רעננה

כתבות צעירות

אפי סדן ונויה יונדוף תלמידות בית הספר "היובל" ברעננה ראיינו את יהונתן ארביב

כתב לוקאל 28/03/2019
כתבות צעירות
צילום: שירי שניאור

אפי סדן  ונויה יונדוף תלמידות בית ספר "היובל" ראיינו את יהונתן ארביב, בעל המצאה מתחום הרובוטיקה. הראיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה, קורס לתלמידים ותלמידות מצטיינים בכתיבה מכיתות ד' מבתי הספר בעיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

ספר לנו מעט על עצמך

שמי יהונתן ארביב ואני בן 17. אני גר ברעננה ולומד בתיכון "אביב" במגמת רובוטיקה. במסגרת המגמה, חולקנו לקבוצות שונות שנקראות נבחרות וכל נבחרת המציאה מוצר אחר שקשור לרובוטיקה. הקבוצה שלי פיתחה אב טיפוס למוצר שמאפשר להפוך כל כיסא גלגלים סטנדרטי לכיסא ממונע.

ספר לנו על ההמצאה שלכם

אנו קבוצה של שישה תלמידים. פיתחנו מנוע עזר לכיסא גלגלים רגיל לנכים שעלותו היא 1500 ₪. עלות זו נמוכה באופן משמעותי מעלותו של כיסא גלגלים רגיל. המיוחד במוצר שלנו הוא שניתן בעזרתו להפוך כל כיסא גלגלים רגיל לכיסא גלגלים ממונע. למעשה, בנינו מנוע שניתן להדפיס במדפסת תלת ממד בכל מקום בארץ ובעולם. המנוע עוזר לנווט את הדרך מבלי שצריך לנהוג ידנית בכיסא הגלגלים.

מאיפה שאבתם את הרעיונות למוצר הזה?

שמענו על נער שעבר תאונת אופנוע קשה והפך להיות נכה, בדיוק כשסיים ללמוד בכיתה י"ב והתכונן להתגייס לצבא. הוא תיאר את הקושי בהתניידות ידנית וכך בעצם הבנו כמה חשוב ומועיל שיהיה כיסא ממונע במחיר שווה לכל נפש.

האם יש לך רעיונות להמצאות נוספות?

כן. אני מאוד רוצה להמציא דברים שיתרמו לסביבה. חשוב לי להפוך את העולם לטוב יותר ולנוח יותר עבור אנשים בעלי מוגבלויות. המצאת המנוע שלנו עשתה לי חשק לחשוב על דברים נוספים.

ספר על חוויה מרגשת שחווית וקשורה להמצאה שלכם

לפני יותר משנה, הוזמנו לוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת כדי להציג את המנוע שלנו. זה היה ביום המודעות השנתי לאנשים בעלי מוגבלויות והתרגשנו מאוד לאחר שיו"ר הוועדה הזמין אותנו. יצרנו בזכות המפגש בוועדה שיתופי פעולה שונים עם כל מיני גורמים, כגון: בנק הפועלים, בית "איזי שפירא" ועוד. הרגשנו שהצלחנו לחולל שינוי גדול בקרב אנשים שמנוע, כמו זה שהמצאנו, ישפר מאוד את איכות חייהם.

כיצד אתם מפיצים את ההמצאה שלכם?

כאמור, ניתן להדפיס את תכנית המנוע במדפסת תלת ממד, שנמצאת בכל קבוצות הרובוטיקה בארץ ובעולם. שלחנו לכל הקבוצות את הנוסח המדויק של התוכנית, כדי שיוכלו להדפיס ולסייע לתושבים באזור המגורים של כל קבוצה.

האם אתה ממליץ לתלמידי תיכון להצטרף לנבחרת רובוטיקה שכזו?

בוודאי. כאשר מגלים את עולם הטכנולוגיה והרובוטיקה זה משפיע על העתיד, זה מהנה וזה מתפתח כל הזמן מחדש. מדובר בתחום הגורם לסיפוק רב וגם מצליח לייצר שינוי בתודעה, בטכנולוגיה, בחוסן ובהרגשה.

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
דיווחים: גבר חשף את איבר מינו בבניינים בכפ"ס
זוגיות והגשמה עצמית
זוגיות והגשמה עצמית
מנהל חברה מרמת השרון הואשם בעבירות כלכליות
הרשימה הדתית המאוחדת השיקה את קמפיין הבחירות שלה
עוד ליאת גלילי-פרל. להכשיר הורים מתנדבים
להיות בטוחים בגן
מוצרי וישי
מנקים ומנקים את עור הפנים
פסטיבל הקולנוע הישראלי הראשון יוצא לדרך בכ"ס
בהמשך לבקשת הורים: דיון נוסף בנושא סגירת גני הילדים בכפ"ס