רעננה

הכל נשאר במשפחה

ד"ר רמי מור ורעייתו ד"ר נעמי מור הכירו בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א. את הפעם הראשונה שנפגשו לא ישכחו לעולם. "זה היה במהלך שיעור פתולוגיה" נזכר רמי. "בזמן שאנחנו לומדים על ניתוחי גופות, בתוך חדר מתים, המבטים הצטלבו בפעם הראשונה. התחלנו לדבר, והסנדוויצ'ים שאימי הייתה מכינה לי ללימודים, הפכו מהר מאוד למשותפים. מאז הכול היסטוריה".

זאב גולדשמיט 18/02/2019
הכל נשאר במשפחה
צילום: פרטי

לרגל יום הרופא ויום המשפחה שצוינו החודש, הפגשנו משפחה רעננית של רופאים מוערכים, ממכבי שירותי בריאות רעננה. ד"ר נעמי מור היא רופאת ילדים, מתמחה בתחום פגים ותינוקות. ד"ר רמי מור הוא מומחה למחלות ריאה ומנהל מרפאת שיעול במכון ריאות בביה"ח איכילוב. השלישי ברשימת הרופאים במשפחה הוא בנם עופר (37), נשוי+ תאומים בני ארבעה חודשים, בחר ללכת בדרכם. עופר הוא רופא לרפואת עור ומין ומתמחה בהשתלת שיער אצל ד"ר אלכס גינזבורג.

נעמי מור עלתה לארץ בגפה בהיותה בת 17. בחלוף שנה וחצי גם הוריה עשו עלייה. על הפעם הראשונה שעלה במחשבתה החלום להיות רופאה היא סיפרה: "שליח הסוכנות היהודית שאל מה ארצה ללמוד בארץ. עניתי בתמימות- רפואה, והוא ענה לי בתגובה: 'לך ולאלוהים יש את אותו סיכוי להתקבל'. המשפט הזה גרם לי להוכיח שאני אצליח. וזה מה שעשיתי".

בעלה רמי, בן לאסיר פוליטי שגורש עם משפחתו ממצריים בהיותו בן ארבע, החל את מסלול לימודי הרפואה באיטליה, ובתום שלוש שנות לימוד התקבל לפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א, שם כאמור הכיר את נעמי. את הסטאז' כרופאים מתמחים עשו באותו בית חולים, כשנעמי כבר היתה בהריון ראשון. 

הם גידלו ברעננה שלושה ילדים משותפים. הבכורה דפנה דונט (42) היא שחקנית תיאטרון המפעילה את 'התיאטרון של דפנה', ובן הזקונים, שחר (27) הוא עו"ד במקצועו. כאמור, הבן האמצעי, עופר הפתיע כשהוסמך כרופא בפקולטה לרפואה באיטליה, אחרי שבצעירותו חשב בכלל להיות כדורגלן. עד גיל 14 שיחק בהפועל רעננה.

" לא חשבתי שמישהו מילדי יבחר ללכת בדרכנו ולהיות רופא, זה די טראומתי" אמרה נעמי. "הילדים חוו  הרבה רגעים קשים, כיוון שעבדנו במשמרות והיו הרבה תורניות, ומי שסייעה בשמירה עליהם היא הסבתא. עופר ריגש אותנו כשסיים את התואר, והוא ממש הצטיין בלימודים. רופאים תמיד גאים בכך שילדיהם הולכים בדרכם".

עופר, הבן, סיפר על החיים בצל שני הורים רופאים. "כבן לשני הורים רופאים הייתי בטוח שזה המקצוע היחיד שקיים. הרגשתי מהסביבה תחושת כבוד והערכה, אם זה ממורים הורים או חברים, כי כולם ידעו שההורים שלי רופאים וזה מקצוע שרוכשים לו הרבה כבוד".

מדוע בחרת ברפואת עור ומין?

"כי זה נוגע בהרבה תחומים, מקצוע רחב טווח שמערב הכל. היום אני גם מתמחה בהשתלות שיער. מדרך הטבע בבית דיברו על רפואה, אבל ההורים לא דירבנו אותי ללמוד רפואה, אולי קצת האבא כן. הפתעתי גם את עצמי כשבחרתי להיות רופא, אבל כשהחלטתי שזה מה שאני רוצה הרגשתי שהגשמתי חלום כפול: גם להיות רופא וגם לחזור לעירי ילדותי, רעננה. אני מאוד אוהב את העיר".

רמי מור התרגש כשבנו קיבל את ההסמכה להיות רופא: " זה היה יותר מהתקווה שלי. בשבילי זו היתה הגשמת חלום. הרגשתי ששכפלתי את עצמי. הילדים לרוב אוהבים לעשות את מה שההורים לא עשו, וכאן קיבלתי בן רופא מזן מיוחד". אנחנו תורמים לעופר מניסיוננו, והוא תורם מהידע החדש שהצטבר".

זה לא קל לגדל ילדים קטנים כששני ההורים רופאים במיוחד בעתות חירום. את הרגעים הקשים תיארה דווקא אמו, שסיפרה כיצד במלחמת המפרץ היא הוכשרה להפעיל את חדר המיון הכימי לילדים במקרה ויהיו פגיעות של ילדים כתוצאה מהסקאדים. "בפעם הראשונה שנשמעה אזעקה בגוש דן, זה היה אמצע הלילה. הילדים רצו לממ"ד, בוכים בהיסטריה ואני התלבשתי ונסעתי לבית החולים. אני זוכרת אותם מתחננים אליי שאשאר איתם אבל לא יכולתי, הייתי חייבת לטוס לבית החולים באותו רגע".

 כיום, משפחת מור מתגוררת ברעננה ומונה שלושה רופאים מתחומים שונים, שלעיתים קרובות "חולקים" מטופלים משותפים. מגוון תחומי ההתמחות במשפחה, הם יתרון גם עבור המטופלים. "כשמגיע אליי תינוק עם חשש לבעיית עור, אני מיד מתייעצת עם עופר והם מקבלים תשובה על המקום. אם זה מקרה שדורש המשך בירור או טיפול, הם כבר יודעים למי לפנות וזה מקל עליהם" מספרת נעמי בנחת וגאווה. המטופלים חברי מכבי, שמכירים את הזוג מור כרופאים מוערכים מזה שנים בעיר, שמחים ומפרגנים על שחקן החיזוק שהצטרף למשפחה.

כיצד חגגתם את שבוע המשפחה?

נעמי: "הלכנו כל המשפחה המורחבת לסרט 'רפסודיה בוהמית' של להקת קווין.  הכנתי שקיות הפתעה עם דברים טובים לכל אחד, וחילקתי להם בקולנוע.  אנחנו גם אוהבים לעשות יחד טיולי אופניים ועושים הרבה ספורט, ומשתדלים לחיות ברוגעי, בלי לחץ".


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
סדנאות יצירה לחופש הגדול במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
הכל אני יכול בחופש הגדול
אושרת חניה ופרחאל ישראל
תלמידות מצפת העפילו לגמר 'מדענים צעירים'
רב קו
בקרוב תוכלו להטעין את הרב קו באמצעות מכשירי אייפון
"ארנונה מנהטן, תשתיות עזה"
רמת השרון נגד קריית אונו
נכנסת לישורת האחרונה
מגרש אימונים ע"ש נפתלי בלס ז"ל
אישום: הצית רכב בהרצליה
פצועה קשה בתאונת אופנוע בנתיבי איילון