רעננה

"ארנונה מנהטן, תשתיות עזה"

תושבי נווה זמר הפגינו היום בצהריים נגד העירייה, בטענה שפיתוח השכונה החדשה מתנהל באיטיות. התושבים מחו על שיטת חישוב הארנונה שמגדילה מאוד את שטח התשלום עבור הארנונה, נגד האנטנות הסלולריות שהוצבו בסמוך, ועוד. הם הבטיחו להמשיך בהפגנות, לאחר ששמעו כי העירייה בחנה את הנושא ואינה מתכוונת לשנות את שיטת חישוב הארנונה

זאב גולדשמיט 15/03/2019
מחאת תושבים (צילום: זאב גולדשמיט)

כמאתיים וחמישים מתושבי נווה זמר השתתפו היום (שישי) בהפגנה נגד מה שהם מכוונים "העוולות בפיתוח השכונה". התושבים הביעו מחאה על הארנונה המופרזת שהם משלמים ודרשו לשנות את שיטת החישוב, האנטנות הסלולריות שהוצבו בקרבת מקום ומסכנות אותם, בית הספר שלא יפתח בתחילת שנת הלימודים הבאה, גשרים שהובטחו ולא ייצאו לפועל,  ועוד.

כבר בפתיחת ההפגנה הודיע ליאור בשן, אחד הפעילים מראשי וועד המחאה, על פגישה שהתקיימה אתמול בין בכירי העירייה לוועד השכונה, במהלכה לטענתו ראש העיר הבהיר שחישוב הארנונה לא יוכל להשתנות אחרי שגזבר העירייה הציג נתונים, שלטענת העירייה לא נמצאה אפליה בין הארנונה שמשלמים תושבי נווה זמר לארנונה שמשלמים בשכונות אחרות בעיר ובסביבתה. תושבים הבהירו שיתייעצו עם יועצים משפטיים כיצד לנהוג בנושא חישוב הארנונה.

התושבים לא השלימו עם הנתונים וביקשו לבדוק אותם. אחד התושבים אמר שזה לא הגיוני לשלם עבור דירה בגודל של כ- 140 מטר, ארנונה מעל 200 מטר כולל שטחים משותפים. המפגינים, שכללו ילדים ומשפחות, נשאו שלטים כמו: "ארנונה מנהטן, תשתיות עזה"; או "שינוי שיטת חישוב הארנונה, עכשיו" ו- "זה עולה לנו בבריאות". בשן עמד על ספסל ובעזרת מגאפון הלהיב את המפגינים, שקראו: "לא נוותר, לא נוותר".

ליאור בשן: "ראש העיר משרת ציבור, והוא צריך לדאוג לציבור. תושבי נווה זמר סובלים. קראו לזה שכונת יוקרה, אבל התנאים פה כמו בדלהי. אנחנו משלמים ארנונה מפלצתית על שטחים משותפים. עבור דירות של 130 מטר משלמים 230 מטר. אין פה שום ניגוח פוליטי. בהוד השרון ראש העיר הבטיח לשנות את צו הארנונה כדי להפחית  את התשלום במספר שכונות והוא עושה זאת בימים אלה. אני קורא לעיריית רעננה ללמוד כיצד עושים זאת נכון. גם נושא האנטנות זה מחטף חמור. לפני שלוש שנים אמרו לנו שתהיה אנטנה אחת או שתיים, וכעת נודע לנו שהיו הרבה יותר, שאינן עומדת בתקן ומיקמו אותן בסמיכות לבית ספר, לספורטק ובתי התושבים. זה מסכן את בריאותנו".

בשן המשיך ואמר: "בקמפיין הבחירות ראש העיר אמר שתושבים רוצים שינוי, אז שיתחיל מהדברים הבסיסיים. אני כבר שלוש שנים מתגורר בשכונה, וישבנו עם בילסקי, גינזבורג וברוידא, וכולם מלאים בהבטחות. שלוש שנים אני רק נאבק על תשתיות בשכונה, כי דברים לא זזים, למשל בונים כיכר שלוש פעמים ומפרקים אותו. לקחו על כל דירה מאות אלפי שקלים עבור פיתוח סביבתי, אז אנחנו שואלים היכן הכסף? תושבי נווה זמר דורשים שיקימו מנהלת מקצועית לשכונה, ולא כמו היום שיש פונקציה בעירייה שאחראית על מה שמתנהל פה, ומגיעה לכאן אחת לשלוש שנים. אנחנו לא נשתוק, ונפגין נגד העירייה בכל מקום שנראה לנכון. נהיה כאן גם בפורים ונמשיך לעשות הפגנות, כי רק לחץ ציבורי עוזר".

פעיל אחר, שחר אריאל, הוסיף: "ראש העיר מגלגל את האחריות על התושבים, ומתנהג כמו פוליטיקאי ישן.  אני מודה למאות תושבים שהצביעו ברגליים והוכיחו שאנחנו לא קומץ של אנשים בעלי אינטרסים פוליטיים, כפי שאמרו עלינו. לא נעצור עד שנווה זמר תהפוך באמת להיות שכונת הדגל של רעננה".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה:

"במהלך קמפיין הבחירות, הבטיח ראש העיר לתושבים, לבדוק את טענותיהם על תשלום ארנונה גבוה בהשוואה לאזורים אחרים ברעננה.

עם כניסתו לתפקיד, מינה צוות בדיקה מיוחד לבחינת חישובי הארנונה לשכונת נווה זמר.

בפגישה שהתקיימה השבוע עם נציגי ועד השכונה, הוצגו הנתונים שעלו מהבדיקה המוכיחים כי חישובי תשלום הארנונה בשכונת נווה זמר זהים לכלל העיר כולל חישובי השטחים המשותפים.

סך חישוב השטחים המשותפים בממוצע ברעננה עומד על כ – 20% מגובה הארנונה וכך גם בשכונת נווה זמר.

עוד עולה מהבדיקה כי רעננה זולה בתשלומי הארנונה מכל הערים המקיפות אותה למעט הוד השרון.

העירייה פועלת במלוא המרץ לקידום מהיר של התשתיות והפיתוח הסביבתי בשכונה ואת התוצאות כבר ניתן לראות בשטח".


 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
 בועז גור יעמוד בראש רשימת מקומי בחיפה
בועז גור יוביל את "מקומי בחיפה"
רעננה שיאנית הגשם בסופ"ש
מגעים לחיבור בין גור וכוכבי?
תושב חדש - מפלגה חדשה
תושב כפ"ס נהרג בתאונה בהרצליה
תלונה: חולדות בגן הילדים
בת ים מובילה בפינוי בינוי
תיכון גלילי כפר סבא
"נכנס לבית הספר כאילו הייתה זו זירת קרב איגרוף"