רעננה

"תקע-שקע"

האקתון - מרתון של יזמות והמצאות לתלמידי חטיבות הביניים ברעננה

כתב לוקאל 31/12/2018
צילום דוברות עיריית רעננה

זר לו היה נקלע בסוף השבוע שעבר לאולם אשכול פיס ברעננה לא היה מבין מה הסיבה להמולה הגדולה, כש-180 תלמידי כיתות ט' מכל חטיבות הביניים ברעננה התכנסו יחד ושקדו על בניית פרויקטים יצירתיים לטובת הקהילה.

לראשונה ברעננה התקיים "האקתון מדעים" – אירוע יזמות מרתוני, פרוייקט פורץ דרך במדע וטכנולוגיה, שבו התלמידים צריכים להמציא רעיונות ופטנטים בנושא נגישות בעיר רעננה . התלמידים ניסו למצוא פתרונות יצירתיים, למשל בנושאי נגישות לתחבורה ולמידע, למבנים, לאנשים עם צריכים מיוחדים, וכדומה. התלמידים חולקו לצוותי עבודה, ואליהן הוצמדו מנטורים מההייטק, ותלמידי כיתות י"ב בוגרי מגמות טכנולוגיות ורובוטיקה בעיר, שתפקידם היה לכוון את התלמידים.

בתחרות הוצגו 50 רעיונות ומיזמים. 12 מתוכם עלו לגמר. מקצת מהתלמידים שהשתתפו היו תלמידי כיתות ז' - ח'. די במפתיע, הנבחרת שזכתה במקום הראשון ב"האקתון" היא דווקא הנבחרת הצעירה ביותר, כיתה ז' 5 עתודה מדעית טכנולוגית מחטיבת "אלון", עם המורה המלווה חנאן עומר-ראס. ההרכב המנצח כלל את התלמידים: יואב שפט, דוד פנוב, אמילי רבינוביץ, רומי חכם ושגית קשי.

הנבחרת המנצחת בתחרות פיתחה מוצר בשם "תקע-שקע", שכולל לוח בקרה עם נורה המיועדת לאותת ולהזכיר לאנשים קשישים או עם מוגבלויות טרם היציאה מהבית, שמכשיר חשמלי בבית עדיין דלוק.

"מאוד התרגשנו כשהתבשרנו שזכינו במקום הראשון. האמנו שאפשר לנצח, אבל ידענו שיהיה קשה כיוון שהיו קבוצות בוגרות מאתנו, והיו הרבה המצאות טובות" אמרו אמילי ורומי, שכעת ישפרו את המוצר לקראת תחרות ארצית אחרת בשם "גם אני יכול", שבו ישתתפו.

מנהלת חטיבת אלון מתי בורשוק: "התלמידים משכבת ז' שזכו במקום הראשון בהאקתון עם הפיתוח 'שקע תקע' הוכיחו הלכה למעשה את הd.n.a  של בית הספר, הדרך של כל תלמיד לצמרת. זו לא רק סיסמא, אלא דרך חיים בחטיבת אלון".

הרעיון של האקתון מדעים הוא פרי יוזמתה של מנהלת אשכול פיס, רודי בוקסנבאום, ומינהל החינוך בעיריית רעננה, בשיתוף משרד החינוך, שראו חשיבות בקידום הפרוייקט. סיפרה בוקסנבאום: "המחברות והספרים, קצת עבר זמנם. ילדים צמאים ללמידה דרך הידיים והראש, מתוך שאיפה לחקר פתרון בעיות. השנה עשיתי פרוייקט קטן בחטיבת "אלון" , וראיתי שזה להיט, הילדים פשוט לא רצו לצאת להפסקה".

 

צילום דוברות עיריית רעננה

צילום דוברות עיריית רעננה

 

אז אילו המצאות נולדו בהאקטון רעננה? שלי קפלן, שחר מגור, שני יפת וליה לוינסון מחטיבת "רימון" יצרו קופסה לנטילת תרופות. "זה פתרון למי ששוכח לקחת תרופות" סיפרו. "בקופסה יש שבעה מכלים ובאמצעות מעגל לוגי יודעים באיזה יום לוקחים סוג תרופה מסוימת. חיישן ונורה מהבהבת מזכירים לאיש קשר שהתרופה לא נלקחה. הרעיון עלה במוחנו כיוון שקרה שהסבתא שכחה את התרופה".

בכלל, חטיבת רימון יכולה להיות גאה בכך, שחמש מתוך 12 הקבוצות שהעפילו לגמר היו רעיונות ומיזמים שהמציאו תלמידי החטיבה.

תלמידות "אמית רננים" נועה לי הורוביץ,  טליה דמתי, ענבל אנגל , הודיה וייס וענבל גוטליב יזמו חלון חשמלי, שנסגר אוטומטית באמצעות חיישן כשמתחיל לרדת גשם.

תלמידות חטיבת "השרון", אורי ממן ודניאל אצלן, יצרו מוצר שבאמצעות זמזם שמתריע, מסייע למשפחה לא לשכוח בבית את המפתחות ברגע שיוצאים הבית. "באנו בלי ציפיות, וגילינו שהאקתון זו חוויה נחמדה. לא הכי חשוב לנו אם נזכה, יותר חשוב זה הדרך שבה אנחנו יוצרים" אמרו השתיים.

תלמידי ישיבת בני עקיבא רעננה, אילון מנשה אברהמי, חיים סטרימלינג, נאור שאול, שבו קהת , יאיר משה גואטה ואבי סירוטה בעידוד המורה אלי אלבז, יצרו מובילייזר שנועד לסייע לעיוורים להאיר את הדרך. באמצעות חיישן שמונחו על דש החולצה הוא מקבל איתות כדי שלא להיתקל במכשולים.

אחד המנטורים שהשתתף בהאקתון הוא אביחי ארביב, במקצועו מהנדס מערכות, שהתלהב: "יש לנו נוער מוכשר, שבעזרת הכוונה נכונה יכולים לעשות דברים נפלאים".

המרתון הסתיים לאחר 12 שעות רצופות, ולטקס הסיום הגיע ראש העיר, חיים ברוידא, שאמר: "דור העתיד שלנו כולל אנשים שיכולים להביא את מדינת ישראל הקטנה לאיכויות שמהוות מודל לעולם כולו. בכל מקום בעולם יוכלו ללמוד שכאן מעניקים את החינוך הטוב ביותר, אשר מהווה את חוסנה של החברה הישראלית". 


 


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שים לב: משאית אשפה לפניך
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
קשישה במצב אנוש לאחר שנפגעה מרכב
אזרח ישראלי נעצר  בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
אזרח ישראלי נעצר בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
בני נוער ניסו להצית מגרש ספורט
קבוצת הכחול לבן
חשד: תקף אזרחים ושוטר
בהוקרה לרבני וגבאי העיר
בהוקרה לרבני וגבאי העיר
"אנחנו לא דורשים כלום, רק חדר"