רעננה

ייפוי כוח מתמשך וצוואה הדדית: האם יש ביניהם כפילות?

ייפוי כוח מתמשך וצוואה הדדית, שני מסמכים משפטיים חשובים אלה, באים לעזרתו של האדם הבוגר בבואו לתכנן באחריות את עתידו ואת עתיד משפחתו

כתב לוקאל 04/03/2019
עו
צילום פרטי

משיחות עם לקוחות, מתברר שלאנשים לא ברור בדיוק מה תפקידו של כל אחד מהמסמכים, ומה ההבדלים ביניהם, ולכן אנסה לדייק את חשיבותם ואת ההבדלים: ראשית, על ציר הזמן כל אחד מהמסמכים הללו נכנס לתוקף בשלב אחר בחיים, כך שאין ביניהם  כפילות או חפיפה, ויחד הם מבטיחים כי קולו של האדם יישמע ורצונו יכובד, ברצף לאורך שנים ארוכות, גם כשלא יוכל עוד לעמוד על דעתו.

1.ייפוי הכוח המתמשך- בחודש יולי 2017 נכנס תיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962 ,המאפשר לאדם בעודו צלול בשכלו, לערוך בפני עו"ד המורשה לכך ייפוי כוח מתמשך, שתכליתו למנות את הקרובים לו  לטפל עצמאית בענייניו הכספיים והבריאותיים, אם וכאשר יגיע למצב בו יאבד חלילה את היכולת השכלית לנהל את ענייניו. עריכת מסמך ייפוי כוח מתמשך מבטלת למעשה התערבות חיצונית ופיקוח של האפוטרופוס, על כל הבירוקרטיה הכרוכה בכך.

המצב המשפטי עד התיקון היה כי מרגע שנודע לבנק כי האדם לא כשיר מנטלית לנהל את ענייניו הכספיים, כל ייפויי הכוח שנתן מבוטלים, כל חשבונות הבנקים שעל שמו, כולל חשבונות משותפים נחסמים מיידית, ועל מנת להמשיך ולנהל את הכספים, בן הזוג או ילדיו חייבים לפנות לבית המשפט ולהתמנות בהליך לא פשוט כאפוטרופסים, כשעליהם מפקח האפוטרופוס הכללי. יודגש כי האפוטרופוס מאשר להוציא סכומים המיועדים למחייתו ולטיפול השוטף של האדם, וכל הוצאה או פעולה חריגה מצריכים את אישור האפוטרופוס, כך שהמשפחה מוצאת את עצמה במצב שכזה, מתוסכלת ובידיים כבולות.

אם כך ייפוי הכוח המתמשך נועד לשמור על עצמאות המשפחה בטיפול באדם הדמנטי. הוא נכנס לתוקף כשגורם מוסמך קובע כי האדם דמנטי- ומתבטל ביום מותו של האדם ,אז נכנסת לתוקף  הצוואה ההדדית אם קיימת .

2.הצוואה ההדדית נערכת בין שני בני הזוג מתוך עיקרון ההסתמכות , ומבטיחה שאם אחד מבני הזוג נפטר, בן הזוג שנותר בחיים יירש את כל רכושו (אלא אם החליטו על אופציה אחרת) , ורק לאחר פטירת בן הזוג השני, הרכוש יחולק בין היורשים.

הצוואה ההדדית מבטאת את רצון בני הזוג ,להבטיח את עצמאותו ובטחונו הכלכלי של בן הזוג שנותר בחיים עד יום מותו, להעניק לו שקט נפשי , ולמנוע תביעות עתידיות מצד יורשים שיהיו מעוניינים לממש את חלקם ברכוש ובכספים בניגוד לרצונו.

הצוואה ההדדית תקפה עד ליום מותו של בן הזוג שנותר בחיים, ולאחר מותו, הירושה תחולק בין היורשים עפ"י החלקים שקבעו בני הזוג בצוואה ההדדית.

הכותב הוא אבנר פרידמן - עו"ד מורשה לייפוי כח מתמשך.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הולכים לתערוכה
עתיקה ואינטראקטיבית
עדי ביטי חזרה מצילומי הישרדות
תלמידי בית הספר שילה בכפר סבא
חוויית בטיחות בדרכים לילדים
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
מתגייסים למען עמותת עמיחי
מתגייסים למען עמותת "עמיחי"
אבנר יאור. סגל צעיר ותוסס
סיימה עם הזרים
"זה שוד. איפה הקופות?"