רעננה

"אני לא לחיץ ולא חושש מביקורות"

בראיון מיוחד ל"קול רענן" ראש העירייה חיים ברוידא מדבר בגילוי לב על התלבטויותיו הקשות לגבי הקיצוצים שנאלץ לבצע בתקציב העירוני, על העלאת הארנונה, הנת"צ, התכניות לפיתוח העיר, החינוך, הספורט ועוד.

זאב גולדשמיט 07/02/2019
ראש עיריית רעננה חיים ברוידא
צילום: אלן שיבר

"אני רעב להצליח ולא חושש מביקורת. אני מרגיש אחריות גדולה לנהל את עירי רעננה", אומר ראש העיר, חיים ברוידא, בראיון ראשון ל"קול רענן" מאז שניצח בבחירות. 

 איך עברו עלייך הימים הראשונים בתפקיד?

"בפועל, בחודש הראשון הייתי גם המנכ"ל, גם מזכירה וגם הנהג. למדתי את התפקיד בדרך הקשה".

אחד הדברים שלמד ברוידא בדרך הקשה שדברים שרואים מכיסא ראש העירייה לא רואים מהאופוזיציה ובתוקף היותו ראש עירייה הוא נדרש גם לצעדים לא פופולריים.

"נפלתי למשמרת לא קלה, וכעת נגזר עלי לתקן דברים שבמשך שנים לא טופלו. אני לא מאשים אף אחד, אבל השתרשה פה תרבות שהכסף נופל מהשמיים. אני מזכיר שהכסף שייך לציבור, ולכן מחובתי לשמור על הקופה הציבורית כאילו זה היה שלי".

אני מבין שתקציב העירייה יקוצץ בכ-20 מיליון שקלים. היכן תקצץ?

"כבר התחלנו לחסוך. עבודות שבעבר נעשו ע"י קבלנים חיצוניים במחירים מופרזים, מהיום יבוצעו ע"י עובדי עירייה. למשל, שיפוץ כיתה שהצעת המחיר שקיבלנו הייתה 46,000 שקל ביצענו ב-5,000 שקל. באתי בלי פחד ומורא לתקן את התקציב ונחיה ממה שיש. 

"חברה פרטית שמחצית מהתקציב שלה מופנה לשכר עובדים, נמצאת במצוקה גדולה. התברר לי שמחצית מתקציב העירייה הולך לשכר עובדים. אנחנו משלמים שכר הגבוה ב-15 אחוז בגין שכר עובדים יותר מאשר בערים מקבילות. אני לא מתכוון לפגוע בעובדים, אבל בשנה הקרובה אמורים לפרוש 90 עובדים, ובמקומם נקלוט בתפקידים חיוניים לכל היותר 70 עובדים, ובכך נחסוך 20 משכורות".

ברוידא טוען שהופתע מהבור התקציבי שקיבל:  "לצערי, עיריית רעננה חייבת להחזיר מיידית 36 מיליון שקל שקיבלה מראש מחברת "טבע" בגין דמי השבחה, וסכום זה לא נשמר בנאמנות. מאה מיליון שקל מהתב"רים כבר שולמו, ויש לנו התחייבויות עתידיות נוספות של 70 מיליון, שעלינו לשלם. זה כסף שחסר היום".  

"יש פה בור גדול, לכן, המטרה בשנה הקרובה לקצץ מהתקציב כעשרים מיליון שקל. איך נעשה את זה? חיסכון בשעות נוספות של עובדים; אנו  בודקים חסכון בהוצאות רכב, נייעל את המערכות הפנימיות, למשל בעקבות פרישתו של ראש מנהל ההנדסה נוריד את התקן למנהל אגף הנדסה, שהעלויות בו מופחתות ויחסוך המון לעירייה".

החלטתם להעלות את הארנונה ב-3.9 אחוז. מדוע להכניס את היד עמוק לכיס התושבים?

"לצד התייעלות של העירייה, אין מנוס מהעלאת הארנונה. אנחנו נחסוך 20 מיליון ומהציבור ביקשנו עשרה מיליון שיכנסו מהתוספת בארנונה. אגב, התוספת בארנונה היא 3.57 אחוז, והיתרה היא העלאה אוטומטית שמשרד הפנים אישר. מאז 2011 לא הייתה ברעננה עלייה בארנונה. גזבר העירייה עדכן אותי שבלי הפעולות האלה לא יהיה מהיכן לשלם משכורות ולתת שירותים לתושבים. היתה טעות לא להעלות כל כך הרבה שנים את הארנונה, וזו אחת הסיבות שהביאה אותנו למצב היום.  

 "אני יודע שהעלאת מסים זה צעד לא פופולרי של ראש עיר, אבל לקחתי מנהיגות ויש לי אחריות לנהל עיר. אם לא נעשה צעדים לא פופולריים, העיר עלולה לא לתפקד".

האם גם בנעליים הקודמות שלך, כחבר באופוזיציה, היית מצביע בעד העלאת הארנונה? ואם רציתם לחסוך, מדוע מינית שני סגנים בשכר?

"אופוזיציה מצביעה באופן אוטומטי נגד התקציב. החוכמה היא להציג בפני הציבור את כל הנתונים עם הסבר מדוייק. כל סוף שבוע אני מדווח לתושבים על דברים טובים ופחות טובים שמתרחשים בעיר. כמי שנותן דוגמא אישית, פניתי למבקר העירייה שיבדוק היכן ניתן לייעל גם בלשכתי ובלשכת המנכ"ל. לגבי שכר שני הסגנים שלי, רציתי לקצץ את שכרם ב-50 אחוז, אבל משרד הפנים לא אישר חלוקת שכר בכירים. הלחץ במרכיב בניית התקציב הוא קשה. הפעילו עלי לחצים מכל הכיוונים, אבל אני לא לחיץ ולא חושש מביקורות".

 ברוידא ממשיך לפרט על תכניותיו: "פיתוח שכונת נווה זמר ואזור התעשייה היא בראש בעיני. נהפוך את רעננה למרכז הבינה המלאכותית. רעננה צריכה להפוך את אזור התעשייה לאזור שמכניס כסף כמו בהרצליה, ואני עובד על זה".

בנווה זמר כועסים שבית הספר בשכונה לא יפתח בזמן. 

"לדאבוני, הקונסטרוקטור נפטר, ובלית ברירה חל עיכוב בהשלמת בניית בית הספר. לא יקרה שום אסון אם בית הספר יפתח באיחור של חודשיים וחצי. ישבתי עד חצות עם וועד השכונה, ואני קשוב לכל הצרכים שלהם. הכל יטופל"

בנית את מערכת הבחירות שלך על ביטול פרויקט הנת"צ, והנה מתברר שהנת"צ יעבור באחוזה?

"מה שאמרתי שהמתכונת הנוכחית של הנת"צ גרועה לרעננה. במלוא הכנות, אם אחליט שלא יהיה נת"צ, לא יהיה נת"צ ברעננה. אבל אני כן מבין את חשיבות התחבורה הציבורית. דיברתי עם שר התחבורה ולא חסכתי ביקורת. 

 "כעת אנחנו בודקים את תכנית נת"צ מהתחלה ונבצע את השינויים שיתאימו לצרכים של רעננה. סיכמנו, שנציגי העירייה בשיתוף נציג הסוחרים ונציג התושבים יפגשו עם 'נתיבי איילון' ויחד נראה מה מפריע לנו בנתיב התחבורה הציבורי. לא נסכים לסגור פניות, נדאג שתהיה נגישות לנסיעה באחוזה. נולדתי וגדלתי פה, אני מכיר את האופי המיוחד של העיר ולא אתן להרוס אותה. נפעל לכך שאוטובוס שאמור להגיע ישירות לתל אביב מיישובי הסביבה לא יכנס לרעננה, אלא יעבור ב-531. יותר מזה, אזמין למפגש פתוח ביד לבנים בשקיפות מלאה עם כלל התושבים את נציג משרד התחבורה, שיציג את התכנית המוצעת וניתן יהיה לשאול אותו שאלות". 

מה החזון שלך בחינוך?

"על פי תפיסת עולמי, שלמדתי בביקור בפינלנד, מתפקידנו לפתח את היכולות של התלמידים. אם ילד כשרוני במוסיקה, בפיסיקה, באומנות, בכדורגל, צריך לאפשר לו לפתח את היכולות שלו במה שהוא בולט. המבחן שלנו יהיה אם בסיום כיתה י"ב הצלחנו לאתר את החוזקה אצלו והוא יצא עם חווית הצלחה. 

"אני בעד לעבור מכיתות מסורתיות לחללים פתוחים, שילמדו באווירה שונה. אני בעד לפתח את הספורט בבתי הספר, שיכניסו כדורסל, כדוריד, אומנויות הלחימה. אני מאמין בתנועות הנוער". 

לאחרונה דיברת על הגדלת הקנסות למי שאינו אוסף את צרכיו של הכלב. זה מה שיהפוך את רעננה לנקייה יותר?

"יש בעיה ברעננה בנושא חזות העיר. החלטנו לחלק את העיר לשמונה אזורים, לכל אזור יהיה אחראי עובד עירייה שיבדוק את הליקויים בשכונה. הקמנו את 'נאמני רעננה', ומעל 300 ליקויים כבר תוקנו. חתמתי על הצבת מצלמות בעיר, שתהיה יותר בטוחה. נסמן בצבע ירוק אזורים מסוימים בעיר, שרק לשם ניתן יהיה להוציא גזם. ניצור בשכונות השונות פעילויות לילדים, כמו שעת סיפור וכדומה. אנחנו גם הולכים לפרויקט של סלילת נתיבי אופניים ברחבי העיר, ולצורך כך נקבל מענקים מהמדינה".

מדוע העירייה לא מעודדת פתיחת מקומות בילוי חדשים באזור התעשייה?

"נגעת בנקודה שכבר מטופלת והתחלנו להוריד חסמים. בסיור שערכתי עם בעלי העסקים בענף המסעדנות באזור התעשייה, אנחנו בוחנים להפוך אזור מסוים שיהיה יותר מואר ולהביא לשם צעירים. ברגע שמאירים מקום, הוא מתחיל לפרוח. נתתי הנחיה להאיר במנורות נוספות את הקטע שבין רמב"ם לרחוב השוק. רעננה עיר קלאסית לדו קיום. אעשה הכל לא ליצור קרע, שממילא לא קיים, בין דתיים וחילוניים. הייתי ראש העיר הראשון בשרון שהצלחתי להקים קואליציה רחבה כולל הרשימות הדתיות, ואני קורא גם למר"צ להצטרף אם יש ברצונם לתרום לעיר".

אולי תסביר, כיצד איתן גינזבורג הפך לסגנך אחרי מערכת בחירות טעונה ביניכם?

"פוליטיקה זו אמנות בלתי אפשרית. לחצנו יד, והבנתי שאיתן שמכיר היטב את המערכת, יכול להיות לעזר. טובת העיר עמדה לנגד שנינו, ואנחנו משתפים פעולה בצורה יוצאת מן הכלל".

שישה עובדים בכירים עזבו את העירייה מאז שנבחרת לתפקיד. האם הם חששו לעבוד אתך?

"אף אחד מהם לא התבקש לעזוב. יתכן שזה עניין של מיצוי עצמי. כל מערכת גדולה זקוקה לרענון כשנכנס מנהל חדש. דם חדש למערכת זה דבר טוב. נשארו בעירייה גם הרבה עובדים טובים".

מתי יהיה אצטדיון כדורגל ברעננה?

"סימנו אתגר להקים אצטדיון כדורגל באזור הנופש המטרופוליטני שמתוכנן לקום בכיוון בצרה. אנחנו מתכננים לבנות אצטדיון צנוע בעלות של 70 מיליון שקל. השאיפה שלי למצוא משקיע שהאצטדיון ייקרא על שמו. אני סבור גם שיש לפנות את מגרש הכדורגל ברחוב ההסתדרות, שלא ראוי שיימצא בתוך אזור מגורים ולבנות במקומו דירות לזוגות צעירים. מיניתי כבר אדם מיוחד שיקדם את הנושא.

"אני הולך בכל הכוח לקדם בנייה של דירות לזוגות צעירים באזור כפר בתיה. אנחנו מתכננים גם להקים את כיכר העיר מול בית יד לבנים, כדי שכל משרדי העירייה יהיו במקום אחד. ניזום כרטיס תושב אלקטרוני שיעניק הנחות לתושבים אצל בעלי העסקים. אני חדור מוטיבציה לקדם את העיר".

 "נפלתי למשמרת לא קלה, וכעת נגזר עלי לתקן דברים שבמשך שנים לא טופלו וטואטאו מתחת לשטיח. אני לא מאשים אף אחד, אבל השתרשה פה תרבות שהכסף נופל מהשמיים"

"אני יודע שהעלאת מסים זה צעד לא פופולרי של ראש עיר, אבל לקחתי מנהיגות ויש לי אחריות לנהל עיר. אם לא נעשה צעדים לא פופולריים, העיר עלולה לא לתפקד".


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נפגעים בשריפה בבניין בלוד
שמונה נפגעים בשריפה בלוד
בדרך להיות הפתעת העונה?
אבי קמינסקי, צפוי לסיים את תפקידו
אבי קמינסקי צפוי לסיים את תפקידו בעיריית הוד השרון
תלמידי אמית טכנולוגי באשקלון
תאטרון עולה באשקלון
גניבת רכב, מרדף ופגיעה באספקת מים
יוצרים קשרים
שנת החינוך הבלתי פורמאלי יוצאת לדרך
שנת החינוך הבלתי פורמאלי יוצאת לדרך
כנס מאכילי החתולים