רעננה

מנצחת בגדול

קרן קגרליצקי, ביחד עם דודי זבה, הם מנצחי הבית של סימפונט רעננה. לפני שנתיים, בגיל 25, היא קיבלה את שרביט הניצוח ומאז היא מופיעה עם התזמורת בארץ ובעולם: "זו זכות גדולה עבורי לעבוד עם אנשים בסימפונט, שבו כל יום אני לומדת דברים חדשים"

זאב גולדשמיט 28/03/2019
קגרליצקי. חולמת לנצח על התזמורות הגדולות בחו
צילום: חיים קמחי

בגיל 27 קרן קגרליצקי יכולה לרשום לזכותה הישג מרשים, שרק מעטים בגילה מגיעים. לפני שנתיים היא נבחרה להיות מנצחת הבית על סימפונט רעננה, וביחד עם המנצח דודי זבה, והמנהל המוזיקלי של הסימפונט עומר וולבר, הם כובשים עוד ועוד במות בארץ ובעולם.

קרן קגרליצקי גדלה בירושלים והוריה, חובבי מוסיקה קלאסית רכשו עבורה פסנתר כשהייתה בת שבע בלבד. לקח לה הרבה זמן להתאהב בפסנתר. "בגיל 7 עשיתי את מה שאמרו לי לעשות, וככה התחלתי לנגן", מספרת קרן. "הייתי צייתנית, וכשאמרו פנסתר, אמרתי בסדר, שיהיה פסנתר".

מאז ומתמיד אהבה לנגן, אבל מעולם לא חשבה שתגיע רחוק, עד שבגיל 17 עשתה שינוי בחייה כשהכירה את המורה למוסיקה, שושנה כהן. "אז הבנתי שזה העולם שאני רוצה לעסוק בו, ומוסיקה זה מה שאני הכי אוהבת ובעוצמות גדולות", מספרת קגרליצקי.  "שושנה גרמה לי להבין את משמעות המוסיקה, ואחרי השירות הצבאי התחלתי ללמוד קומפוזיציה באקדמיה בירושלים".

קגרליצקי היא בעלת תואר ראשון במסלול קומפוזיציה רב תחומית ובמסלול ניצוח תזמורות. העשייה המוזיקלית שלה כוללת ניצוח, הלחנה, ניהול מוזיקלי, עיבודים מוזיקליים ותזמור. הפעם הראשונה שניצחה על תזמורת הייתה בגיל 22, זה היה על תזמורת הנוער של הקונסברטוריון של האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים.

 לפני שנתיים התקבלה לסימפונט רעננה, וההשתלבות שלה הייתה מרשימה. עם הסימפונט הופיעה בקונצרטים קלאסיים רבים ברחבי הארץ, בהפקות משולבות עם הרכבים שונים ועם מיטב הזמרים בפרוייקטים מיוחדים.

בשנתיים האחרונות הופיעה בעשרות קונצרטים מודרכים לילדים בבתי ספר בכל הארץ במסגרת פרויקט חינוכי "פעמה". באוקטובר 2018 ניצחה בקונצרט על תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים במסגרת פסטיבל הפסנתרים שנערך בירושלים. בנובמבר 2018 ניצחה בקונצרטים בצרפת על התזמורת הסימפונית של ברטאן. 

כיצד התקבלת לסימפונט רעננה?

"הסימפונט קיים אודישנים לסטודנטים מהאקדמיה. היינו צריכים להכין את הפתיחה לאופרטה 'העטלף' של שטראוס, וכן קטע לבחירה שמונגש לילדים. כמובן, שהייתי האישה היחידה במבחנים, ושמחתי שקיבלו אותי".

זה מביא אותי לשאלה, איך זה לנצח בעולם של גברים, ואיך זה לנצח על נגנים בתזמורת, שרובם מבוגרים ממך?

"השאלה הנכונה יותר היא איך זה להיות מנצחת צעירה בעולם של מבוגרים, ואני מרגישה עם זה טבעי לגמרי. אני כל-כך צמאה ללמוד מהניסיון שלהם, כי המטרה המשותפת של כולנו היא שהיצירה תקבל את הביצוע הכי טוב".

לקגרליצקי יש רק מילים חמות על סימפונט רעננה, שנתנה לה קרש קפיצה מניצוח על תזמורת נוער לתזמורת בליגה של הגדולים. "מה שמאפיין את סימפונט רעננה זה הפתיחות לסגנונות מוסיקליים, לפרויקטים של חינוך מוסיקלי. זו זכות גדולה עבורי לעבוד עם אנשים בסימפונט, שבו כל יום אני לומדת דברים חדשים".

מה הופך מנצח בתזמורת למנצח טוב?

"כישרון, העמקה וחיפוש אחרי האמת. אני חושבת בלי הפסקה כיצד לחדש. אין אושר גדול יותר מלסיים קונצרט מוצלח".

איך סדר היום שלך?

"אני מאוד עסוקה, מעט מאוד זמן לחיים אישיים. אין לי הרבה זמן פנוי. במקצוע הזה אף יום לא דומה ליום קודם. אני נוסעת הרבה בארץ ויצא לי לנסוע גם לחו"ל. יש שבועות שאני מופיעה כמעט מידי ערב. וכשאין קונצרט או חזרה אני עסוקה בכתיבה של עיבודים".

מה החלום שלך?

"אם היית שואל אותי את השאלה לפני חמש שנים, בחיים לא הייתי מאמינה שאהיה היכן שאני היום. סימפונט רעננה זה קרש קפיצה לחלומות נוספים, אולי לנצח על תזמורות גדולות יותר בחו"ל".

מדוע אין בארץ הרבה נשים מנצחות?

"אולי משום שזה מקצוע קשה ותובעני, שמשלמים עליו מחיר, אבל בשנים האחרונות שומעים על יותר נשים בעולם המוזיקה הקלאסית".

בסימפונט מפרגנים

 זה לא עניין של מה בכך שאישה מנצחת על תזמורת, שלרוב מורכבת מגברים", אומרת אורית פוגל, המנהלת של התזמורת הרעננית, שיזמה והקימה את הסימפונט.

"אנחנו מקיימים כ-300 קונצרטים בשנה, והרגשנו שאנחנו צריכים עוד פונקציה קבועה של ניצוח. קיימנו אודישנים, וקרן נבחרה. היא מאד מוכשרת והיא איתנו כבר שנתיים".

בעוד שבועיים וחצי (7.4) סימפונט רעננה תופיע בערב חגיגות 97 שנה לייסודה של רעננה. דודי זבה נבחר לנצח על התזמורת באירוע זה.

"לרגל יום ההולדת של רעננה העירייה החליטה לאפשר לתושבי העיר לבחור את הרפרטואר על הקונצרט של הסימפונט ברעננה", מספר זבה על היחודיות של הקונצרט: "פרסמנו רשימה גדולה של שירים, החל מעומר אדם ועידן רייכל ועד וילנסקי וסשה ארגוב. ייופיעו גם שלוש זמרות אופרה נפלאות – יעל לויטה, גוני כנעני ודניאלה סקורקה – וכן יופיע הזמר קובי אפללו. נגיש תכנית מגוונת של קלאסיקה ישראלית מכל התקופות עם תזמורת סימפונט רעננה. זו הולכת להיות חוויה".  

עוד ברעננה
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
כתב לוקאל 15/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
רועי בן מנחם. ספר ילדים ראשון
סוד ההצלחה
פנחס כהנא
בקשה לדיון מורחב בנושא הקרוונים
סדנה בגינה קהילתית
"הרצליה מקיימת"
ועדת פרס החינוך עם המנהיגות החינוכית
אילת זכתה בפעם השלישית בפרס החינוך הארצי
שתי מעבדות סמים נחשפו בקריות
משרד נסיעות  בתא העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
משרד נסיעות בת"א העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
פסטיבל סרטי הספורט הראשון של סינמטק תל אביב
פסטיבל סרטי הספורט הראשון של סינמטק תל אביב בשיתוף מרתון סמסונג תל אביב
אישום: גנב עשרות מוצרים מקניונים בהרצליה