רעננה

שלוש משפחות מרעננה פונו מדירותיהם בבניין שעובר תמ"א 38

שלוש משפחות מרעננה פונו מדירותיהם בסוף השבוע האחרון , לאחר שהמבנה בו הם מתגוררים הוכרז בחלקו כלא ראוי למגורים. מדובר בבניין ברחוב מכבי, שעובר תהליך תמ"א 38 . במהלך קידוח באדמה אחד מהעמודים שתומך בבניין שקע, והיה חשש לשלום הדיירים.

זאב גולדשמיט 20/02/2019
מבנה לא ראוי למגורים
iclipart

מקצת מהדיירים פונו מדירותיהם עוד באותו יום בעקבות סדקים גדולים שנפערו באחד הקירות בצד העורפי של הבניין, והם הורשו לחזור לדירותיהם רק ביום שלישי בערב, לאחר שהבניין נבדק וקיבל את אישור מהנדס העיר. מאז האירוע , הפועלים עבדו על תיקון הנזקים ובוצעה תמיכה בצד של העמוד שזז, כמו גם תיקוני טיח בתוך הדירות שנפגעו.

בביקור שערכנו במקום, הסדקים נראו היטב בקיר החיצוני של הבניין. על פי הנחיית מהנדס העיר, פרץ אוסנברג, הדיירים מהדירות העורפיות לא הורשו לשהות בדירותיהם והם פונו ביום חמישי לבית מלון פרימה מילניום. בתחילת השבוע כשביקרנו במקום, המראות של הסדקים בקי החיצוני של הבניין היו די קשים.

אחד הדיירים סיפר כי שתי משפחות עברו להתגורר בבית המלון ברעננה בעוד משפחה שלישית בחרה להתארח אצל בני משפחה. את ש', שמתגורר בקומה השלישית באגף שנפגע, ונדרש להתפנות מדירתו, תפסנו בעת שהגיע לזמן קצר לדירה כדי לקחת דבר מה. 

"הכל התרחש בשעת צהריים של יום חמישי. עמוד תמיכה של הבניין שקע במהלך העבודות, ומיד יצקו בטון כדי להציל את המצב." סיפר ש'. "למזלנו, אף אחד מהדיירים באגף שנפגע לא היה בבית. השאירו לי הודעה בעבודה, שעלינו להתפנות מהדירה ושנעבור להתגורר מספר ימים בבית מלון. שלחו לנו תמונות מהבניין שנפגע. לא נבהלתי במיוחד, אלא יותר חששתי לגורל הפרויקט. אמרתי לעצמי שאם יתר העמודים של הבניין עומדים על מקומם ויוסיפו עוד חיזוקים, אז יהיה בסדר. אמנם זה בכלל לא נעים כל מה שקרה, אבל כיוון שזה הבית שלנו ואנחנו אמורים להמשיך לחיות בו, אנחנו סומכים שהבניין יקבל את החיזוק המתאים, כשהתמ"א תסתיים".

על החיים מחוץ לבית הוסיף: "אף אחד לא אוהב שמוציאים אותו מביתו, ברור שהכי טוב בבית. אנחנו מתגוררים כאן 14 שנים. אנחנו משפחה עם שלושה ילדים, שניים מהם חיילים. בשישי-שבת החיילים הגיעו אלינו למלון, עשינו גיבושון, למרות שבכלל לא כייף להיות במלון בסיטואציה כזו, הרי מלון מתקשר לנופש, וזה בכלל מלון עסקים".

לבניין ברחוב מכבי שתי כניסות. באגף הקדמי תפסנו את לואיס מסקוטה, שהיה בביתו כשעמוד התמיכה של הבניין שקע. "לא הרגשתי כלום" סיפר. "כשיצאתי מהבית, עובדי הבניין אמרו לי שמפנים את כל הדיירים, וזה לא היה נעים. מאוחר יותר אפשרו לנו לחזור לדירה, כי העמוד לא היה בצד של הדירה שלנו. אני גר פה רק חודש, וזה לא סימפטי להתחיל ככה. מזל שזה לא קרה בצד שלנו".

דיירת נוספת בבניין, ד', שמתגוררת באגף האחורי שכן נפגע, אמרה: "ביום הראשון היה בלבול גדול ואמרו לנו שנצטרך להתפנות מהדירה. חלק היו בפאניקה, אבל אחרי כמה שעות זה השתנה, ולי אישרו להישאר בדירה. הפועלים עבדו קשה כדי לתקן את מה שהיה צריך לתקן. זה לא סימפטי מה שקרה, אבל לא פחדתי".

ביום שלישי תפסנו דיירת נוספת שפונתה מדירתה והגיע לביקור קצר כדי לאסוף את הציוד שבדירתה, אבל היא סירבה להגיב, ונראתה מבוהלת. 

בשטח תפסנו את הקבלן, צדוק גורן מחברת צ. גורן, שאמר: "נכון, היה כשל בבניין הישן. כנראה בגלל שהאדמה היתה יבשה מספר שנים, נוצר חלל קטן למטה. במהלך קדיחות באדמה נוצר כנראה איזשהו כשל בתוך האדמה, אולי כיס אוויר, ועמוד אחד בבניין זז בסנטימטר. עשינו כל מה שצריך כדי לסייע למי שגר בבניין. פינינו לבית מלון את הדיירים שגרים בחלק האחורי ואנחנו כל הזמן בקשר איתם. פתרנו את הבעיה של העמוד בבניין בעזרת חיזוקים, תחילה חיזוק זמני ולמחרת חיזוק קבוע, וכעת הכל בסדר. תיקנו גם את הטעון תיקון בתוך הדירות, כמו טיח. העירייה ערכה בדיקה ואישרה להחזיר את הדיירים". 

המפקח על הבניה, שיצא מהבניין, הוסיף: "הטיפול מצוין מבחינתה הנדסית ומבחינת טיפול בדיירים, שקיבלו מענה".    

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "עבודות החיזוק המבוצעות על ידי היזם טרם הושלמו. מהנדס העיר נמצא בקשר יומיומי עם מהנדס הקונסטרוקציה מטעם היזם. לכשתושלם מלאכת החיזוק הוא יערוך ביקורת במקום ורק לאחר בחינה מקיפה ומעמיקה הוא ישקול את הסרת הצו".

כאמור, ביום שלישי אחרה"צ אישרו מעיריית רעננה, שמהנדס העיר הסיר את הצו ואישר חזרת הדיירים למגורים בבניין.


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
"מאז הבחירות אין לי תקשורת ישירה עם ראש העיר"
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
שחקן הכדורסל עומרי כספי ושחקנית הכדורסל בדימוס מיה רשף
כשעבר והווה נפגשים
נעצר חשוד בעבירות מין בקטינה
עמית צורי. הכי חשוב ליהנות מהדרך
לוחמת ומנצחת
מטפלת חשודה בגרימת שבר ודימום לתינוק
להזדקן בשקט: יפוי כוח מתמשך
בדרך אל הקלפי