רעננה

שלום וברכה

חבר מועצת העיר החדש , רחמים שלום , מספר בראיון ל"קול רענן" על הקשר ארוך השנים עם ראש העיר ועברו ככדורגלן

זאב גולדשמיט 14/03/2019
רחמים שלום עם ראש העיר חיים ברידא
צילום: זאב גולדשמיט

חבר מועצת העיר החדש, רחמים שלום, היה בצעירותו כדורגלן מפורסם בליגה הראשונה, שסימן ההיכר שלו היה השיער הארוך שגידל לראשו. השבוע נזכר, שבאחד הימים חברו הטוב, שלמה קירט, שכנע אותו להסתפר, ולמחרת כשהגיע לאימון כולם ברכו אותו בברכת "מזל טוב". שלום לא קלט גם כשברכו אותו למחרת, חשב שהתרשמו ממראהו החדש . ביום השלישי, כשגיסו כבר הגיע למגרש, הוא החל לחשוד שמשהו קרה ושאל אותו מדוע כולם מברכים אותו "מזל טוב", והגיס השיב: "נולדה לך בת בכורה, רוץ לאשתך". שלום עזב את האימון ו"טס" אל אשתו עם זר פרחים ענק.

זה קרה לפני כארבעה עשורים כששיחק במכבי רמת עמידר, שדאגה לו לדירת מגורים ברמת גן. אשתו  ירדנה, שהיתה בחודש התשיעי להריון, בחרה לעבור להתגורר במושב אחיעזר לצד אמה, ובתקופה שלפני הטלפונים הניידים רחמים שלום לא היה בקשר יומיומי עם אשתו. "במושב היה קו טלפון רק למשפחה אחת" הצטדק שלום.

מאז המשפחה התרחבה, והיום רחמים שלום (61 וחצי) הוא אב ל- 6 בנות, וסב לתשעה נכדים. מכיסו ביצבץ מחזיק מפתחות עם תמונות של שניים מהנכדים. "העשירי בדרך" הוא אומר לי בשמחה, לנוכח ההיריון המתקדם של הבת אורטל.

כניסתו של כדורגלן עבר למועצת העיר הוא סיפור לא שיגרתי, לפחות ברעננה. שלום גדל במחלקת הנוער של הפועל רעננה, וכבר בגיל 16 וחצי עלה לקבוצה הבוגרת, איתה העפיל אחרי שנים של אכזבות מליגה ב' לליגה א'. ברעננה שיחק, בין השאר, עם אדיר שמיר, יצחק מיימוני, האחים טיירי ויהודה כרשיש האגדי, עמו הוא נמצא ביחסי חברות הדוקים עד היום. "כרשיש בשבילי כמו אח. יחד זכינו באליפויות עם הפועל רעננה, חגגנו במסיבות, ונשארנו חברים עד היום" אמר.

השמועה על הכישרון מרעננה פרשה לה כנפיים. המאמן דוביד שוייצר גילה אותו במסגרת אליפות צה"ל, ובגיל 18 וחצי צירף אותו לבית"ר ירושלים. רחמים שלום היה חלוץ מהיר שחורר רשתות, ובשנות ה-70 וה-80 תמונתו התנוססה במדורי הספורט של העיתונים. בבית"ר ירושלים שיתף פעולה עם שחקנים בולטים כמו אורי מלמיליאן, דני נוימן ויקטור לוי, שלמה קירט, חנן אזולאי, יצחק ג'אנו והשוער יוסי מזרחי. אחרי שנתיים בבית"ר ירושלים עבר לעונה אחת להפועל יהוד, ומשם המשיך למכבי רמת עמידר, שם סיים את הקריירה.

על מעמדו וכוחו בקבוצה יעיד הסיפור הבא. למאמנו ברמת עמידר, משה מאירי, הובטח מענק הישארות בליגה. אחת העונות הגדולות של רמת עמידר הסתיימה בעליית ליגה, ורחמים שלום הבחין שהשמחה של מאמנו מאופקת. מאירי נחשב אז למאמן בכיר ומצליח. כשניסה לברר מה קרה, לטענתו של שלום, מאירי השיב, שההנהלה לא מוכנה לשלם לו את המענק, כייוון שלא הובטח לו מענק עליה, אלא מענק השארות. "מאירי סיפר לי שכמחווה ביקש להתקין שני מזגנים לדירתו, אבל גם בקשה זו לא נענה" אמר רחמים שלום. "איך ששמעתי את זה, כקפטן אמרתי לשחקנים שהיום לא מתאמנים, ולהנהלה אמרתי שעד שלא יתקינו מזגנים, אף שחקן לא יתאמן. תוך יומיים התקינו מזגנים".

מה היה השער החשוב שכבשת?

"כבשתי הרבה, לך תזכור... אם אתה מתעקש, משחק העלייה של הפועל רעננה. כבשתי שלושה שערים נגד בית"ר דב נתניה".

וההחמצה הגדולה?

"שלא התעקשתי לעבור למכבי תל אביב, שרצתה אותי. זה היה יכול להיות נהדר לחזור לשתף פעולה שוב עם מלמיליאן. מכבי ת"א זה הטופ של הכדורגל, אבל האוהדים ברמת עמידר לחצו עלי להישאר, ונקשרתי לשכונה. היום אני מצטער, כי כל הקריירה שלי היתה יכולה להתפתח אחרת אם הייתי עובר למכבי ת"א, אבל גם מה שעשיתי היה לטובה".

מחוץ למגרש הכדורגל רחמים שלום הוא איש של חסד, פעיל שכונות שמסייע בסתר לאנשים רבים. במהלך הראיון עמו, שהתקיים אחד מבתי הקפה באחוזה, ניגש לשולחננו פושט יד, ובלי להניד עפעף רחמים שלף מכיסו שטר ודחף בידו.

רחמים שלום לא התלהב לדבר על מעשיו למען הזולת. "יש דברים שעושים בשקט" אמר. לפרנסתו הוא עובד בעיריית רמת גן, מנהל הלוגיסטיקה והאחזקה באגף לשירותים חברתיים. הוא זה ששכנע את ראש העיר הקודם, ישראל זינגר, לאפשר ערכת אבלים לתושבים, דבר שלא היה קודם, ודאג לכיבוד בשבעת ימי האבל של מטופלי אגף הרווחה.

גם ברעננה הוא נוהג לסייע לתושבים. פעם ראה באזור מגוריו ילדה משוטטת ברחוב, וכשהבין שהיא מודאגת מכך שניתקו את החשמל בביתה, הוא שילם מכספו כדי להטעין את המונה ( ה-'טוק מן' ) בבית המשפחה. "היו אנשים שפנו אלי עם בעיות בארנונה, וקיצרתי להם את הבירוקרטיה עוד לפני שנכנסתי למועצה" סיפר.

את חיים ברוידא הכיר במגרש הפועל רעננה, והקשר ביניהם התהדק עד ששלום הפך לפעיל מרכזי במטה שלו בכל מערכות הבחירות. "ברוידא היה אוהד של הפועל רעננה כשאני שיחקתי, ונהג להגיע ולעודד אותנו בכל המשחקים" נזכר שלום.  "עד היום חיים מגיע למשחקים".

במערכת הבחירות רחמים שלום היה אחראי על גזרת השכונות, שם ברוידא נחל הצלחה גדולה. "השכונות הלכו יד אחת עם חיים, אבל עבדנו קשה והתמקדנו בקלפיות שבעבר הפסדנו בגדול. כבר בבוקר יום הבחירות הרגשתי שכל העיר עם חיים. ברגע שניצחנו בשכונת 2005 באזור הפרחים, ידעתי שהבחירות שלנו".

"ברוידא הוא נשמה, תמיד אהב לעזור לאנשים" הוסיף שלום. "במשך שנים חיים טיפל בילד שאושפז במשען. אני כמוהו, אוהב לעזור לאנשים, ובנוסף חיים חולה על ספורט, מכאן נוצר בינינו חיבור משותף. ברוידא באמת אוהב את רעננה, כבר לפני 15 שנה היה צריך להיבחר לראש העיר. אלמלא התרגיל שנחום חופרי הודה שעשה לו, הוא היה נבחר מזמן".

עם כניסתו למועצת העיר במקום עופר בן דור, זה היה טבעי שרחמים שלום יעסוק בתחומים הקרובים לליבו, וכך מונה ליו"ר ועדת תמיכות, חבר בוועדות כספים וספורט, ובוועדות נוספות שטרם הספיק להכירם

 מה בכוונתך לעשות כחבר מועצה?

"אני נטו למען רעננה, אוזן קשבת לתושבים. מה שחיים יבקש ממני, אני לשירותו. כניסתי למועצת העיר זה סוג של הכרה בעשייה שלי, ואמשיך לעזור לתושבים כפי שעזרתי עד היום. לא מעניין אותי תארים, חשוב לי לעשות טוב לאנשים. אני מרגיש אושר וסיפוק כשאני פותר בעיות, ועושה זאת באהבה. אתה יודע מה המינוס שלי? שאני לא יודע להגיד 'לא' לאנשים. מספיק שאני שומע באוזן שלמישהו יש בעיה, אני אעזור לו אפילו מבלי שיידע, שחלילה לא ירגיש מבויש. אני גם מתכוון לסייע בהכשרת מגרש הכדורגל בלב הפארק, כך שקבוצת הנוער תוכל לשחק בו, ואני מאמין שברוידא גם ידאג להקים אצטדיון כדורגל ברעננה".

בחיו הפרטיים רחמים שלום נשוי לאשה חרדית. גם אחדים מילדיו הם דתיים. עם זאת, הוא מתנהל כאדם חילוני. "בבית אני שומר שבת, לא עונה לשיחות, מתפלל בבית הכנסת בשישי ובשבת" אמר שלום. "אני אוהב את האווירה של ליל שבת שכל המשפחה מתאספת  יחד לארוחה ולקידוש. מחוץ לבית אני חילוני. למען שלום בית קיבלתי זאת בהבנה, ואנחנו חיים באושר ובשיתוף".

רחמים שלום נולד בבית שאן. בגיל שנתיים משפחתו העתיקה את מגוריה לרעננה. "אף פעם לא היה חסר דבר בבית" סיפר. "תחילה גרנו בחירת עזון, מה שהיום הפך לנאות שדה, ומשם עברנו לאזור של שיכון עובדים. רעננה היתה אז מושבה קטנה, הכל היה פרדסים ועפר. כל רחוב אחוזה היתה באסטות של אבטיחים".

איך אתה מקבל את זה שאין לך בנים?

"רציתי בן, שיהיה יורש שלי בכדורגל, אבל מה שבא ברוך הבא. אני נהנה מהבנות שלי, ומתנחם בכך שיש לי חמישה נכדים בנים, וארבע נכדות. הבכור, אופיר, הוא שחקן כדורגל מצוין, אבל הוא דתי ולא יכול לשחק בשבת".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
כמה שווה הנוף שלכם מהדירה?
עסקת ענק בנדל"ן בהוד השרון
כדורסל, גם בהפועל
12 חשודים בייבוא וגידול סמים
בואינג קובעת שיאים חדשים של מסירת מטוסים
שכונת יד התשעה. פרויקט שנוי במחלוקת
האם תוכנית פינוי בינוי טובה לתושבי שכונת יד התשעה?
פצוע קשה מפגיעת רכב בהרצליה
פצוע קשה מפגיעת רכב בהרצליה
ממתינים לאוטובוס בשמש הקופחת
ממתינים לאוטובוס בשמש הקופחת