רעננה

רויטל סויד:"אני מרוצה מאוד מתוצאות הפריימריז"

חברת הכנסת ממפלגת העבודה, רויטל סויד, חשה הקלה מסוימת אחרי שהפריימריז מאחוריה. פעילות פרלמנטרית רבה בקדנציה האחרונה עשתה את שלה, וביום שני האחרון נבחרה למקום השביעי ברשימה (שצפוי להיות שמיני, לנוכח מיקומו של אבי גבאי בראש הרשימה, ואולי תשיעי אם יהיה שריון).

זאב גולדשמיט 14/02/2019
ח
צילום: פרטי

ח"כ סויד היא נציגת השרון בכנסת. בשבוע שעבר כינסה בביתה ברעננה כמאה וחמישים חברי כנסת ופעילים מסניף העבודה למפגש חברתי וערב גיבוש. בפרק זמן קצר יחסית סויד הפכה לחברת כנסת דומיננטית, והיתה לאחת מחמש הנשים בעשירייה הראשונה של מפלגתה, אחרי סתיו שפיר, שלי יחימוביץ ומירב מיכאלי.

"אני מרוצה מאוד מתוצאות הפריימריז. מקום שביעי זו קפיצה מטאורית, ואני מודה ל-19,000 חברי מפלגת העבודה שהצביעו עבורי ונתנו בי אמון" אמרה ח"כ סויד. 

סוויד היתה גם הפתעת הפריימריז הקודמים, כשללא ניסיון פוליטי צנחה היישר למקום ה- 14 ברשימת המחנה הציוני, ועזיבתה קריירה מוצלחת של עורכת דין פלילית מוערכת (בין היתר: תיק פליקס אבוטבול ומארי פיזם) לטובת קריירה פרלמנטרית היוותה הפתעה. נסינו לברר כיצד הגיע בכלל לכנסת, ואז גילינו שהכל החל ממשבר אישי שלה, שהתרחש במהלך מבצע "צוק איתן", כשבנה השריונר שירת בגזרת עזה. חמישה חיילים מהפלוגה שלו נהרגו בעקבות פצמ"ר שפגע בשטח כינוס בו שירתו, ורבים אחרים נפצעו. 

"יום אחד קיבלתי טלפון, 'אמא, את תדאגי, אני בסדר'. זו היתה חוויה מטלטלת מבחינתי, ובחרתי לצאת מהמזגן בבית ולצאת לדרום. אחרי המבצע החלטתי שאני הולכת למקום שבו מקבלים החלטות, וזה מה שגרם לי להתמודד לכנסת" אמרה סויד.

בכנסת האחרונה חברת הכנסת הובילה בסיעתה את המאבק בהגנה על שלטון החוק והדמוקרטיה מול ממשלה, שלטענתה שמה לה למטרה להחליש את בית המשפט העליון. היא יצאה נגד שרת המשפטים איילת שקד , ורואה עצמה מתקדמת לתפקיד שרה.

"אנשים ידעו להעריך עבודה פרלמנטרית משמעותית שלי במשך ארבע שנים, שכלל מאבק עיקש להגנה על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה, נגד שרת המשפטים, נתניהו, סמוטריץ, מוטי יוגב וכל חורשי רעתה של מערכת המשפט. אני זו שנושאת את הדגל בנושאים האלה, ולהגיע לשביעייה הראשונה זה הישג גדול" אמרה סויד.

השאלה היא, האם מיקומך יספיק להיכנס לכנסת, לאור הסקרים שמנבאים ירידה לעבודה?

"הסתובבתי בקלפיות במיוחד באזור השרון ורעננה, וראיתי תורים ארוכים של אנשים שמחכים להצבעה. מפלגת העבודה, שהקימה את המדינה, חיה ותוססת ולאנשים חשוב היה להרכיב רשימה איכותית. לאור זה המקום שלי ושל רבים שמוקמו אחרי ברשימה יכנסו לכנסת. אני משוכנעת שמפלגת העבודה תקבל מספר דו ספרתי של מנדטים. האתגר מתחיל כעת, וכל יום של מפגש עם תושבים יחזק את המפלגה שלנו שהיא האלטרנטיבה היחידה לשלטון הקיים, אחרי שבני גנץ ויאיר לפיד לא התחייבו שלא לשבת בקואליציה עם נתניהו".

אבי גבאי מתאים להיות ראש ממשלה?

"אבי גבאי מבחינת היכולות שלו יכול להנהיג את המדינה, ואני תומכת בו בלב שלם. כיוון שהיום זה משחק של גושים, המפלגות המשתייכות לגוש מרכז-שמאל צריכות ללכת יחד ולהמליץ בפני נשיא המדינה על מי שיהיה לו הכי הרבה סיכוי להיות ראש ממשלה".

אם מפלגת העבודה תיכלל בקואליציה, האם תרצי להיות שרת המשפטים?

"הגעתי לכנסת מתוך מטרה להיות שרת המשפטים. אני מאמינה שהשלטון הנוכחי הוא לא גזירה מלמעלה, והפעם יש סיכוי לשינוי".

מה ההישגים שלך בכנסת באחרונה, ומה תרצי לעשות דבר ראשון בכנסת הבאה?

"הובלתי מהפיכות בתחומים שבעבר לא נגעו. אני יושבת ראש השדולה של המאבק של בריונות ואלימות ברשת; אני מטפלת במרחב הווירטואלי וברשתות החברתיות, עבירות סייבר, שיח נקי ברשת; העברתי רפורמה שחיילים יכולים לנסוע בסופי שבוע בלי מדים בתחבורה ציבורית; עשיתי מהפיכה בוועדה למינוי דיינים; אני יו"ר השדולה לביצור מעמדו של שלטון החוק והובלתי מאבקים בנושא; חוק ההמשכיות לחללי צה"ל ואת הרפומה של הצעת החוק של התמודדות עם תופעת הניכור ההורי. יש לי הרבה תכניות לגבי חקיקה נוספת, כל דבר יגיע בזמנו".

האם לדעתך ראוי שהיועץ המשפטי יגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה עוד לפני הבחירות?

"חד משמעית, כן. זכותו של הציבור לדעת במה חשוד אחד המועמדים לראשות הממשלה, שהוא היום ראש ממשלה מכהן. היועץ המשפטי הודיע לפרקליטי נתניהו שבכוונתו להודיע על כתב אישום, בכפוף לשימוע. ראש הממשלה לא יכול להתנהג כמו היתום שרצח את הוריו ובוכה שהוא יתום. כשראש הממשלה הבין שעומד להיות כתב אישום, אחרי ששי ניצן והיועץ המשפטי אמרו שהם בישורת האחרונה, נתניהו הקדים את מערכת הבחירות כדי לנסות למנוע מהם שהציבור יידע במה הוא חשוד. וכעת הוא מנסה להלך אימים על היועץ המשפטי לממשלה ועל מערכת השלטון והמשפט, הכל כדי למנוע את הפרסום".

האם את נהנית להתגורר ברעננה?

"מאוד. אני גאה להיות תושבת רעננה ונציגת השרון בכנסת. יש משהו מיוחד ברעננה, עיר נהדרת, שיכולה להתהדר במערכת חינוך איתנה לצד צביון של מושבה. נאחל כולנו הצלחה לראש העיר החדש, חיים ברוידא, שימשיך להוביל את העיר למחוזות טובים".עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פריקת משאית ברחוב אחד העם. בעלי החנויות זועמים
"העסק שלי הפך לחצר האחורית של סופר רמי לוי"
ריצפת יציע במגרש ברעננה קרסה
בדרך אל הקלפי
אנדרטה לזכר חללי "צוק איתן" תוקם בירושלים
רשימת 'העבודה' למועצת העיר
התחלות בנייה ביפו ובדרום ת"א
תאונה קטלנית בתל אביב
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכס
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכ"ס