רעננה

צעדי התייעלות בעיריית רעננה

ראש העיר חיים ברוידא פירט בפני התושבים את גובה התוספת(3.9%), וציין שזה צעד בלתי נמנע. התוספת כולה תכניס לקופת העירייה 11 מליון שקל, לצד חסכון רב שהעירייה מבצעת מיוזמתתה.

זאב גולדשמיט 10/02/2019
הארנונה תעלה יותר ברעננה
צילום: אלן שיבר

 

בשבוע הבא תתכנס מועצת העיר כדי לאשר את תקציב העירייה לשנת 2019. כעת זה רשמי, התקציב כולל עליה בארנונה של 3.9 אחוז (הרבה מעל מה שמשרד הפנים אישר). 

 

ראש העיר , חיים ברוידא, הסביר לתושבים בדף הפייסבוק שלו , שהעלייה בארנונה בלתי נמנעת לנוכח הגרעון התקציבי של העירייה, והוסיף שהיא מתווספת לשורה של צעדי התייעלות נוספים שכבר החלו להתבצע.

 "לאור הגרעון התקציבי בו מצויה העירייה, אנו מגבשים בימים אלה מהלכי התייעלות מקיפים שיכללו קיצוצים בתקציב, חיסכון פנים ארגוני רחב היקף ופעולות שיניבו הגדלת הכנסות העירייה, לרבות העלאת הארנונה ב 3.9 אחוזים" כתב ברוידא, שציין כי השנים 2017 - 2018 יסתיימו בגרעון תקציבי של למעלה מעשרה מיליון שקלים. "אם לא ינקטו צעדים נדרשים, הרי בצירוף הגירעון הצפוי לשנת 2019, יעמוד הגרעון העירוני בסכום של למעלה מ-30 מיליון שקלים" דברי ראש העיר.

בעירייה מעריכים שהעלייה בארנונה תכניס לקופתה כ-11 מיליון שקלים. ברוידא סיפר שהארנונה לא עלתה בעיר מזה שמונה שנים מעבר למה שמשרד הפנים אישר לכלל הרשויות, ולדבריו התנהלות לא אחראית כעת עלולה להביא את רעננה להורדת הדרג מ"עיר איתנה" , עם כל ההשלכות על תפקודה בשנים הבאות. 

ברוידא חישב ומצא בכמה תעלה הארנונה לכל תושב בשנה הקרובה, לפי שטח דירה/בית, והוסיף שתעריפי הארנונה ברעננה נמוכים מערים אחרות באזור בעלות מאפיינים סוציוקונומים דומים.

אם כך, כיצד העלייה בארנונה תשפיע על תושבי רעננה? לפניכם החישוב:

בית פרטי בגודל 300 מ"ר – תוספת של 46 שקל לחודש (552 לשנה)

דירה ממוצעת בגודל 130 מטר – 19.50 שקל לחודש (234 לשנה) 

בית קטן (110 מטר) – תוספת 14.5 שקל לחודש (174 לשנה)

דירה בגודל 80 מטר – תוספת 9.5 שקל לחודש (114 שקל).

הכוונה להעלות את הארנונה והחישובים שהוצגו, כאילו מדובר בעלייה מינורית,  לא עברו בשקט. מספר תושבים משכונת "נווה זמר" פרסמו ברשתות תמונות מעוצבות גראפית, שבו חשפו  את גובה הארנונה הדו-חודשית, המוגזמת לטענתם,  שהם משלמים, עוד לפני התוספת המתוכננת בארנונה. תושב שגר בדירת חמישה חדרים בגודל 138 מטר, טוען שהארנונה שהוא משלם הינה 1937 שקל. תושב אחר כתב שבגין דירת חמישה מחדרים בגודל 129 מטר הוא משלם 1815, ותושב שמחזיק בדירת ארבעה חדרים בגודל 94 מטר טען שהוא משלם 1450 שקלים. הארנונה בנווה זמר כוללת גם שטחים משותפים רבים, מכאן הפער בין גודל הדירה בפועל לבין הגודל הרשום בתשלום הארנונה.

סגן ראש העיר, ניר קריסטל, יצא כנגד אחד מתושבי נווה זמר, שהציע שכל סגן ראש עיר יקבל חצי שכר. "לפני שמכפישים איש ציבור בשקרים, כדאי לבדוק את העובדות" כתב קריסטל, שטען כי הוא ממלא את תפקידו למען הציבור מבוקר עד לילה, כולל שעות לא שגרתיות.


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: עסקו בזיוף שטרות
חוזרת למגרש
חשודה לא הובאה בזמן לביהמ"ש – המשטרה תשלם
מנגישים את התחבורה הציבורית
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
נפגש עם אבו מאזן והושעה מתפקידו
בוגרי ובכירי בית הספר רימון
אירוע השיא של ביה"ס רימון
אופנוען נהרג בתאונה בכביש 40
אופנוען נהרג בתאונה בכביש 40