רעננה

כתבים צעירים

איתי שהרבני, אורי ברנפלד ותובל דמבו בן יוחנה מראיינים את נועה ניצן ורחלי בלום

כתב לוקאל 07/04/2019
כתבים צעירים
צילום: פרטי

איתי שהרבני ואורי ברנפלד  תלמידי בית ספר "הדר" ותובל דמבו בן יוחנה תלמיד בית ספר "יחדיו" ראיינו את נועה ניצן ואת רחלי בלום, מבית איזי שפירא, מפתחות אפליקציות לילדים ולאנשים בעלי צרכים מיוחדים. הריאיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה למצטיינים בכתיבה מכיתות ד' ברחבי העיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

מהו "בית איזי שפירא"?

"בית איזי שפירא" הוא ארגון הפועל שנים רבות למען אנשים בעלי מוגבלויות. מטרתנו היא להבטיח שוויון זכויות ומעורבות בקהילה. אנו מעניקים שירותי חינוך, טיפולים חדשניים, מרכז מצויינות ועוד. זכינו בפרסים רבים- ארציים ובינלאומיים בזכות הטיפול באנשים בעלי מוגבלויות. כחלק מפעילות הארגון, אנו מפתחים אפליקציות לאנשים אלו, במטרה לשפר את איכות חייהם ולהקל עליהם.

אלו אפליקציות פיתחתן?

אנו צוות של אנשים, שפיתח יחד 6 אפליקציות, שמטרתן לסייע לבעלי מוגבלויות שונות. אחת האפליקציות נקראת issiesign , שהיא אפליקציה להיכרות ולמידה של סימנים בסיסיים, המבוססת על שפת הסימנים הישראלית. פיתחנו את האפליקציות בגלל צורך של אנשים שעבדנו איתם

ספרו לנו יותר על אפליקציית issiesign

זוהי אפליקציה שמבוססת, כאמור, על שפת הסימנים הישראלית. פיתחנו אותה עבור אנשים עם בעיות תקשורת, שיכולים להיעזר בסימנים כדי להביע רצונות, תחושות ומחשבות. האפליקציה ניתנת להורדת באייפד ובאייפון בחינם. יש באפליקציה סרטונים המאפשרים למידת סימנים. כל סימן מופיע עם מילה דבורה, מילה כתובה וסמל מוכר מתוך מאגר סמלים, המשמש את ילדי החינוך המיוחד.

האם יש לכן רעיונות להמצאות נוספות?

אנחנו כל הזמן מתכננות וחושבות איך אפשר לעזור לאנשים בעלי מוגבלויות. בכל פעם שנתקלות בקושי מסוים אצלנו במרכז, אנחנו מנסות לחשוב על משהו שיסייע. כרגע, אנחנו חושבות על בניית משחקים שכולם יכולים לשחק בהם, ללא הגבלות.

אלו תגובות אתן מקבלות על האפליקציות?

אנחנו מקבלות תגובות שמרגשות אותנו מאוד. אנשים משתפים אותנו בכך שבזכות האפליקציות הם מסוגלים לעשות דברים שלא הצליחו לעשות קודם. לעיתים, אנו מקבלות תגובות שקשורות לפיתוח נוסף- אנשים מייעצים לנו ונותנים לנו רעיונות כיצד לשפר את האפליקציות, כך שהן יעזרו יותר לאנשים בעלי מוגבלויות שונות.

מה מרגש אתכן במהלך הפעילות השוטפת ב"בית איזי שפירא"?

אנחנו מתרגשות בכל פעם כאשר אנחנו מצליחות לגרום למטופל להרגיש שהמגבלה שלו לא מעכבת אותו ולא מונעת ממנו להשתתף בפעילויות מהנות. השיא הוא כמובן בחג הפורים, שבו אנחנו אוהבות להפוך את האביזר של האדם בעל המגבלה לחלק מהתחפושת שלו. זה גם מרגש, גם משעשע ומקורי ובעיקר- מדרבן לעשייה.

האם יש לכן שאיפות הקשורות באפליקציות?

בהחלט. אנו נוסעות למגוון כנסים ברחבי העולם ומספרות על האפליקציות.  אנחנו מתחילות בשיתופי פעולה שונים במטרה להביא לפיתוח אפליקציות כאלה בעולם ומרגש אותנו לראות את ההתעניינות הגדולה ואת כל מה שנעשה כתוצאה מכך לטובת אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש העיר מודה לתמיר בן משה
מהפיכת בינוי במוסדות החינוך בצפת
לווייתנים נצפו בחופי הצפון
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין
רעיונות מקוריים למתנות יום הנישואין
הפועל כפ"ס מתקרבת לליגת העל
הוגש כתב אישום בגין פציעתו של פועל בתאונת עבודה
גני ילדים על שמן של רונה רמון ז"ל והנווטת תמר אריאל ז"ל
תקף צעיר עד אובדן הכרה
פעוט נפל מחלון דירה בת"א