רעננה

קהילת "ישורון" מבקשת לבנות בית כנסת חדש

עמותת בית הכנסת "ישורון" פנתה לראש העיר בבקשה להקצאת קרקע עליו עומד בית הכנסת. בתכנית: בניית בית כנסת חדש וגדול יותר, שיענה על צרכי המתפללים. יו"ר ועד עמותת בית הכנסת: "המתפללים ממתינים בסבלנות אין קץ שוועדת ההקצאות תקבע את הבקשה לדיון". השכנים מרחוב ברנדיס מתנגדים: "זו תהיה פגיעה חמורה באורח חיינו".

זאב גולדשמיט 26/03/2019
בית הכנסת
צילום: אבי פרשה

ברחוב ברנדיס ברעננה קיים בית כנסת וותיק העונה לשם "ישורון", שמזה כעשר שנים מנסים המתפללים בו לקבל מהעירייה אישור להקצאת הקרקע על מנת לבנות מחדש בית כנסת גדול יותר. אחרי שלא הצליחו אצל ראשי הערים זאב בילסקי ואיתן גינזבורג, בימים אלה מחדשים בוועד עמותת בית הכנסת את המאבק להקצאת קרקע מול ראש העיר החדש חיים ברוידא.

בשבוע שעבר שלח יו"ר ועד עמותת "ישורון", אבי פרשה, מכתב לראש העיר, בו הסביר לו את השתלשלות העניינים, וביקש ממנו לכנס בדחיפות את וועדת הקצאות.  לטענתו, וועדת משנה המליצה לקבל את בקשתם, אבל עד היום הוועדה לא התכנסה כדי לדון בהתנגדויות הרבות.

פרשה סיפר, שבית הכנסת הישן צר מלהכיל את המתפללים הרבים, בעיקר בחגים, ולטענתו ישנם רק 30 מקומות ישיבה לנשים, שנאלצות להמתין ברחבה מחוץ לבית הכנסת. "מצוקת צפיפות המתפללים גוברת מידי יום ביומו ועתידה לגבור עקב התחלות בניה למגורים מצפון לכביש 531 וברחוב פרדס משותף הנמצאים במרחק הליכה של חמש עד שבע דקות מבית הכנסת" הוסיף אבי פרשה. "במשך עשר שנים המתפללים ממתינים בסבלנות אי קץ שוועדת ההקצאות תקבע את הבקשה לדיון. לא ידוע לי על מקרה בו בקשה ממתינה בתור במשך עשר שנים".

על פי התכניות, בית הכנסת החדש העתיד לקום אמור להיות בגודל כפול מגודלו היום, ומתוכנן להבנות גם מרתף ענק עם תקרה גבוהה ומדרגות חיצוניות ויציאה לחצר אנגלית. המרתף הפך לסלע המחלוקת מול השכנים ברחובות ברנדיס ושמריהו לוין, שטוענים שהמרתף מיועד להפוך לאולם שמחות לאירועים, ולכך הם מתנגדים נחרצות, מה גם שלטענתם באזור יש מצוקת חניה.

אבי פרשה טען השבוע: "בתכנית הבניה החדשה נמצא פתרון הולם לבעיית החנייה. לגבי המרתף, זה חלק מבית הכנסת והוא לא יהפוך לאולם אירועים. התכניות שלנו יצרו פחד אצל התושבים כאילו יוקם פה בית מקדש שלישי, אבל זה ממש לא כך. עשינו שינויים והוספנו חלונות למניעת רעש, ואין שום חשש. למרות ההתנגדויות צריך לאשר את ההקצאה, כי אין דילמה האם להקצות את הקרקע לגוף אחר, הואיל ואף אחד אחר לא הגיש בקשה נגדית להקצות לו את הקרקע מלבד בית הכנסת ישורון. כל רצוננו הוא להתפלל בתנאים נוחים יותר. לפני שנה קיימנו הפגנה, ואם הבקשה שלנו לא תיענה, אנחנו מתכננים לעלות מדרגה ולא מן הנמנע ששוב נפגין".

תושבי הרחובות הסמוכים דרוכים לכל תרחיש. מוועד התושבים של השכונה נמסר: "אנחנו מתנגדים לגופו של עניין לגודל המבנה ולשימושים שרוצים לעשות בו, ואין מדובר חלילה בהתנגדות אנטי דתית. גם אם היו רוצים לבנות שם מבנה דומה שלא לצרכי דת, היינו מתנגדים, כי זה לא מבנה שמתאים לסביבה, וזו תהיה פגיעה חמורה באורח חיינו. חלק גדול מהמתפללים מגיעים לבית הכנסת במכוניות, מה שמלמד שלא כל המתפללים באים מהקהילה ואינם מתגוררים בסביבה. אנחנו חיים בשלום עם המתפללים למרות ההפרעות, וכל רצוננו הוא לשמור על הסטטוס קוו. לא נסכים לתכנית בניה שכוללת חריגות, שמשנות את הייעוד מבית כנסת שכונתי ל'כולל' ולאולם אירועים, וזה לא מתקבל על הדעת שמבנה כזה יקום באזורנו. עדיף שהעירייה תקצה להם קרקע נוספת במקום אחר לבניית בית כנסת חדש, ובמקיל ניתן יהיה לשמר את בית הכנסת הקיים בברנדיס, וכך יהיו להם שני מקומות להתפלל. אנו מצרים על כך שבמשך שנים מנסים שוב ושוב להפר את הסטטוס קוו שקיים בשכונה עשרות שנים".


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מגדל העמק: הערכת מצב בנושא רעידות האדמה
אופנוען נהרג בתאונה בנגב
מטפלים במפגעים סביבתיים בעוטף
"אנשים בטוחים שלהם זה לא יקרה"
שלומית בונה סוכה באבן גבירול
עלייה במס' המאובחנים כחולי איידס
באו חושך לגרש
מזדהים עם הדרום