רעננה

כתבות צעירות

רות מיכלין רבקה ואיימי שוורץ מראיינות את לבנת רמון

כתב לוקאל 10/04/2019
רות מיכלין רבקה ואיימי שוורץ מראיינות את לבנת רמון
צילום: פרטי

רות מיכלין ריבקה תלמידת בית ספר "מגד" ואיימי שוורץ תלמידת בית ספר תל"י ראיינו את לבנת רמון, מנהלת "גן ריחות וצלילים" ברעננה. הריאיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה למצטיינים בכתיבה מכיתות ד' ברחבי העיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

מהו "גן ריחות וצלילים"?

זהו גן של צמחי תבלין, הנמצא בלב פארק רעננה ומיועד לאנשים בעלי מוגבלויות. הוא נגיש לעיוורים ולבעלי מגבלות תנועה ויש בו מדריכים שאף הם בעלי צרכים מיוחדים. קבוצות שונות של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים היו שותפות להקמת הגן, לבניית פסלים בו, להעברת סדנאות חוויה ועוד. צמחי התבלין מונגשים בהגבהה על ערוגות וכל המידע כתוב גם בכתב ברייל.

כיצד הוקם "גן ריחות וצלילים"?

הגן הוקם בעזרת תרומות שקיבלנו מקרן שלם, מקרן רועי לא אחסר, מאיגוד החקלאים ומבית ספר אג"ם. נעזרנו בפסלים ובאומנים ליצירת הפסלים. לולא כל אלו- לא היינו יכולים להוציא לפועל את הרעיון להקמת הגן. רעננה היא עיר המאמינה בשוויון ובהנגשה, ובבסיס חזון העיר עומד רעיון העסקת אנשים בעלי צרכים מיוחדים. אנו לומדים מהם רבות והם גם מתפרנסים בכבוד. הרעיון קיבל תמיכה רבה מראש העיר, ממנהלת הפארק ומהמנהלת האישית שלי, עפרה.

ספרי מעט על החיבור שלך להקמת גן שכזה

כבר בילדותי הרגשתי קשר מיוחד לכל נושא הצרכים החברתיים. הייתי בטוחה שאהיה פסיכולוגית כשאגדל. עם השנים, גיליתי שאני מתחברת לקשר עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים וכי אני נהנית לפעול למען חיבור של האוכלוסייה "הרגילה" עם אוכלוסיית בעלי המוגבלויות למיניהן. הבנתי שהמטרה היא לאפשר לכולם תעסוקה ושכר באופן שוויוני מצד אחד, ולהנגיש את נושא הצרכים המיוחדים לכלל האוכלוסייה מצד שני. הגן שלנו מספק בדיוק את כל אלו.

מהן התגובות שקיבלתם מן הסביבה על "גן ריחות וצלילים"?

התגובות מדהימות ומדי יום אנחנו מתרגשים מחדש מאמירות של מבקרים בגן. אני מתרגשת במיוחד כאשר אנשים מספרים כמה הם למדו מהמדריך שלהם. אנשים מצליחים לרגע לחוות את מה שחווים אנשים בעלי צרכים מיוחדים מדי יום. זה הופך אותם לרגישים יותר והחוויה למדריכים שלנו היא אדירה. יש קשר הדדי בין המדריכים לבין המבקרים והתגובות עוזרות לנו לקדם את הרעיון שלשמו הוקם הגן.

מהם ההישגים אליהם הגיע הגן?

זכינו בפרס "העובד הסוציאלי היזם". זו תחרות מטעם קרן רקנטי ליוזמות חברתיות. יש לעבור שלבים רבים בתחרות כדי לקבל פרס. העברנו הרצאות על הגן, ערכנו הסברה רבה על העשייה שלנו ועל החזון ובסופו של דבר- אכן זכינו. התקיים טקס הוקרה מרגש וזה הוביל להצלחה רבה בעיר. התחלנו לעבוד עם גני ילדים בעיר, מתוך חשיבה שכבר מגיל צעיר הילדים צריכים להיחשף למפגשים עם אנשים בעלי מוגבלויות.

האם יש פרוייקטים נוספים בהם את לוקחת חלק?

מדי שנה אני עורכת טיול לאנשים בעלי מוגבלויות שונות ונהנית לראות אותם חווים את חוויית ההיכרות עם הארץ שלנו ועם מסלולים מאתגרים ומיוחדים. בנוסף, אני מקיימת יום "סטיילינג", בו מסייעים לאנשים בעלי צרכים מיוחדים למצוא בגדים. הם מאוד נהנים להיות בחברת אנשים וכמובן- לחדש את המלתחה.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
על הגובה
הפוליטיקה של רמת השרון
#מחוץ_למסך
פתיחת מקלטים ציבוריים בכפר סבא
חברת המועצה באצי אלקובי עם סגן ראש העיר קורצקי
משמחים את כולם
ילדים בבית הספר סולד
אשת השנה של מועדון הליונס כ"ס
אירועי חילוץ רבים בכינרת בסופ"ש
סופלאקי של ים
"סופלאקי של ים"