רעננה

כתבות צעירות

גלי פידל וסתיו גרטי מראיינות את ענת חן ודן דיוקאס

כתב לוקאל 02/04/2019
גלי פידל וסתיו גרטי מראיינות את ענת חן ודן דיוקאס
צילום: פרטי

גלי פידל תלמידת בי"ס "שקד" וסתיו גרטי תלמידת בי"ס תל"י ראיינו את ענת חן (רכזת חינוך לקיימות של עיריית רעננה) ואת דן דיוקאס (תלמיד כיתה ה'בבית ספר יחדיו),בעלי יוזמה להשבת פרחי הבר לבתי הספר ברעננה. הריאיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה למצטיינים בכתיבה מכיתות ד' ברחבי העיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

ספרו לנו מעט על הרעיון שלכם

הרעיון שלנו הוא להשיב את פרחי הבר לבתי הספר ברעננה. למעשה, יזמנו פרויקט שבו, במקום להרוס את פרחי הבר בסלילת כבישים עליהם, ילדי בתי הספר ייקחו את הזרעים ויעבירו אותם למקומות אחרים ובכך ימנעו את היעלמותם של פרחי הבר מן העולם.

מהו הרקע לרעיון זה? מנין הוא נובע?

ענת: כחלק מתפקידי ביחידה לאיכות הסביבה, אני עוסקת בחינוך ילדי העיר לשמירה על הטבע וחשוב לי שילמדו להעלות את המגוון הביולוגי ולהחזיר את בתי הגידול לעיר. בעיר כמעט ואין בתי גידול טבעיים ובעלי חיים רבים נעלמו. סלילת כבישים הביאה לריבוי במכוניות ולזיהום אויר, ישנה בנייה מרובה וצפופה וצמחיית נוי נשתלת במקום צמחייה טבעית. כל אלו גרמו לי לחשוב על רעיונות שונים לפעילויות שיעוררו מודעות בקרב תלמידי העיר.

דן: לא בכל בתי הספר הצליחו להשיב את פרחי הבר. ישנם בתי הספר שבהם זה מאוד הצליח ואני מרגיש שמה שעשינו, חשוב מאוד לאנושות כולה, כי בעצם עם השבת פרחי הבר לבתי הספר, השבנו גם סוגים רבים של חרקים שבאו אליהם וזה הציל אותם. זו הרגשה נפלאה שבמקום להביא להרס הפרחים, גרמנו להצלה שלהם.

מה הניע אתכם לעשייה כזו למען הטבע והפרחים?

ענת: כבר מאז שהייתי ילדה קטנה, אהבתי לצאת לטיולים בחיק הטבע וכמובן- להביט בפרחים היפים הצומחים בו. אני מודעת להתחממות הגלובלית ועם השנים, הפכתי לפעילה בתחום איכות הסביבה ואני מעבירה את זה גם לילדי העיר, דרך בתי הספר.

דן:  אני אוהב להרגיש את התחושה של תרומה לסביבה ולעולם ודרך השבת פרחי הבר, אני מרגיש את זה במיוחד וזה עושה לי טוב בלב.

כיצד ניתן לשווק טוב יותר את הרעיון בבתי הספר?

בבתי הספר מלמדים את מקצוע המדעים. כחלק מתכנית הלימודים, עוסקים במגוון המינים ובפרחי הבר. עם זאת, אנו חושבים שלהפסקות יש משמעות רבה יותר בחינוך לשמירה על איכות הסביבה. דווקא בהפסקות מהשיעורים, ניתן להביט יותר בטבע. טבע הוא הדבר החשוב ביותר בעולם. היינו רוצים שלפחות פעם ביום, למשך כשעה, יצאו הילדים החוצה, ישתלו פרחים ויעזרו לסביבה.

כיצד הגיבו בני משפחותיכם לפעילות הזו שלכם?

בני המשפחות שלנו גאים בנו מאוד. לי (ענת) יש תינוק בן שנה ואני מדמיינת כבר מעכשיו איך ארצה לראות אותו גדל. חשוב לי לגדל אותו עם מודעות לסביבה וארצה שהוא יראה בבתי הספר בהם ילמד: הרבה טבע, פרחים וסביבה גדולה המיועדת לכך.

מה תרצו לומר לקוראים על מיזמים בתחום איכות הסביבה?

אנו קוראים לכל מי שיש לו רעיון או מיזם שיכול לתרום לסביבה ולשפר את איכותה, לא להסס וללכת עם זה עד הסוף. כל המצאה כזו, תורמת לאוכלוסיית העולם. לאחרונה, התחילו לייצר דלק מאשפה, דבר שהוא ידידותי יותר לסביבה. כן ירבו!


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
זו פאטה מורגנה
'זו פאטה מורגנה'
זה"ב בגן
נחנך המבנה החדש של תחנת מד"א בקריית מלאכי
אישום: גנבה אלפי שקלים ממעבידה
תערוכת בוגרים מתיכון אלון
"נהיה הפתעת הבחירות הבאות"
נפטר סגן ראש עיריית קריית גת
"היא חזרה עם חיוך על הפנים"