רעננה

סיור התחדשות עירונית ברעננה

סמנכ"לית הרשות הלאומית להתחדשות עירונית, הגיעה לרעננה - ללמוד על המכשולים שיש ליזמים במסגרת התחדשות עירונית וכיצד פותרים אותם

זאב גולדשמיט 29/04/2019
אליאב אסייג וצוות הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית
צילום: פרטי

סיור התחדשות עירונית ברעננה. 

אליאב אסייג, מנכ"ל חברת רינובו  אשר ארחה את גנון וצוותה : "המדינה חייבת להשתתף עם הרשות המקומית בתקצוב של תשתיות , רק ככה  תאפשר הרשות המקומית לדיירים וליזם להגדיל צפיפות במרכז העיר על מנת שיותר פרויקטים יהיו כלכליים".

בכירי הרשות להתחדשות עירונית סיירו בפרויקטים של חברת רינובו ברעננה, על מנת ללמוד על שיטות בניה חדשות במסגרת התחדשות עירונית במרכז העיר וכן כיצד מתמודדים היזמים עם מכשולים ובעיות שונות בדרך, הן מבחינה בירוקרטית מול הרשויות והן בהתמודדות עם התב"ע הנקודתית בכל פרויקט וציפיות ובקשות בעלי הדירות.

גנון הגיעה לסיור ברעננה עם בכירי צוותה שנערך ע"י מנכ"ל חברת רינובו , אליאב אסייג וסמנכ"ל השיווק של החברה , גיל וולמן יחד עם הקבלן המבצע את הפרויקטים השונים של החברה. השלושה לקחו את אורחיהם לסיור בשני פרויקטים של החברה ברעננה. הראשון תמ"א 38  בשיטת עיבוי ובינוי ברחוב השרון . 12-22 [הבניינים הזוגיים]  שכבר הושלם. יש לציין כי בניגוד לתהליכי תמ"א 38/1 הרגילים החברה פעלה לפנות את כל דיירי הבניין לדיור זמני  על חשבונם במהלך הבניה . הצוות נכנס לדירה מאוכלסת כמו גם סייר בלובי ובחדרי המדרגות של הבניין המוכן.

לאחר מכן הגיעה הקבוצה לפרויקט של החברה באחוזה  188-190 ,  2 בניינים בני 7 קומות מעלה קומת הקרקע עם תוספת של 24 דירות  חדשות על 24 דירות קיימות. שם התרשמו מאתר בניה פעיל של פרויקט במסגרת תמ"א 38 /1  בשיטת עיבוי ובינוי באמצעות שני מנופים ותבניות מתקדמות לבניה .

גנון וצוותה למדו במהלך הסיור על דרכי ההתמודדות עם סיטואציות ובעיות שונות במהלך הפרויקט -  כיצד תכנן באופן יעיל וחסכוני את הפרויקט החדש . למשל יצירת פיר של מעלית  מחוץ לקונטור הבניין כדי לחסוך שטחים ציבוריים בבניין ותוספת 2 מעליות לכל בניין , דרך העברת זכויות מהמרתפים לקומות העליונות של הבניין וההתמודדות המיסויית הכרוכה בכך וכיצד היא עלולה לעכב את הפרויקט והמשא ומתן מול הרשות המקומית בכל הנוגע ליצירת מקומות חניה מספיקות לדיירי הבניין החדשים והישנים כאחד.

אליאב אסייג, מנכ"ל חברת  רינובו  אשר ארחה את גנון וצוותה ביקש במהלך הסיור כי המדינה תיקח חלק פעיל יותר בנוגע לתקצוב פעילות של התחדשות עירונית.  אסייג : "המדינה לא תורמת כלל מבחינה תקציבית לקידום פרויקטים בהתחדשות עירונית מצד אחד ומהצד השני כל המיסים שהיזם משלם על הקמת הפרויקט הולכים אליה. המדינה חייבת להשתתף עם הרשות המקומית במימון עלויות של תשתיות , רק ככה  יתאפשר לרשות המקומית להגדיל צפיפות במרכז העיר על מנת לקדם יותר פרויקטים".

סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית, עינת גנון : "נציגי הרשות צפו מקרוב והתרשמו משיטות ביצוע החיזוק, ביקרו בדירות ובמבנים שחלקם בהליכי חיזוק ושיפוץ וחלקם כבר חודשו ואוכלסו, וכן בפתרונות החנייה. שמענו מנציגי חברת רינובו על התהליכים שעברו, האתגרים, ההצלחות, החסמים ועוד. הרשות מאמינה בחשיבות המפגש וההיכרות עם השטח - היזמים, הדיירים והפרויקטים עצמם.

התרשמנו במיוחד מביצוע פרויקטי תמ"א 38 חיזוק ועיבוי (תמ"א 38/1) בשיטה ייחודית, כך שהחיזוק נעשה באופן פנימי, בתוך הקירות הקיימים, ולא מחוץ למבנה. החיזוק והרחבת הדירות, שינויים בגרם המדרגות ובמעלית נעשים לאחר פינוי הדיירים לתקופה קצרה יחסית. שיטה ייחודית זו מאפשרת לקצר את משך הפרויקט באופן משמעותי וזאת תוך חסכון בעלויות החיזוק ותוך גמישות בביצוע המאפשרת יעילות מחד ושמירה על אסתטיקה בתוך הבניין ובקו הבניין ובמפגש הבניין עם הרחוב מאידך.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מצדיעים לחיילי המילואים
מצדיעים לחיילי המילואים
קבוצת הרוגבי נשים. ממשיכה לזכות בתארים
ממשיכה במלוא העצמה
סער , מינה עוזרת חדשה
מעיין גלוזברג מונתה לעוזרת ראש עיריית כפר סבא
הובא למנוחות יגאל טישמן שנהרג בתאונת אומגה בהונדורס
מקדימים כריתה לקריסה
חשד: תושב ת"א תקף מאבטח בבת ים
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
שחייני הוד השרון. הישגים רבים במשחי המוקדמות
עם הפנים לאליפות ישראל