רעננה

"המחלה גרמה לי להגיע ליעדים ולמטרות שהצבתי לעצמי"

דבי אדמוני-זינר, תושבת רעננה, משותקת מכף רגל ועד ראש. אולם המגבלה הפיזית הקשה לא מונעת מבעדה להגשים את יעודה: לשקם נערות במצוקה באמצעות מיזם חברתי שהקימה בשם "מסעי"

זאב גולדשמיט 20/12/2018
דבי עם הבעל עמיחי (מימין) והמנטור המלווה עופר בן דור. מעוררת השראה (צילום: אלן שיבר)

דבי אדמוני-זינר רואה רק את הטוב שבחיים. שום דבר לא ישבור אותה בדרך להשגת האושר, גם לא המגבלות הפיסיות איתן היא מתמודדת. הדרך שלה להשגת האושר כוללת בין השאר הקמת מיזם חברתי בשם "מסעי" – לשיקום נערות במצבי מצוקה וסיכון בו היא מלמדת, בין השאר, כיצד להכין תכשיטים. הרעיון מאחורי המיזם הוא לתת לנערות את הכוח והאמונה להאמין בעצמן ולהתמודד עם אתגרי החיים.

מחלה נדירה וחשוכת מרפא

 דבי (35) תושבת רעננה, משותקת מכף רגל ועד ראש. יכולה רק ללחוש בשפתיים ולמצמץ בעיניים. ב-15 השנים האחרונות דבי מתמודדת עם מחלת ניוון שרירים  Amyotrophic Lateral Sclerosis (A.L.S), השייכת למחלות הניווניות הפוגעות בתאי העצב המוטוריים. זוהי מחלה נדירה וחשוכת מרפא, שסיבתה אינה ידועה ושגורמת בהדרגה לשיתוק השרירים בגוף.

לדבי היו נעורים רגילים. למדה בתיכון מטרווסט. עד גיל 19 וחצי היא הייתה נערה בריאה לחלוטין, אבל יום אחד חייה השתנו. במהלך שירותה הצבאי חשה קושי לבצע פעולות פשוטות בידיה, למשל לפתוח בקבוק משקה. הרופא בבסיס הצבאי פטר את זה בכאבי שרירים ואמר לה שתוך חודש זה יעבור, אבל זה לא עבר. מפעם לפעם היא וחברותיה ליחידה עשו בריצה את הדרך לתחנת האוטובוס, ודבי הרגישה שהיא מתקשה לרוץ. מקרה שלישי של ההידרדרות היה ביום גשום כשהתקשתה לפתוח את המטריה. כאן היה ברור שהיא חייבת לעבור בדיקות מקיפות יותר, אבל גם הנוירולוגים הבכירים בארץ שבדקו אותה לא העלו על דעתם שבגיל 20 היא תחלה במחלת ניוון שרירים, שפוגעת באנשים מבוגרים יותר.

דבי והוריה לא הסתפקו בתשובות שאינן חד משמעיות ונסעו לארה"ב לקבל חוות דעת רפואית נוספת מהנוירולוג הבכיר ביותר בניו יורק. לאחר סדרת בדיקות שעברה דבי התבשרה שאכן מדובר במחלת ניוון שרירים. הרופאים העריכו שהיא תהיה משותקת בתוך שנתיים, ואת אורך חייה העריכו בלא יותר מחמש שנים.

דבי חזרה לארץ המומה, אבל התעשתה יחסית מהר, עיכלה את הדברים ואמרה לעצמה: "את הדאגות אני משאירה לאלוקים ואחיה את החלומות שלי, ככל שאוכל. יש לי עוד הרבה מה להספיק".

 "בחרתי בעשייה"

הראיון שקיימתי עם דבי התקיים בביתה. היא ישבה על כיסא גלגלים, והשיחה איתה התנהלה באמצעות טאבלט, שבו היא כתבה את תשובותיה לשאלות שהפנייתי אליה מראש. דבי מצליחה לכתוב תווים בזכות מיקוד העיניים על האותיות שבחרה. במהלך השיחה בינינו היא הקשיבה בקשב רב לשאלותיי ומפעם לפעם לחשה בשפתיה.

שאלתי את דבי כיצד השתנו חייה, וללא היסוס היא השיבה בכנות: "החיים שלי התהפכו ב-180 מעלות. מאדם חופשי בגיל 20 הפכתי להיות תלויה באנשים. אני זקוקה לעזרה תמידית. מבחורה ספורטאית וקופצנית שרכבה על אופניים, שיחקה טניס, כדורגל, פתאום לקחו לי הכל. כך חשבתי בהתחלה! אבל לא נכנסתי למועקה. עם הזמן הבנתי שיש לי את כוח הבחירה, ואני במצבי בחרתי בעשייה. בזמנו המשכתי בחדר כושר, עשיתי שיט מפרשים, רכבתי על סוסים. כשהמחלה הידרדרה לא ויתרתי לעצמי, אלא עשיתי דברים אחרים. המחלה גרמה לי להיות יותר אסרטיבית ולהגיע ליעדים ולמטרות שהצבתי לעצמי".

 בעל אוהב ומשפחה מסורה

 דבי נראית מאושרת בחלקה, והרבה נזקף לזכות המשפחה המסורה שסובבת אותה ולבעלה , עמיחי, אותו הכירה עוד בהיותה בת 14. הזוגיות ביניהם ראויה להערצה. לאחר הפסקה קצרה, שניהם יצרו זוגיות מחודשת אחרי שדבי חלתה, ולפני שבע שנים באו בברית הנישואין. עמיחי מספר, שדבי ממשיכה לעשות פעילות ספורטיבית המתאימה לה בחדר כושר בספיבק ר"ג והיא משתתפת בחוג לריקודי עם לכיסאות גלגלים.

עמיחי: "החיבור שלי עם דבי הוא מדהים. עברנו יחד הרבה חוויות. היא הייתה החברה הכי טובה שלי, ואפשר לומר שאצלנו האהבה ניצחה. דבי תמיד הייתה בעלת משמעות בשבילי. קיבלתי אותה כפי שהיא, והיא קיבלה אותי כמו שאני. היא לא מראה את המחלה, היא דורסת את החיים ועושה כל מה שהיא יכולה לעשות בכוחות עצמה. היא אישה חכמה, מדהימה ומלאת נתינה. לא היו לי ספקות ולא הרהורים, ידעתי שהיא בחירת ליבי".

על "מסעי" הוסיף עמיחי: "המיזם הוא חלום של דבי, ואני עוזר לה לקדם אותו. הקשר עם נוער בסיכון נוצר בעקבות מפגש עם עופר בן דור, היום חבר מועצת העיר רעננה".

עופר בן דור הוא איש עסקים ויזם חברתי, שבשנים האחרונות בחר ללוות בריצות נכים ואנשים עם מוגבלויות. כשנפגש לראשונה עם דבי ושמע את סיפור חייה ואת הנחישות שלה לעשות דברים בעלי משמעות, התמלא הערצה כשביקשה ממנו לייעץ לה ולבעלה על מיזם עסקי.

 "מהר מאוד הבנתי שאנו רואים את הדברים הרבה מעבר למספרים", אומר בן דור שנוכח בראיון עם דבי. "מבחינתי, ההתחלה היתה לעודד אותה לחפש ביחד את המשמעות, ואז מצאנו. הקמנו ביחד את המיזם החברתי 'מסעי'. במפגש הראשון התחלתי בלעודד אותה, אבל מהר מאוד מצאנו את עצמנו שלושתנו מעודדים ביחד נערות ללא בית. הבנו שהקמנו מיזם שנותן להן אור, תקווה, אופטימיות. מידי יום אני נפגש עם אנשים רבים בתחומים שונים, אבל אני חייב לומר שהמפגשים עם דבי הם המרגשים והאנושיים ביותר, שנותנים לי הרבה תקווה. דווקא מתוך המקום שדבי נמצאת, היא הבינה שהיא יכולה לשנות את העולם. לדבי יכולות בלתי מוגבלות, והיא יכולה יותר מכל אחד אחר להפיח תקווה בנערות במצוקה. העקרונות של המיזם 'מסעי' הם גדולים בהרבה מהעשייה הפיזית של התכשיטים, הם נותנים לנערות כלים להתמודד עם אתגרי החיים המורכבים".

 אמצעי להגיע לבנות

  דבי מאד מתרגשת כשמדברים על מיזם התכשיטים שיזמה "מסעי": "אני אדם יצירתי שאוהב ליצור דברים חדשים. בתיכון הייתי במגמת אומנות, התכשיטים הם עבורי אמצעי להגיע לבנות, שהופכות לקבוצה מגובשת. לכן בחרתי לעבוד עם נוער בסיכון. אני שמחה לגרום להן להאמין בעצמן, אחרי שאף אחד אחר לא האמין בהן".

לפני שנפרדנו, הייתי חייב לשאול את דבי מה היא מצפה ממי שיקרא את הכתבה עליה. דבי ביקשה שלא ירחמו עליה ושלא יגדירו אותה בגלל המחלה.

"יצאתי למסע פנימי, והבנתי שאני חייבת לעשות שינוי בתודעה שלי", אמרה דבי כשחיוך רחב נמרח על פניה. "בחרתי להיות אדם טוב יותר, לגלות את הדברים הפחות טובים בי ועל-ידי כך לשנות את תפיסת העולם שלי. אם הייתי מאשימה וכועסת על כולם, אין ספק שהייתי היום אדם ממורמר ולא הייתי מגיעה לתובנות של נתינה וחסד, שהם לדעתי האושר האמיתי. עולמי השתנה באמצעות המסע שעברתי, של הכרת הטוב וההודיה על מה שיש ולקיחת אחריות לשנות את עצמי".

האם את חוששת מחוסר הוודאות לגבי עתידך?

"כשחליתי, אמרו לי שתוחלת החיים היא בין חמש לשבע שנים. ברוך השם חלפו כבר 15 שנים. העבר היה, והעתיד לא ידוע לאף אחד. לאיש מאיתנו אין תעודת ביטוח. מה שבטוח, שכולנו נמות, השאלה היא מתי. אם אתחיל לדאוג, אשתגע!! אין לי פחדים, בסך הכל אני מתמודדת עם זה".

יש לך עוד חלומות?

"החלום הבא שלי להרצות על המיזם של 'מסעי' ולקדם את התובנות שלו, לראות איך אני מצליחה להפיץ את האור באמצעות סדנאות המיזם. חשוב לי להעביר את המסר שלי לאחרים ".

 

 

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
דורית פלד הרפז, יוצרת תיאטרון ושחקנית, הרצליה
והגדת לבנך וגם לבתך
קמפיין חדש של עידוד נשים להתנדב למשטרה
עיריית כפר סבא קוראת לנשים להתנדב למשטרת התנועה
לברוידא עדיין אין רוב במועצה
חשבון נפש (טור דעה)
הבדיקות העלו: הפעוטה בלעה חרצני זיתים
הבדיקות העלו: הפעוטה בלעה חרצני זיתים
גבר נרצח בקטטה בת"א
פצוע קשה בתאונה בקריות
חווה חקלאית חדשה בגליל ים
חווה חקלאית חדשה בגליל ים