רעננה

"לספורטאי שרוצה להצליח לא משנה מי נותן את ההוראות: גבר או אישה"

ליאת גלר, שחקנית ומאמנת קבוצת רוגבי הנשים 'עצמה רעננה רפטורס', עשתה היסטוריה ומונתה למאמנת הראשית של קבוצת רוגבי הגברים 'עצמה רעננה רוסטרס'. זו הפעם הראשונה שבענף הרוגבי מונתה מאמנת לקבוצת גברים

זאב גולדשמיט 11/04/2019
גלר. החלום להתפרנס מאימון
צילומים: מנחם בן מנחם ובאדיבות מועדון הרוגבי

לפני כשבועיים ליאת גלר, שחקנית ומאמנת קבוצת רוגבי הנשים "עצמה רעננה רפטוס" עשתה היסטוריה כשמונתה למאמנת הראשית של קבוצת הגברים של המועדון, והובילה אותם לניצחון במשחק הבכורה.

זו פעם ראשונה בענף הרוגבי המתפתח, שאישה מאמנת קבוצת גברים. המשחק הראשון של גלר כמאמנת קבוצת הגברים היה ברבע גמר גביע המדינה. הקבוצה מרעננה ניצחה 24:52 את 'גליל עליון' ועלתה לחצי גמר הגביע, שייערך בשבת מול 'מועדון יזרעאל גלבוע'. רק לשם השוואה, לפני כחודש לפני שליאת מונתה למאמנת הקבוצה, נוצחה 'רעננה רוסטרס' 28-21 מול אותו יריבה מהגליל.

"כשביקשו ממני לקחת את האימון של קבוצת הגברים במועדון חששתי מאוד - זה גם לאמן רוגבי 15 שמאוד שונה מרוגבי שביעיות, גם לאמן קבוצת גברים, ולהכין אותם למשחק של do or die תוך שני אימונים. אבל החבר'ה נתנו הופעה אדירה, יישמו כל מה שדיברנו עליו ולראיה ניצחון מאוד משכנע. גאה בהם מאוד", סיכמה גלר את הופעת הבכורה שלה עם קבוצת הגברים.

מירי שלו, מנכ"לית מרכז הספורט 'עצמה' המסייע לענף הרוגבי בישראל: "אני מברכת את ליאת על המינוי. אני בטוחה שהיא תוביל את הקבוצה להישגים נהדרים, אני מקווה שנראה עוד ועוד נשים בתפקידי מפתח בספורט הישראלי. בהצלחה לקבוצה בחצי גמר הגביע."

ליאת גלר (41)  נמצאת בענף הרוגבי כבר 14 שנה. היתה קפטן נבחרת הנשים של ישראל ועשתה קריירה מפוארת בשלושה מועדונים: אס"א ת"א, אס"א חיפה והלביאות ירושלים. לגלר היה חלק חשוב בהעפלת נבחרת הרוגבי לטורניר הגמר של אליפות אירופה 2008, כשבעיטת המרה שלה הביאה לניצחון על בולגריה.

בגיל 31 פרשה ממשחק, אבל נשארה בתחום והוסמכה כשופטת. מזה שלוש שנים היא מאמנת את קבוצת הנשים "עצמה רעננה רפטוס", והגיעה איתן להישגים: בעונה שעברה רעננה זכתה באליפות, והעונה זכתה בגביע המדינה. לאחרונה התבקשה לאמן במקביל גם את קבוצת הגברים של המועדון.

"אני מאוד אוהבת רוגבי ושיחקתי היכן שאפשרו לי לשחק", סיפרה גלר. "בשלב מסוים הרגשתי מיצוי כשחקנית, וכשהציעו לי לשפוט, עברתי לשיפוט. התקדמתי ושפטתי עבור איגוד הרוגבי האירופאי במשחקים בינלאומיים בפורטוגל, שבדיה, אנגליה. שפטתי בחמש אליפויות אירופה. בהמשך עוד הספקתי לחזור לשחק תקופה קצרה באס"א ת"א, אבל זה לא היה קל, ולפני שלוש שנים עברתי לאימון ב'רפטוס רעננה'. הרגשתי שהדרך היחידה לשנות דברים זה באימון, וקבוצת הנשים בהדרכתי הגיעה להישגים שאפשר להתגאות בהם. כעת אני מאמנת במקביל את הנשים וגם את הגברים".

איך זה כאישה להדריך קבוצת רוגבי של גברים?

"מדובר בקבוצה ותיקה מאוד, והם לא שחקנים זרים לי. הם באים לפעמים לאימון של הנשים. אני הרבה יותר מתייחסת לשחקנים ברגש. למשל, בשבת לפני המשחק כל שחקן שהגיע קיבל ממני חיבוק".

למה נועד החיבוק?

"חיבוק נועד להביע הערכה לכל שחקן שהגיע למשחק במטרה לעבוד קשה. לגברים קל יותר לשים בצד את האגו".

איך השחקנים מקבלים נוכחות של אישה בסמכות של מאמנת?

"זו קבוצה ללא אגו. זה התחביב שלהם, הם רוצים להצליח, ובאים ליהנות מהמשחק. אין דבר כזה בעיות משמעת. השחקנים הוותיקים מכירים אותי הרבה שנים ויודעים שיש לי ניסיון בענף. ספורטאי שרוצה להצליח, ממש לא משנה לו מי שנותן את ההוראות: גבר או אישה. הם חבר'ה טובים, יש אצלנו שחקנים מגילאי 17 פלוס ועד מעל גיל 40. יש לי קבוצה מעולה, הכי טובה בארץ, מבחינתי".

מה אמרת לשחקנים בשיחת הפתיחה?

"אמרתי להם שאני לא הולכת ללמד אותם רוגבי, ושאני סומכת עליהם. דיברנו על איך אנחנו הולכים לשחק כקבוצה, ושאנחנו הולכים לתת בראש".

מה החלום?

"להתפרנס מאימון, כי בינתיים אני עושה את זה בהתנדבות. קצת סבלנות, גם זה יגיע".

 לפרנסתה, ליאת גלר עובדת במחלקת הרכש ב"כנס" - חברה לארגון כנסים בינלאומיים. ברוגבי היא מאמנת פעמיים בשבוע את קבוצת הגברים, ופעמיים-שלוש בשבוע את קבוצת הנשים, וזה עוד לפני שדיברנו על המשחקים.

בחיים האישיים, היא בזוגיות מזה ארבע וחצי שנים. "יש לי חברה, גם לה קוראים ליאת, והיא שחקנית בקבוצה שלנו. היא גם הפיזיוטרפיסטית של הקבוצה. אני הרווחתי פיזיוטרפיסטית צמודה. אחי, אלון, הוא המנהל של מועדון הרוגבי רעננה".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 10/12/2019
זאב גולדשמיט 05/12/2019
זאב גולדשמיט 27/11/2019
זאב גולדשמיט 20/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
בית ספר לגידול שחקנים
הולך רגל נפצע קשה בכביש 77
רמת השרון חופשית תומכת בבלקין
להנציח את מרסל ניניו
בעקבות ההסלמה: הנשיא ביקר בנתיבות
מירוץ כפר סבא ה - 29 בקרוב
בקרוב מירוץ כפר-סבא ה- 29
הערכת שווי נכס - חשוב מאוד – למה?
מאבטחים הותקפו בבית חולים בנהריה