רעננה

עיריית רעננה בדרך לאישור התקציב

עיריית רעננה נדרשה לאחרונה להחזיר 36 מיליון שקלים שקיבלה מחברת "טבע" בגין דמי השבחה, אחרי שחזרה בה מכוונתה להקים את משרדיה באזור התעשייה ברעננה.

זאב גולדשמיט 06/02/2019
עיריית רעננה בדרך לאישור התקציב
iclipart

עיריית רעננה נדרשה לאחרונה להחזיר 36 מיליון שקלים שקיבלה מחברת "טבע" בגין דמי השבחה, אחרי שחזרה בה מכוונתה להקים את משרדיה באזור התעשייה ברעננה. מבדיקה שנעשתה התברר שהמיליונים שהעירייה קיבלה לא נשמרו בנאמנות, ונעשה שימוש, לפחות בחלקו, בתקציב שוטף. הדבר עורר סערה בעירייה, ובבדיקה שנעשתה לאחרונה עלה, שכבר לפני כשנה מהמחלקה המשפטית התריעו שיש לשמור כספים אלה בחשבון ייחודי, היות וניצול הכספים היא בגדר ניהול כספי לא אחראי ואפשר שבעתיד יצטרכו לתת הסברים.

בחודש האחרון עיריית רעננה שקדה על הכנת תקציב לשנת 2019, שמתקרב למליארד שקלים,  וסכום משמעותי זה של 36 מיליון, שחסר כעת בתקציב השוטף, יצטרך להילקח בחשבון. זו אחת הסיבות לכך שעיריית רעננה החליטה להעלות השנה את הארנונה לתושבים ב-3.9 אחוזים, גבוה מהתוספת הצנועה (0.32) שמשרד הפנים אישר. התוספת בארנונה תובא לאישור מועצת העיר שצפויה להתכנס ב-21 בפברואר, ולאחריה תובא לאישור משרד הפנים.

העלאת הארנונה כבר מעוררת כעס בקרב התושבים. שחר אריאל, תושב נווה זמר, השכונה שממילא משלמת ארנונה גבוהה, פנה לראש העיר במכתב גלוי, שבו כתב בין השאר: "העלאת מיסי ארנונה הוא צעד שלא נלקח מספיק בכובד ראש. המאבק אינו אישי שלי,  זה מאבק של כל תושבי העיר".

דבריו אלה אינם מדויקים. מאז כניסתו של חיים ברוידא לתפקיד בעירייה החלו לקצץ בהוצאות , וראש העיר החדש הורה על צעדי התייעלות נוספים בכל האגפים. ראש העיר בודק כמעט כל הוצאה כספית. בנוסף הוחלט שרק לחלק מהעובדים שיפרשו השנה ימונו מחליפים מבחוץ, בדרך כלל בתפקידים יחודיים. משרת הסמנכ"ל תבוטל.

בעיה נוספת שעמה עיריית רעננה צריכה להתמודד היא שימוש מופרז בכספי התב"רים המיועדים לפיתוח העיר כמו בניית בתי ספר, כבישים כדומה, לצורך התקציב השוטף.

יו"ר ועדת הכספים, יקי ודמני, כתב על כך השבוע: "נעשתה שגיאה קשה שמקריבה את הטווך הקצר על חשבון הטווך הארוך. חברה/עירייה שמתמכרת לשיטת עבודה כזו תתקשה לצאת מהמעגל כאשר הלחץ להציג איזון ידחוף לכיוון הסטה של הוצאות שוטפות לתב"ר. דחיפה כזו גוררת השקעות שיום אחד מבינים שאין הכנסות שמאזנות אותן, וזה מה שקרה ברעננה. במילים מקצועיות – אין תזרים מזומנים. זה גורר לקיחת הלוואות. חייבים להוביל תהליך התייעלות בהוצאות העירייה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תנועת הרכבות שבה לסדרה בהדרגה
"לא סוגרים את 'כנפיים של קרמבו'"
"אף אחד לא ישתיק אותנו"
סוכות במרינה הרצליה
חשד: סחר בסמים בשורת הזדמנויות
נשבר השיא הישראלי לאיסוף תרומות מנות דם
פרסום ראשון: נדב דואני חתם על הסכם שת"פ עם "הליכוד"
גבירותיי ורבותיי, מהפך!