רעננה

כתבות צעירות

זהר גיטלמן וירדן לוי מראיינות את ליהיא ניב ושלי סנטו

28/04/2019
זהר גיטלמן וירדן לוי מראיינות את ליהיא ניב ושלי סנטו
צילום: פרטי

זהר גיטלמן וירדן לוי תלמידות בית ספר "יבנה"  ראיינו את ליהיא ניב ושלי סנטו, אשר פיתחו סיר מיוחד לבישול בחלל. הריאיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה למצטיינים בכתיבה מכיתות ד' ברחבי העיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

באיזו מסגרת פיתחתן את סיר הבישול לחלל?

אנו משתתפות בפרוייקט שנקרא "גם אני יכול" והוא פועל ברעננה כבר מספר שנים בחטיבות הביניים, במגמות המדעיות והטכנולוגיות. זהו פרויקט שמטרתו לקרב בין תלמידים לבין אנשים בעלי מוגבלויות שונות, דרך יצירה והמצאת פתרונות לבעיות שלהם. ההמצאות צריכות להתבסס על עקרונות מדעיים וטכנולוגיים כמובן, כי זו המגמה בה אנחנו לומדים. זה פרויקט שהוא שיתוף פעולה של אשכול פיס ושל אגף החינוך בעיריית רעננה. בכל שנה יש גם תחרות ובה זוכות הקבוצות בעלות ההמצאות הטובות ביותר.

מי תמך בכן בתהליך הפיתוח?

יש לנו ליווי צמוד של מנטור ושל חברים מהקבוצה. בונים את הדגם הראשון ותוך כדי תהליך הליווי משפרים אותו. כמובן שגם בני משפחותינו תמכו בנו לכל אורך הדרך. חקרנו את הנושא לפני בניית הדגם, קראנו מאמרים ומחקרים, התייעצנו עם אנשי מקצוע ורק אז התחלנו בבניית הדגם.

אלו תגובות קיבלתן על הסיר?

התגובות היו מאוד אוהדות. הייתה התעניינות גדולה בסיר. נושא החלל הוא נושא שמעניין גם מבוגרים וגם ילדים והפיתוח שלנו גרר הרבה תגובות. היו לנו במהלך הפיתוח גם חילוקי דעות, אבל כולם נבעו מרצון לשפר את ההמצאה שלנו ולהפוך אותה למיטבית.

מה ריגש אתכן במיוחד בנוגע לפיתוח של הסיר?

מה שהכי ריגש אותנו הייתה התגובה של נאס"א. נאס"א היא סוכנות החלל האמריקאית. זוהי הסוכנות שאחראית על תכנית החלל האמריקאית מטעם ממשלת ארה"ב. שלחנו להם מכתב ובו תיארנו כיצד פועלת ההמצאה שלנו וחיכינו לתגובתם, למרות שלא היינו בטוחים שתתקבל תגובה בכלל. לאחר זמן מה, קיבלנו מכתב תשובה מנאס"א. המכתב היה מפרגן מאוד וכלל פרגון רב על ההמצאה. נכתב בו שהיא המצאה נהדרת והם אף ייעצו לנו מספר עצות בנושא הגברת הבטיחות ועוד מספר חידודים לשיפור הדגם. זה ריגש אותנו מאוד, כי בעצם מדובר בסוכנות המובילה בעולם.

האם יש לכן רעיונות נוספים לפיתוח?

התחלנו לעסוק בפרויקט בנושא רגישות. הצבנו לנו למטרה לסייע גם לקשישים ולפתוח רשת שבה יהיו פיתוחים שיוכלו לסייע להם ולשפר את איכות חייהם. למדנו במהלך פיתוח הסיר שלנו, שיש כל כך הרבה דברים פשוטים שיכולים להקל על בעיות גדולות. חשוב להקל גם על הקשישים בארצנו, הם עברו כל כך הרבה ותרמו להקמת המדינה והעיר, עלינו להחזיר להם.

עוד ברעננה
ברוידא וברט במחנה הצופים
זאב גולדשמיט 31/07/2019
אן מור , הצילה את החתול
קרן שלהבת 18/07/2019
אלוף הקריאה
זאב גולדשמיט 25/06/2019
קריסטל. נגיש הצעה מסודרת
זאב גולדשמיט 20/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
קריסטל. נגיש הצעה מסודרת
"אין לנו היכן לבלות"
ניתוח הגדלת ישבן - כל מה שלא סיפרו לכם
ניתוח הגדלת ישבן - כל מה שלא סיפרו לכם
מציינים 4 שנים ל"צוק איתן" בבית קינן
גל פרידמן, יניב רונן, ניב קריספין, ים אלגברי, שף דויד אלחדף
סדנאות שף לילדים ונערים עם מוגבלויות
לראשונה: פתיחת הצרויות בלייזר
ראש מנהל החינוך התפטרה
אושר צו הארנונה לשנת 2019 בהוד השרון
אושר צו הארנונה לשנת 2019 בהוד השרון
כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא
כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא