רעננה

מר"צ למשרד הפנים: "אל תאשרו את העלאת הארנונה"

מועצת העיר אישרה את התקציב לשנת 2019 ואת התוספת בארנונה - 3.9 אחוזים. סיעת מר"צ במועצת העיר טוענת, שהארנונה ברעננה עלתה מספיק בשנים האחרונות בעקבות תוספות שאישר משרד הפנים, וששנת 2018 הסתיימה באיזון. ראש העירייה חיים ברוידא: "קיוויתי שנוכל להמנע מצעד זה, אבל מצבה הכספי של העירייה מחייב לנקוט בצעדים אלו מתוך אחריות ציבורית. נבצע גם שורה של מהלכי ייעול וחסכון פנים ארגוניים רחבי היקף, והתושבים ימשיכו לקבל שירותים ברמה גבוהה"

זאב גולדשמיט 21/02/2019
ישיבת מועצת העיר (צילום: זאב גולדשמיט)

מועצת העיר רעננה אישרה הערב (יום חמישי) את תקציב העירייה לשנת 2019 בגובה 840 מיליון שקלים, ברוב של עשרה חברים, מול שלושה מתנגדים מסיעת מר"צ. 
 
ההצבעות על התקציב התקיימו בהרכב חסר. חמישה חברי קואליציה נעדרו מישיבת המועצה: שלושת חברי הרשימה הדתית המאוחדת: אלי אלוש, לורן עייאש, דרורה כהן; אנה פוזמנטיר מרשימת "חיים ברעננה" וארז ברט מרשימת "רעננה מכל הלב". איתן גינזבורג נכח בתחילת ההצבעות בישיבת המועצה, אבל בהמשך עזב וניצפה בכנס של מפלגתו בכנסת. גם עדית דיאמנט ממר"צ שבאופוזיציה נעדרה מהישיבה.

בנוסף, המועצה אישרה את התוספת בארנונה בסך 3.9 אחוזים, שעורר ויכוח בעיר, כמו גם במועצה, כשיושבת ראש מר"צ, רונית וינטראוב, טענה שלא נעשתה מספיק מחשבה למצוא פתרונות אחרים. בעקבות התוספת בארנונה התקיימה מחוץ לאולם הישיבות, ברחבת בית יד לבנים הפגנה של תושבים, רובם משכונת "נווה זמר" , שמחו על הארנונה הגבוהה ממילא עוד לפני העלאה האחרונה.

 הגדילה לעשות סיעת מר"צ רעננה, שפנתה בדחיפות במכתב למשרד הפנים בבקשה שלא לאשר את התוספת בארנונה. מר"צ טוענת שקיים גרעון זמני בתקציב הפיתוח, שאינו חריג ברשויות ונובע מפער בלוחות הזמנים של בניה ופיתוח בעיר ועד לכניסה של היטלים, אבל לטענתם אין לכך כל השלכה על התקציב השוטף, שלטענתם בשנת 2018 היה מאוזן.

מיד לאחר אישור התקציב, עיריית רעננה, מצידה, פרסמה הודעה לפיה גיבשה תכנית התייעלות מקיפה לאור הגרעון התקציבי בו מצויה העירייה . עוד טענה העירייה, ש- 2019 תהיה שנה של קיצוצים בתקציב, יבוצעו מהלכי התייעלות וחיסכון פנים אירגוניים רחבי היקף, פעולות להגדלת הכנסות העירייה והעלאה בארנונה. 

בהודעת מר"צ רעננה נאמר:"לאחר  שהקואליציה של ראש העיר, חיים ברוידא, אישרה את העלייה בארנונה ב3.9% במקום 0.32% ( העדכון הממשלתי), שגרה יו״ר  מרצ רונית וינטראוב יחד עם חברי הסיעה   עדית דיאמנט, צבי נדב ודבי  סלוצקי פנייה מיידית למשרד הפנים ולאגף התקציבים באוצר, שלא לאשר את העלאת הארנונה".
 
עוד נמסר: ״אנו שוטחים את בקשתינו ומבקשים שתראו לנגד עיניכם את אוכלוסיית הגיל השלישי, את המשפחות הצעירות שההכנסה החודשית שלהן אינה מדביקה את פערי יוקר המחיה , ובה בעת אנו  מכוונים זרקור לאוכלוסיות פגיעות  ולמעמד הביניים שנשחק בעקביות ובהתמדה . אנו מבקשים בנוסף, להביא בחשבון את העסקים בעיר שהתעמלות נוספת ומיותרת בתוך ההתמודדות המורכבת שלהם , פועלת באופן מובהק נגד האינטרס הכלכלי של העיר״.

מר"צ טוענת ש"אין הצדקה אמיתית למהלך זה , משום שהתקציב השוטף של העירייה  אליו מוזנים מיסי הארנונה צפוי להיות מאוזן בסיכומים של 2018 ,ומה שיקרה ב2019 יהיה תוצאה ישירה של התנהלות  והוסיפו שגם ללא פעולה יזומה של העירייה  קיימת התייקרות באחוזים לא מבוטלים, כך לדוגמא בחמש השנים האחרונות עליית הארנונה מתקרבת ל10% ועם העלייה  החריגה תעבור את ה-13% מר"צ טענה כי טענות ראש העיר לגרעונות אינן קשורות לדיון, משום שמדובר בגירעונות זמניים בתקציבי פיתוח דבר שהוא שגרה ברשויות  במצבים בהם  הביצוע של בניה ותשתיות מקדימים כניסתם לקופה של היטלי השבחה ומענקים,  זאת במטרה למנוע פיגור  בפיתוח העיר. בכל מקרה חזרו והדגישו שאין קשר ישיר לארנונה שכאמור מזינה תקציב שוטף. עוד אמרו ממר"צ, שעומס המלוות של העירייה השתפר ב-90  מיליון שקלים בחמש שנים והעובדה שחברת מעלות העניקה ביולי האחרון את הדירוג הגבוה ביותר לעירייה, סותרת את הניסיונות להציג תמונה קודרת יותר שעלולה לגרום לכוחות טובים שיכולים לתרום לשגשוגה של העיר להדיר ממנה רגליהם".

בדיון בתקציב 2019 מתחה סיעת מר"צ ביקורת על כך, שהתקציב מסתמך על התוספת בארנונה עוד בטרם זו אושרה, ועל שהצעת התקציב אינה משקפת חיסכון במקומות הראויים ולא ניכר בה ניסיון לפעול במחשבה יצירתית. 

גם הניסיונות  של הנהלת העיר להציג  חיסכון בתוך  שנת 2019 הוגדרו בסיעת מרצ כלא מעשיים בתקופה כה קצרה בהתייחס לשינויים  במבנה הארגוני , השוואת תעריפי חוגים, או   תשלום יקר יותר לשכירות של מתקנים עירוניים. 

ואילו עיריית רעננה פרסמה הודעה מסודרת מיד לאחר אישור התקציב: "לאור הגרעון הגדול שבו מצויה עיריית רעננה, גיבש ראש העיר חיים ברוידא, שורה ארוכה של התייעצויות וישיבות עם סגני ראש העירייה, ראשי הסיעות וחברי הקואליציה, יחד עם מנכ"ל העירייה והגזבר, במטרה למצוא פתרונות מעשיים לשינוי המגמה. עבודת מטה מאומצת ויסודית הניבה תכנית התייעלות ארגונית- תקציבית מקיפה, שנועדה לצמצם בהדרגה את הגרעון התקציבי של העירייה". 

עוד נמסר מהעירייה: "התכנית כוללת מספר מהלכים, בראשם קיצוץ תקציב העירייה על ידי התייעלות פנימית, הכוללת שינויים ארגוניים ללא פגיעה בעובדי העירייה, צמצום ואיחוד תקנים, הסדרה של התקשרויות חוזיות וצמצום השירותים של יועצים חיצוניים ויציאה למכרזים פומביים במכרזי שירות שונים, במטרה להביא להוזלת עלויות משמעותית ולהגברת התחרות והשקיפות, שימוש מושכל ומבוקר במיקור חוץ, הקטנת עלויות אחזקה של רכבי העירייה, הקטנת עלויות של רכש חדש ועוד". 

עוד נאמר: "ההתייעלות הפנימית צפויה לצמצם את הוצאות העירייה בלמעלה מ–20 מיליון שקל בתקציב 2019. בנוסף, מתכננת העירייה לגייס משאבים על ידי הגדלת הכנסות העירייה מ"קולות קוראים" ממשלתיים, מתקציבים חיצוניים, מהשכרה והקצאת נכסים עירוניים, הרחבת השימוש במתקנים העירוניים, עידוד חברות הייטק לעבור לרעננה על ידי הסרת חסמים, ועוד.

"לאחר דיונים ארוכים ורבים ולאחר שהוחלט לא לאפשר פגיעה ברמת השירותים לתושבים, החליטה הנהלת העירייה על העלאת הארנונה באחוז של 3.58%  המצטרפים ל 0.32% שהוא העדכון האוטומטי של משרד הפנים ובסה"כ עדכון של 3.9% בארנונה. יצויין כי משרד הפנים אישר לרשויות המקומיות להעלות את הארנונה עד  7.5% ואילו  ברעננה הוחלט שלא לאמץ אפשרות זו. עדכון הארנונה יהווה תוספת חודשית ממוצעת של כ-15- 28 שקל למשק בית. תוספת הארנונה ממגורים תוסיף בשנת 2019  5.5 מיליון שקל בשנה, וכלל תוספת הארנונה, כולל ממסחר ועסקים תגיע לכ-11 מיליון שקל. יש לזכור כי הארנונה כולה, חוזרת במלואה לתושבים בפעילות העירייה ובשירותיה למען הציבור בכל תחומי החיים בעיר ובכלל זה בהשקעות בחינוך, תרבות, ספורט ורווחה בסך של כ 152 מיליון שקל בשנה.

ראש העיר, חיים ברוידא: " אני יודע כי צעד של העלאת ארנונה איננו פופולארי, וקיוויתי שנוכל להימנע מצעד כזה, אולם מצבה הכספי של העירייה מחייב אותנו לנקוט צעדים אלו מתוך אחריות ציבורית עמוקה. לכן, לקחנו על עצמנו לבצע שורה של מהלכי ייעול וחיסכון פנים ארגוניים רחבי היקף.

"מיום כניסתי לתפקיד קיימתי שורה ארוכה של דיונים והתייעצויות יחד עם סגני ראש העיר וראשי כל הסיעות הקואליציה והחלטנו על יישום תכנית זו מתוך הבנה כי זהו הדבר הנכון עבור העיר ותושביה במצב הנוכחי. מי שירוויח בסופו של דבר מהמהלכים אלו הם התושבים, אשר ימשיכו לקבל שירותים ברמה גבוהה ואיכותית. אני אמשיך לקיים את הבטחתי לפעול בשקיפות ולשתף את התושבים בתמונה המלאה".

עיריית רעננה טוענת כי מאז שנת 2011 לא עודכנו תעריפי הארנונה ברעננה מעבר לעדכון האוטומטי שמאשר משרד הפנים, ומזה שנים מיסי הארנונה ברעננה הם נמוכים משמעותית בהשוואה לערים השכנות ולערים בעלות מאפיינים סוציואקונומיים דומים. "גם לאחר עדכון ארנונה זה, רעננה ממוקמת באחד המקומות האחרונים מבין ערי המרכז והשרון מבחינת גובה הארנונה". 
 
בתוך כך, בפתיחת הישיבה נשבע אמונים חבר המועצה החדש, רחמים שלום, שמחליף את עופר בן דור. שלום מונה ליו"ר ועדת תחבורה וחבר בוועדות נוספות.עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פתחה עם ניצחון
אליפות ישראל בקובייה הונגרית תתקיים בהוד השרון
אליפות ישראל בקובייה הונגרית תתקיים בהוד השרון
אישום: תקף וחתך את אשתו במשך שעות
פרלמנט הילדים הפיק סרט בנושא לחץ חברתי וחרם בקרב ילדים ונוער
"להיות כמו כולם"
שלומית בונה סוכה באבן גבירול
מטוס סטה ממסלול במהלך נחיתה
נתפס נוהג בגילופין
מכוון הכי גבוה שאפשר