעלות", ויחד הם מאמנים ברחבי הארץ קבוצות ספורט לילדים ובוגרים עם מוגבלויות. יש להם קבוצות של ילדים אוטיסטים, עם שיתוק מוחין, נכויות ועיוורון. במקביל, הקים קבוצת ריצה ראשונה בעולם לאנשים עם פוסט טראומה והלם קרב. על הדרך הקים מיזם מעניין נוסף - "אכפת  לי" – שנועד להשריש תרבות האכפתיות בין האדם לזולת.

הסיפור המרגש ביותר שבן דור לקח על עצמו בשנים האחרונות קשור לעיר רעננה. "הכרתי בחורה רעננית בת 35 עם מחלת ניוון שרירים, שסובלת מ-ALS, ואני מלווה אותה בתהליכים מנטאליים", מספר בן דור. "היא משותקת מכף רגל ועד ראש, יכולה רק ללחוש עם השפתיים. החיבור בינינו היה כל-כך מוצלח, שלפני שנתיים היא ובעלה הקימו יחד איתי מיזם חברתי משותף בשם 'מסעי' - לשיקום נערות במצבי מצוקה וסיכון, בו הם מלמדים, בין השאר, להכין תכשיטים. השם 'מסעי', אגב, נלקח מהתנ"ך, ספר במדבר".

עבור בן דור מיזם זה מהווה את ההצלחה הגדולה בשנים האחרונות. "תבין, בחורה שלא יכולה להזיז את אצבע היד שלה, באופן מטאפורי באמצעות הפרוייקט שהיא שותפה להקמתו, מושיטה יד למאות נערות במצוקה ברחבי הארץ. דווקא מהמקום הכי קשה היא מצליחה במעשה פורץ דרך להשפיע על האנושות, וזה גדול מכל סך החלקים. כשאני רואה אותה מצליחה ושמחה זה נותן לי השראה".

לעופר בן דור היה אח גדול, מושיק, שנפל בקרב האחרון של מלחמת יום הכיפורים. גם הוא אהב לעסוק בריצה. שנה לאחר נפילתו הוריו הביאו בגיל מבוגר יחסית אחות בשם טל, כדי שעופר לא יהיה בן יחיד.

 בהשראת האח שמת

 "אחי היה מודל והשראה עבורי, והרבה ממה שאני עושה היום זה בהשראתו וגם לזכרו. גם מושיק היה רץ למרחקים ארוכים, ואני הלכתי בעקבותיו", מספר עופר, שבין מירוץ למירוץ גם מטפס הרים בכל רחבי העולם. עד כה הספיק לטפס בהרי ההימלייה, הרי ההאנדים בדרום אמריקה, בפסגות אפריקה בקלימנג'רו, כשהוציא משלחת נכים ראשונה בהיסטוריה לגובה של 6,000 מטר. "מסע טיפוס כזה מאפשר לאנשים להגשים חלומות שאנשים רגילים לא מסוגלים".

מעסקים לפוליטיקה

תסביר לי, איך אדם על כל הרבה תחומי עיסוק ועניין מגיע לפוליטיקה המקומית, שיכולה להיות לפעמים די משעממת?

"הגעתי למסקנה שאם אני עושה טוב לכל כך הרבה אנשים - וראיתי שרעננה הידרדרה בשנים האחרונות במספר תחומים -  אמרתי לעצמי, מדוע שלא אעשה בהתנדבות מלאה לטובת העיר? אם אני עוזר לכל-כך הרבה חברות, אנשי עסקים ואנשים עם מוגבלויות, לא הגיע הזמן לתרום גם לעיר שבה אני גר? וכשחיים ברוידא הציע לי להצטרף, לא יכולתי לסרב".

יש סיכוי שתהיה סגן ראש עירייה?

"אני מנוע מלענות על השאלה בשלב המו"מ הקואליציוני, אבל אני אהיה בתפקיד מרכזי בהנהגה לצידו של ראש העיר".

מה החזון שלך לגבי רעננה?

"שעיריית רעננה בניהול שלה תהיה מודל לחיקוי לכל עיר בארץ. שנהיה יותר קשובים לאזרח, שנשרת את הציבור, ולא להיפך. צריך לייעל תהליכים בירוקרטיים. בהקצאת התקציבים צריך לתת משקל גדול יותר לחינוך ולאוכלוסיות החלשות. בל נשכח שלמרות שרעננה נחשבת לעיר של אנשים מבוססים, יש אצלנו אוכלוסייה חלשה שמתקיימת מקצבת מינימום.

"אנחנו נרצה ליצור הנגשה לאנשים עם מוגבלויות בכל רחבי רעננה. יש לנו תכניות להקים פרוייקטים חינוכיים פורצי דרך, שביסודם לאפשר לילדים את העוצמה להאמין בעצמם ולהיות אכפתיים כלפי זולתם וכלפי הסביבה. אני רוצה שברמה האנושית נהיה העיר המובילה בישראל, שאנשים יתנו יד לחלש ואנחנו כהנהגה נהיה מודל לזה. מבחינה חינוכית רעננה חייבת להיות במקום יותר גבוה, והעצמת המצוינות בחינוך היא חלק מהחזון שלנו.

"בנושא נדל"ן, החלום שלנו להפוך את אזור התעשייה לאזור עסקים תוסס, להביא לכאן מספר חברות מובילות ולהעצים את שיתוף הפעולה עם מנהלת העסקים. להפוך את אזור התעשייה למקום בילוי בסופי שבוע עבור צעירים ומבוגרים; ולהגדיל את תמהיל הדירות הקטנות ברעננה כדי שזוג צעיר יוכל להתחיל ממשהו במחיר שפוי ולא יברח לערים אחרות".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
כמעט תאונה אווירית בין שני מטוסים שהמריאו מהרצליה
בתמונה מימין לשמאל: אסי, אוהד, חני ויעקב
הבוזגלוס בדרך להנפקת דרכון פורטוגלי
יתוש הטיגריס האסיאתי
המשרד להגנת הסביבה בקריאה לרשויות המקומיות
שריפה גדולה בבניין בת"א
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BEER SHEVA
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BE'ER SHEVA
מגדל העמק: הסתיים פרויקט החלפת גגות האסבסט
מגדל העמק: גגות האסבסט הוחלפו
רחוב הגנים. סלילת כביש חדש
הגיע לשכונה כביש חדש
פעם חמישית קרמבו