רעננה

הרוחות סערו בישיבת המועצה

נוצר עימות בנושא שתי וועדות: הקצאות ותמיכות, בטענה שיש רוב לרשימות הדתיות. נציגי מר"צ התרעמו על מינוי נציג הרשימה הדתית לתפקיד יו"ר ועדת רישוי עסקים.

זאב גולדשמיט 01/01/2019
צילום: זאב גולדשימיט

הרוחות בישיבת מועצת העיר רעננה סערו ביום שני על רקע דבריה של יו"ר סיעת מר"צ, רונית ויינטראוב, שטענה שלא יהיה נכון שבראש ועדת רישוי עסקים יעמוד נציג הסיעה הדתית המאוחדת. מבלי שציינה שמות, הכוונה היתה לסגן ראש העיר, אלי אלוש, שמונה לתפקיד. אלוש נראה פגוע, אבל נהג במתינות ולא הגיב במהלך הישיבה.

יתר החברים הדתיים במועצת העיר התרעמו על הדברים, ונוצרה מהומה קטנה. לאחר הישיבה אלי אלוש הגיב: "זו פרובוקציה מקוממת. גם לא בסמכותי לסגור עסקים ברעננה. במקום להגיע ל 2019, חזרנו לימי הביניים! חברת מועצת עיר ברעננה מבקשת לפסול מינוי חבר מועצה לתפקיד בוועדה עירונית אך ורק בשל היותו דתי. ואני שואל, רונית, את לא מתביישת? האם את לא חושבת שעברת כל גבול עם השנאה התהומית שלך לציבור הדתי ברעננה? אלה אמירות גזעניות ומקוממות".

בדף הפייסבוק שלו, העלה אלוש את מילות שיר הסטיקר: "כמה רוע אפשר לבלוע, אבא תרחם. קוראים לי נחמן ואני מגמגם...ברוך השם אני נושם".

בכלל, חברי מר"צ שנשארו באופוזיציה, הבהירו שהם מתכוונים לעשות חיים קשים לראש העיר, חיים ברוידא ולקואליציה. סימנים ראשונים לכך נראו בישיבה הראשונה שהתקיימה השבוע. דבי סלוצקי ממר"צ הביע תרעומת על כך ש-60 אחוז דתיים שובצו לשתיים מהוועדות היותר חשובות: תמיכות והקצאות – וועדות שיש להן נגיעה לכספים והקצאת קרקעות. על כך לא יכול היה לשתוק יו"ר רשימת "באמונה" חיים גולדמן, שקרא לעברה: "האם את נגד דתיים? האם רק חילוניים ראויים להחליט עבור דתיים? זו בושה".  ראש העיר חיים ברוידא ניסה להרגיע ואמר לנציגי מר"צ: "לא אתן ליצור קיטוב בין דתיים וחילוניים. רעננה עיר אחת לכולם".

מר"צ גם התרעמה על כך, שאין מספיק ייצוג לנשים, ושלא נמצאה אישה אחת שתעמוד בראש אחת מוועדות החובה העירוניות. מר"צ טענה לקיפוח, שלמרות היותה הסיעה הגדולה במועצת העיר עם ארבעה מנדטים, לא קיבלה ייצוג הולם לגודלה בוועדות העירוניות. איילת ארז סגן (מספר 2 ברשימתו של קריסטל) הגיבה: "אני אהיה מ"מ של ראש העיר בוועדת החינוך, כך שזו הבעת אמון. הנשים בוועדות הן אלה שיביאו כח נשי, וראש העיר כן מאחד את כל הקהילות והמגזרים בעיר".

תגובת מר"צ לטענות שהועלו בעקבות האמירות בישיבה המועצה: "מר"צ רעננה חופשית התקוממה כנגד תת הייצוג של הרוב החילוני בוועדות העירייה, הרגישות כמו הועדה להקצאות קרקע והועדה לחלוקת התמיכות העירוניות הכוללות מוסדות ציבור ובתי כנסת. בוועדות האלה יש למעלה מחמישים אחוז נציגים דתיים.

"בנוסף, דרשה מר"צ מראש העירייה לבטל את מינוי יו"ר הסיעה הדתית המאוחדת לראשות הועדה לרישוי עסקים. לאור ניסיון העבר וההכרות עם המערכת, מודאגת מר"צ מהיכולת של יו"ר הועדה להשפיע על רישיונות לעסקים ברעננה. מרצ, המהווה 21 אחוזים ממועצת העיר, דרשה מה-יועמ"ש של העירייה לפעול לתיקון ייצוג החסר שלה בוועדות.

"בנושא ההסכם הקואליציוני, התריע מרצ על כך שלא ראוי היה להבטיח את תפקיד יו"ר דירקטוריון 'מי רעננה' ליקי ודמני משום שמדובר במינוי של הדירקטוריון ועשויה להיווצר השפעה לא ראויה בגוף עצמאי.

"מרצ  רעננה מצרה על שהקואליציה הרחבה לא השכילה למנות נשים לראשות ועדות החובה, אף לא אישה אחת, ותגובתה של הקואליציה היתה 'כי אין חשיבות לנושא'. מרצ רעננה תמשיך לפעול למען רעננה חופשית, למען שיויון מגדרי וייצוג הולם של נציגים חילוניים ונשים , ונגד חזות 'האחדות המזוייפת' שהוצגה ע"י חברי הקואליציה".

והתקבלו גם החלטות. בישיבת מועצת העיר אושרו מינויים של ניר קריסטל למ"מ וסגן ראש העיר בשכר (ממונה על  אגף חזות פני העיר, פארק רעננה, בטחון ותחבורה), של איתן גינזבורג לסגן ראש העיר בשכר (ממונה על תרבות, נוער וצעירים), של עופר בן דור למשנה לראש העיר (ממונה על אסטרטגיה, הסברה, עיר חכמה, מנהלת עסקים והנדסה) ושל חיים גולדמן לסגן ראש העיר ללא שכר (ממונה על מנהל קהילה). ארבעת נציגי מר"צ התנגדו למינויים אלה, ואף ליגלגו על ריבוי המינויים ברוטציה בתפקיד הסגן בתואר.

המועצה אישרה את מינויו של יקי ודמני לנציג העירייה לתפקיד יו"ר תאגיד "מי רעננה" (בהתנגדות מר"צ) וליו"ר ועדת כספים ופיתוח כלכלי בעירייה, של אילן כהן כנציג העירייה באיגוד ערים לתברואה וליו"ר וועדות חזות פני העיר, רווחה וביטחון . יקי ודמני ואבי שאול אושרו כדירקטורים בתאגיד המים.


בישיבה אושר ההסכם הקואליציוני שכולל שבע רשימות, ומדגיש את נושא השקיפות והצורך לדאוג לדיור לצעירים. מצד שני, בהסכם הקואליציוני לא מוזכר נושא ביטול הנת"צ. בהסכם הקואליציוני מצוין, שתפקיד סגן ראש עיר בתואר יאויש בהמשך ברוטציה גם ע"י נציגי הרשימה הדתית (אלי אלוש ודרורה כהן) וארז ברט מ"רעננה מכל הלב".

אושר מינויו של מנכ"ל חדש לעירייה, אריאל הילדסהיימר שיהיה גם נציג העירייה במועצת אשכול השרון. אושר מינויה של אורנה הראובני למנהלת לשכת ראש העיר במשרת אמון.

היה מרגש לראות בישיבה את דרורה כהן חוזרת למועצת העיר ונשבעת אמונים, אחרי שהחליפה את אריה פרידמן, שהתפטר מהמועצה. כזכור, בישיבה הראשונה החגיגית, כהן , שהיתה מספר 4 ברשימה הדתית, הביע את כעסה בנאום נרגש על שלא עמדו בסיכום מוקדם איתה, שהיא תכנס למועצה בכל מקרה, אבל במקרה שלה הצדק נעשה.עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שכנות לא טובה
שכנות לא טובה
בשר שנשחט ללא פיקוח
1.5 טון בשר שנשחט ללא פיקוח
כאן משפצים
חשד לרצח אישה בפזורה
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
אלימות בכביש
תאונת דרכים קשה בכביש 2
גבר נהרג לאחר פגיעת רכב בכביש 2
חשד: גנבה אלפי שקלים מקשישה