רעננה

אשת חיל מי ימצא

מוזיאון חדר הראשונים בשיתוף ארכיון העיר רעננה חנכו תערוכה השופכת אור על נשים מתחומי חיים מגוונים בתולדות המושבה רעננה, שסיפור חייהן שזור בתולדות המושבה

זאב גולדשמיט 05/12/2018
פנינה פייג עם בנה ובתה מביטים בתמונתה (צילום: לירן שמש)

 השבוע חנכו מוזיאון חדר הראשונים בשיתוף ארכיון העיר רעננה תערוכה יוצאת דופן – "אשת חיל מי ימצא" - השופכת אור על נשים מתחומי חיים מגוונים בתולדות המושבה רעננה, שסיפור חייהן שזור בתולדות המושבה.

מנהלת ארכיון העיר, רחל ריינשטיין יחד עם  מנהלת המוזיאון נאוה מיטל ונויה ריסמני מהארכיון, הרימו פרויקט ייחודי, ולטקס ההשקה הגיעו ראש העירייה חיים ברוידא וסגנו המיועד, ניר קריסטל, כמו גם מקצת מהנשים שתמונותיהן מוצגות בתערוכה.

 רחל ריינשטיין סיפרה, שברעננה המושבה פעלו מספר לא מבוטל של נשים פורצות דרך, שתרמו תרומה חשובה לרעננה.

ריינשטיין: "נאוה מיטל נויה ריסמוני ואני חברנו כדי לאסוף במשך חודשים ארוכים חומרים על נשים בתולדות המושבה רעננה. חלק גדול נלקח ממאגרי הארכיון וחלק נאסף תוך כדי עבודה על ידי פניות ישירות לבנים של/ בנות של לעיבוי המאגרים. הכנסנו לתערוכה כ-200 נשים. בפתיחת התערוכה היו הרבה מאוד ותיקים שהוזמנו, שהאם/ אחות/ סבתא / דודה מיוצגות בתערוכה. זה היה מפגש מרגש של אנשי רעננה שחלקם לא התראו זמן רב. במיוחד בימים אלה בהם נכנס לתפקידו ראש העירייה, חיים ברוידא, שבעצמו התרגש לראות את כולם, שכן גם הוא בא ממשפחה רעננית ותיקה ומחובר למקום בכל נימי נפשו".

ריינשטיין התבקשה להצביע על מספר נשים בולטות בתולדות רעננה:

פנינה פייג לבית שידלובר, שהגיעה בשנות ה-20 המוקדמות לרעננה כילדה עם משפחתה. משפחה דתית שהייתה מחוברת לארץ בכלל ולרעננה בפרט. עסקה בעבודת התנדבות (אביה היה חבר מועצה) בתחומים שונים. בתערוכה הצגנו אותנו בהתנדבותה בבית לווינשטיין. פייג  היא האישה המבוגרת ביותר שמוצגת בתערוכה,  (כיום בת 97 ) שנכחה בפתיחה החגיגית של התערוכה, מלווה בבנה, יהודה רייך, עוזרו האישי של הרב פרץ, כלתה יעל, ובתה חני קליין.

ד"ד צציליה וויינברג- הורן הייתה רופאת שיניים. הסיפור של משפחת הורן ברעננה מתחיל ברומן אינטנסיבי בין רופאת השיניים, ד"ר צציליה ויינברג, ילידת פרנקפורט 1907, לבין שכנה, ד"ר ריכרד (אהרון) הורן, יליד 1907 קלן גרמניה. הם גרו בשכנות ברח' יהושע (חנקין). הרופא ורופאת השיניים שלחו פציינטים זה לזאת. רופאת השיניים החליטה ללכת ולהודות לרופא והשניים נקשרו זה לזאת. הם נישאו בל"ג בעומר 1936, ומפגש התודה הוליד קשר ממושך בן 55 שנים. הם זכו לאריכות ימים ונפטרו בבריאות טובה. ד"ר הורן נפטר בגיל 89 ורעייתו בגיל 94.

נשות ויצ"ו שצולמו ביחד בחתונתה של אהובה ברוידא (אין קשר לראש העירייה). נשים שהיו פעילות בויצ"ו .

בחינוך הפנינו את הזרקור למחנכות ראשונות בבתי הספר הראשונים כמו נחמה כהן , גבי רביד ולמורות מקצועיות לתפירה, לכלכלת בית ועוד.. בתחום החינוך התייחסנו גם לגננות כמו לאה הירשהורן קרן- צבי (הראשונה..) , לשולה נהרי, יונה נבט, חיה ולך ועוד..

בתחום המסחר היו נשים רבות שפתחו קיוסק, בית מלאכה וכיוצ'- כמו הניה גלילינסקי (קיוסק), סוזן סטרומזה (תופרת), אסתר בלוך- חנות לחומרי חשמל, הלה הולנדר מ"בית האופנה  הולנדר", שושנה בנימינוביץ מ"קפה מסעדה מרכז השרון", ועוד... . אגב, אסתר בלוך היא אמה של מלי פולישוק בעוד שושנה בנימינוביץ היא אמה של השופטת עדנה בקנשטיין, שנכחו בטקס ההשקה.

 

 

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 19/11/2019
זאב גולדשמיט 18/11/2019
זאב גולדשמיט 17/11/2019
זאב גולדשמיט 14/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסטיבל בירה במרינה בהרצליה
פסטיבל הבירה של הרצליה יוצא לדרך
הבדיקה החדשה ללא דקירה בכלל
בשורה להורים ולתינוקות ברמת השרון
נשיאה חדשה לארגון בני ברית בהוד השרון
ילד בן שמונה טבע בבריכה בנחשונים - מצבו בינוני
ילד בן שמונה טבע בבריכה בנחשונים - מצבו בינוני
"תפריט ההנאות שלי נמחק"
מנהלת חדשה לאגף השירותים החברתיים ברעננה
מנכ"ל חדש לעיריית רעננה
הגינה ברחוב בוסל. ההורים מתלוננים
הזנחה בגינה הציבורית ברחוב בוסל בהרצליה