רעננה

הגלגולים של מרסלו

מרסלו לוין, תושב רעננה, מדבר על העלייה מארגנטינה, על התהפוכות שעבר בחייו ועל ספר הילדים שכתב על גלגול נשמות, שחלק מהכנסותיו יועברו לאלו"ט

קרן שלהבת 14/02/2019
מרסלו לוין. חיים מלאים בתהפוכות (צילום: פרטי)

החיים של מרסלו לוין, תושב רעננה, היו מאז ומתמיד מלאים בתהפוכות. הוא עלה לארץ מארגנטינה לפני 30 שנה מטעמי ציונות. הוא הצליח להקים כאן רשת של גני ילדים מצליחה. הפך לאב חד הורי לשלושה ילדים וסגר אותה בשל הרצון להתפנות לגידול ילדיו. כדי להתפרנס, הקים חברה לניקיון אך החיבור שלו עם עולם הילדים המשיך לדגדג לו. מרסלו שמתגעגע לימים בגן ולחיבור עם הילדים, כתב לאחרונה ספר בשם "מפגש מתגלגל". הספר מציג לילדים את עולם גלגול הנשמות כדבר טבעי וחלק מחיינו. 

מה שמייחד את ספרו הוא החיבור של מרסלו עם כפר עופרים. שלומי לזרוב בוגר שלוקה באוטיזם ומתגורר בכפר עופרים התלהב מספרו והחליט לאייר את ספרו של מרסל. מרסל בתמורה, החליט לתרום חצי מהרווחים של מכירת המהדורה הראשונה לטובת חניכי כפר עופרים".
מרסלו: "אני מאמין שכולנו שווים. בכל אחד מאתנו יש פגם. ישנם אנשים שרואים עליהם וישנם שזהו פגם פנימי. גם כשהייתי גנן, שילבתי ילדים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים כחלק מהגן. הם הגיעו אליי דרך מע"ש ברעננה. כדי לחנך את ילדי הגן לקבלת כל אדם כמו שהוא, לקחתי אותם לבקר בבית איזי שפירא. במקרה של שלומי, נדהמתי לראות איך הוא מצליח להפוך את המחשבות והאת המילים שלי לציורים".

לוין, אב חד הורי שמגדל שלושה ילדים, הוא איש חינוך ומטפל הוליסטי, הילר ומאסטר ברייקי בקליניקה פרטית ברעננה והרצליה פיתוח. 
בשנת 1989 עלה לארץ מארגנטינה מטעמי ציונות. "תמיד ידעתי שהמקום שלי הוא כאן בארץ", הוא אומר. 'עליתי לכאן לבד ללא ההורים והגעתי היישר לקיבוץ. ידעתי לדבר עברית כך שהיה לי יותר קל להתאקלם בארץ. למדתי חינוך בלתי פורמלי וגם כימייה ובהמשך פתחתי גן שהפך לרשת של גנים כאן ברעננה העיר בה בחרתי לחיות ולגדל בה את ילדיי. כשאני ואשתי נפרדנו ניסיתי להמשיך לעבוד בגנים אבל זה היה קשה. לא יכולתי לתת לכל הילדים את תשומת הלב הנאותה כשבבית הייתי צריך לדאוג לכל. זה לא פשוט לגדל שלושה ילדים אבל בחרתי בזה באהבה. כיום ילדיי בני 11, 19 ו-21. אני מסתכל לאחור, נזכר בכל הקשיים שעברתי ורווה נחת. לפני 7 שנים כשבני הצעיר היה ממש קטן, בחרתי לסגור את הגנים והקמתי חברה לניקיון ואחזקה של מבנים, עבודה שמאפשרת לי יותר זמן לבלות עם ילדיי. החיים שלי כמו שמו של הספר, 'מפגש מתגלגל'. לא חלמתי לכתוב ספר, להביא שלושה ילדים עם אישה לעולם ולגדל אותם בסוף כאב חד הורי. לא חלמתי לעבוד בגן ולהקים רשת גני ילדים לסגור אותם מתוך הרצון לגדל את ילדיי ולפתוח משהו שונה בתכלית, חברה לניקיון. אני נמצא במקום טוב היום והספר פשוט פרץ ממני". 

מה מטרת הספר?
"הספר 'מפגש מתגלגל' מציג לילדים את נושא גלגול הנשמות. אני מתאר בספר את עולם החלומות מנקודת מבטו של הילד ומציג אותם בפניו כדבר טבעי. גם את עניין גלגול הנשמות שאני מאמין בו כחלק מהעולם שלנו. הספר מחזיר אותנו להבנה לתורה שלמה שהתפוגגה בתרבות המערבית שלנו. בעזרת הסיפור ההורים יוכלו לתת לילד לגיטימציה להתייחס לחלומו  שלו כמסרים שהוא מקבל מהיקום, ולמסרים שמגיעים מהתת מודע ועוזרים לו לפתור בעיות או משלימים חוויה שלא הצליחו לסיים".

לא מדובר במסר "גדול" על מידותיו של ילד קטן? בכל זאת, גלגול נשמות זה נושא קצת מורכב שלא כולם, גם הבוגרים שבינינו מאמינים בו?
"הנושא מועבר בספר בצורה שבה הילד יכול להבין את הספר וכך גם ההורים. לא מעט הורים שומעים מהילדים את המשפט 'יש מישהו בחדר שלי'. סביר להניח שהילד צודק. הוא מספר ומחכה לתגובה. הוא רוצה לדעת איך עליו להתייחס לזה. יתכן שמהתגובה שלכם הילד יוכל להסיק מסקנות ולדעת איך להמשיך הלאה. דרך הסיפור בספר 'מפגש מתגלגל' הילד שלכם יוכל לסמוך על עצמו, על האינטואיציה שלו, להתחבר לזיכרון של הנשמה שלו ולחיות את החיים מאושר, בעולם שהכל לטובה, ללא מעצורים, ללא עונשים". 

מרסלו מספר שהספר פשוט פרץ ממנו, מתוך הידע שלו והניסיון עם הילדים וגם מהידע שלו כמטפל הוליסטי והחיבור לעולם הרוחני. "מתוך כל החלומות שהיו ולא היו, למדתי שבסופו של דבר הנשמה שלי היא שהובילה אותי למקום שאני נמצא כרגע, ולמקומות שהייתי בהם עד היום. לקשיים שעברתי ולמשפחה שבאתי ממנה, לילדים שאיתי ולכל הסובבים אותי. הנשמה שלי היא שהייתה תוכנת הניווט הייחודית עבורי". 

החיבור לאלוט
הציורים אוירו על ידי מבוגר בספקטרום האוטיסטי אשר מתגורר ב"כפר עופרים". כבר בזמן כתיבת הספר חשב מרסלו איך לתת לו ערך מוסף על ידי שילוב של איורים פרי ידיהם של אנשים עם צרכים מיוחדים. "הנושא של הספר, גלגול נשמות, הוא נושא מופשט מאוד, שלפעמים גם למבוגרים קשה להבין אותו ולהתחבר אליו. חיפשתי את האדם הנכון שיוכל לאייר את הספר בצורה שבה ילדים יוכלו להתחבר אליו בצורה העמוקה והנקייה ביותר", הוא מספר. אחרי מספר חיפושים יצר מרסלו קשר עם מרכז היום והתעסוקה לאנשים עם אוטיזם "כפר עופרים" של אלו"ט (האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם) אליו מגיעים מידי יום 100 אנשים עם אוטיזם ומבלים שם את שעות היום בתעסוקה ובסדנאות שונות ביניהן סדנת האומנות. מנהלת המרכז, אדי אושרי, שמעה על הרעיון ונרתמה למשימה. היא פנתה לאחד החברים במרכז, שלומי לזרוב, שמצייר כבר שנים רבות, והציעה לו להשתתף במשימה. שלומי הסכים, התחבר לסיפור ובעזרת ליווי צמוד של ליאורה סחייק, מדריכת האומנות שסייעה לו בהבנת הסיפור, יצר את האיורים שמלווים את הספר כולו. לדברי מרסלו תהליך העבודה היה יוצא דופן ומאוד מרגש. "לא הייתה כאן פגישה של הכותב עם האמן, בה דיברנו והעלינו יחד רעיונות, אלא להפך - הסיפור עצמו הוקרא לשלומי על ידי הצוות בכפר עופרים, ושלומי יצר את א האיורים על פי דמיונו והבנתו. המילים והסיפור הם מה שמחברים בינינו ואני מרגיש שזה מה שיצר בינינו קשר מיוחד. לאחר שלא דרשו עבור הציורים תמורה, החלטתי להעביר לעמותת אלו"ט, אשר מנהלת את הכפר, את מחצית ההכנסות ממכירת המהדורה הראשונה". 

נתת במה לאדם שנחשב, כמו רוב בעלי המוגבלויות, לאדם שקוף. 
"כן. אני מאמין שכולנו שווים. בכל אחד מאתנו יש פגם. ישנם אנשים שרואים עליהם וישנם שזהו פגם פנימי. גם כשהייתי גנן שילבתי ילדים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים כחלק מהגן. הם הגיעו אליי דרך מע"ש ברעננה וכדי לחנך את ילדי הגן לקבלת כל אדם כמו שהוא, לקחתי אותם לבקר בבית איזי שפירא. במקרה של שלומי, נדהמתי לראות איך הוא מצליח להפוך את המחשבות והאת המילים שלי לציורים. הספר מדבר על רעיון מופשט, גלגול נשמות, ושלומי בזכות הרגישות והייחודיות שלו הצליח לזקק את המילים ולהפוך אותם לציורים צבעוניים ומצחיקים שאני בטוח שידברו אל הילדים ויעשירו את חווית הקריאה שלהם".

לדברי מנהלת מרכז היום והתעסוקה של אלו"ט "כפר עופרים", אדי אושרי, "אחד האתגרים המרכזיים של אנשים עם אוטיזם הוא התקשורת. היצירה והאומנות הן חלק מהדרכים בהם אנשים עם אוטיזם מתקשרים ומשתפים אותנו בעולמם הפנימי. השילוב בין כשרון הציור של שלומי יחד עם הסיפור המיוחד חברו ליצירה מרגשת וייחודית".

פרויקט לגיוס המונים 
מרסלו בחר להוציא את ספרו בפרויקט לגיוס המונים. "אנרגיות טובות לא מוציאות ספר לאור", הוא אומר בחיוך. הספר נמצא בימים אלה נמצא הספר בשלבי הפקה ויצירה. בסיום תהליך הוא יושק באירוע חגיגי. התשורות למי שיקנה את הספר: כמובן קבלת הספר, טיפול רייקי, או שניהם. 
https://www.mimoona.co.il/Projects/5034  


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוזמה מבורכת בהרצליה לקראת חג הפורים
בזאר תחפושות בהרצליה לקראת חג הפורים המתקרב
פתקית הכסף
מות הפועל בהרצליה: חמישה נעצרו – בהם קבלן מוכר
פצועה קשה מנפילת רקטה במואז אשכול
פצועה קשה מנפילת רקטה במוא"ז אשכול
סחלב חם לקראת החורף
תאונת דרכים בין שלושה כלי רכב בכביש 444
תאונת דרכים בין שלושה כלי רכב בכביש 444
נפטרה פרידה איצקוביץ מוותיקות רעננה
נפטרה פרידה איצקוביץ מוותיקות רעננה
פועל בניין נהרג באתר בנייה בפתח תקווה
פועל בניין נהרג באתר בנייה בפתח תקווה