רעננה

צנחן בשדה עגבניות

"צנחן בשדה עגבניות" הוא תעודה אישית של גבי מדינה, תושב רעננה בן 70 החולה במחלת הפרקינסון, המספר על המחבר ועל בני דורו שנלחמו בשלוש מלחמות ישראל: ששת הימים, מלחמת ההתשה ויום הכיפורים.

זאב גולדשמיט 14/01/2019
צילום : פרטי

"צנחן בשדה עגבניות" הוא תעודה אישית של גבי מדינה, תושב רעננה בן  70 החולה במחלת הפרקינסון, המספר על המחבר ועל בני דורו שנלחמו בשלוש מלחמות ישראל: ששת הימים, מלחמת ההתשה ויום הכיפורים. בספר מתוארים הקרבות בדיווח צבאי אותנטי, אך גם מנקודת מבטם של החיילים הפשוטים. בסיפור מורגש הקונפליקט האנושי המתחולל בלבו של כל לוחם, בין הפחד המשתק לחובת הלחימה, בין אהבת החיים לנאמנות לחבריו.

מדינה עבר טירונות נח"ל, קורס מכי"ם, היה לוחם ומפקד בגדוד 50 בצנחנים. בספר מתוארים אירועים אישיים ולאומיים, היכולת להתגבר על פחדים, הישגים וכישלונות, אהבות ושברון לב. מסופר בו על קרבות, מרדפים ומארבים, כמו גם על פשיטות חשאיות וגלויות, והכול על ציר הזמן של המחבר, המקביל לציר הזמן של המדינה, מיום הקמתה ועד מעט אחרי מלחמת יום הכיפורים.

ההתייחסות לספר היא כשל רומן ולא כמחקר היסטוריה צבאית.  לצד הסיפורים האישיים של משתתפי הקרבות, המחבר השתדל לדייק בעובדות ההיסטוריות בעזרתם האדיבה של עובדי ארכיון צה"ל, וכך יצא רומן מעניין לצד תעודה היסטורית.

 

 

צילום: עצמי

צילום: עצמי

 


גבי מדינה הוא בן לניצול שואה יליד סלוניקי, אב לשניים וסב לחמישה נכדים. בוגר תיכון אורט, בעל שני תארים מאוניברסיטת בר אילן, בסוציולוגיה ובמדעי המדינה ומנהל עסקים. עבורו לכתוב את הספר היה מאבק לא פשוט, כיוון שב- 18 השנים האחרונות הוא חולה במחלת הפרקינסון, ובנוסף עבר בשנים האחרונות שבעה צנתורי לב.

 

"צנחן בשדה העגבניות נכתב בעיקר מתוך דחף שלי לחלוק עם משפחתי וחבריי הקרובים את החוויות שעברתי בשלוש מלחמות" סיפר מדינה. "הספר נכתב בלחץ נכדי, שלא הניחו לי לשכוח הבטחה שנתתי להם ברגע של חולשה...".

חיו של מדינה השתנו מאז שגילו אצלו את הפרקינסון: "בגיל 52 קיבלתי אבחנה סופית שאני חולה פרקינסון" סיפר מדינה. "לא יודע מהיכן קיבלתי את זה, אין לי את גנים במשפחה שיכולים לגרום לפרקינסון. בשנים הראשונות בכלל הסתרתי את המחלה במקום העבודה, ופיטרו אותי כשגילו את זה. עבדתי כמנהל אשראי לקוחות וגביה בחברה בענף הבניה. חברים התרחקו ממני. הפסקתי לנסוע לחו"ל מאז שפרצה המחלה, מלבד טיול שורשים אחד ליוון עם אחי. העדפתי שלא להכביד על מי שנוסע איתי". 

איך אתה מתפקד?

" לוקח לי הרבה זמן ללבוש מכנסיים. לא מצליח לשרוך נעליים בכוחות עצמי, אז אני מעדיף לצאת בסנדלים גם בחורף. כשאני במצב 'און' אני מתפקד כרגיל, וכשאני במצב 'אוף' יש לי לפעמים אובדן שיווי משקל. קורה שאני מתקשה להרים את הרגל ולהתחיל בהליכה. זו התמודדות יום יומית עם הקושי לנהל חיים נורמליים".

כאילו זה לא מספיק, גבי מדינה סיפר שהוא סובל גם מהלב. "עברתי שבעה צנתורים במהלך השנים, האחרון שבהם לפני כשנתיים. באחד הצנטורים היה לי מוות קליני, והצילו את חיי. בתל השומר שלחו לארה"ב את בדיקת הדם שלי וגילו שהכדור שאני לוקח לדילול הדם לא השפיע עלי. החליפו לי את התרופה, ומאז אין לי יותר חסימות ולא צנתורים".

האם כתיבת הספר היה ניסיון להשכיח את המחלה?

"התחלתי לכתוב לפני כשנה וחצי מתוך דחף, מבלי שידעתי שייצא מזה ספר. הכתיבה גרמה אצלי לרכז מאמץ מחשבתי בספר ולא לחשוב על דברים אחרים, ואני שמח שהספר יצא לאור. אני לא מתכוון להיכנע למחלה, אמשיך להילחם. ההתמודדות שלי היא יומיומית, הדחף שלי לצאת לאירועים משפחתיים, ולהשתדל לחיות את החיים כפי שהם."

מה שעושה את מדיה מאושר הוא ההתנדבות שלו במשמר האזרחי, בוועד ההורים היישובי, אבל בעיקר בקרן לטיפול במשפחות חללי הצנחנים. 44 שנים הוא התנדב ב"קרן" והקדיש את זמנו למען משפחות שכולות, וכעת בחר לתרום לקרן הצנחנים את ההכנסות הצפויות ממכירת הספר שכתב.

 "בשנים האחרונות קשה לי, אבל אני לא מוותר וממשיך להתנדב. ארגנתי מאות טיולים וקייטנות למשפחות השכולות. פעם צנחן, תמיד צנחן, משמעותו שמהרגע שאתה מתנדב לצנחנים, לערך 'רעות' יש משמעות מיוחדת עד אחרון ימיך ".

 

 

עטיפת הספר צנחן בשדה עגבניות

עטיפת הספר צנחן בשדה עגבניות

 

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
לגזור ולשמור
משה פדלון , מכבדים את האופוזיציה
עימות במועצה
צנתור לב מיוחד במינו
צנתור לב מיוחד במינו
הוסר צו איסור הפרסום אודות פרשת רוטשילד 55
הוסר צו איסור הפרסום בפרשת רוטשילד 55
חשד: הותקפה לאחר שסירבה למין
המיזם החברתי שכבש את העיר
אישה נרצחה ברחובות
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא