רעננה

כתבות צעירות

שירה הראל, הלל סלומון ונגה גינסברג מראיינות את איילת דליות

כתב לוקאל 30/04/2019
שירה הראל, הלל סלומון ונגה גינסברג מראיינות את איילת דליות
צילום: פרטי

שירה הראל, הלל סלומון ונגה גינסברג תלמידות בבית ספר ביל"ו ראיינו את איילת דליות, שהקימה את מרכז "דרך רעננה" להשתלמויות מורים. הריאיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה למצטיינים בכתיבה מכיתות ד' ברחבי העיר.

במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על יוזמות ועל המצאות ישראליות ועולמיות וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

ספרי לנו על עצמך

אני גרה בצור יגאל ואני אימא לשתי בנות בוגרות. אני עובדת בעיריית רעננה כבר יותר מעשור (מאז שנת 2007(. בתחילת דרכי, עסקתי בפיתוח תכניות חינוכיות. אחת מהתוכניות הייתה טיפוח כישורי כתיבה אצל תלמידים מצטיינים מרחבי העיר. החלטנו לקרוא לתכנית "כתבים צעירים" וכידוע לכם, היא פועלת עד היום ואתם חלק ממנה. כך אני סוגרת מעגל עם תכנית שפועלת כבר 11 שנים.

מהי היוזמה החדשה שלך?

מורים נוהגים ללמוד ולהשתלם בבית ספר מיוחד שנקרא "מרכז פסגה". קיימים מרכזים כאלו ברחבי הארץ. יחד עם מרכז הפסגה של כפר סבא, הקמנו ברעננה לפני כשנתיים מרכז מיוחד למורי רעננה שנקרא "דרך רעננה". מטרתו היא להוות בית להשתלמויות מורים, בהתאם לייחודיות של רעננה. המורים מבתי הספר היסודיים מגיעים למרכז שלנו, מגדירים לעצמם משימת למידה ולומדים בדרך מהנה וחווייתית איך ללמד טוב יותר.

במה מרכז "דרך רעננה" שונה ממרכזים אחרים הקיימים בארץ?

במרכז שלנו המורים יכולים לבחור את תחומי הדעת שבהם ירצו להתמחות בהתאם למשימת הלמידה שלהם. זה נקרא "מודולה". כל מורה יכול ללמוד במספר מודולות ולא מחויב להשתלמות אחת באותו נושא מתחילתה עד סופה. המטרה שלנו היא שילדים ילמדו בדרכים אחרות, לא רק עם שולחן ועל כיסא וכך גם המורים...הם יאהבו את מה שהם עושים אם הלמידה תהיה מהנה יותר ועם יכולת בחירה גדולה יותר.

מי סייע לך בתהליך הפיתוח של מרכז "דרך רעננה"?

חשוב לציין שלא עבדתי לבד ולא פיתחתי את הרעיון בכוחות עצמי. עמד לצדי צוות שלם שתמך וחשב יחד (מינהל החינוך, מפקחי משרד החינוך, צוות הפסגה, מנהלות ועוד). ראשית, חקרנו יחד ובדקנו מהן הבעיות הקיימות ומהי המציאות של בתי הספר. דמיינו וחלמנו כיצד ייראה השינוי ואז התחלנו לחשוב כיצד ניתן להביא הכול לידי ביצוע. יחד איתי בצוות של "דרך רעננה" נמצאים: שגיא, נועה, יונה ושרונה. ובצוות הפיתוח ד"ר גדי ביאליק, נועה זנדבנק וגוני יוסקין-גורביץ.

האם יש לך מחשבות נוספות על פיתוח והרחבת המרכז?

בהחלט. השאיפה שלי היא ש"דרך רעננה" תגדל ותתרחב גם לקליטת מורים מחטיבות הביניים ומהתיכונים. בנוסף, הייתי שמחה מאוד לראות משתלמים שאינם דווקא מתחום החינוך, למשל: בנקאים. אני מאמינה בכל ליבי שאם מורים ילמדו בדרך שבה הם רוצים ללמד וגם ילמדו כיצד ללמד, התלמידים ייהנו לבוא לבית הספר, יהיו מודעים יותר לעצמם ויהיו ערכיים יותר.

מה מרגש אותך בהקשר של מרכז?

אני מתרגשת מתגובות מפרגנות של אנשים, שמספרים לי כי הם לומדים בצורה שונה ונהנים מכך. משתלמות ששואלות אותי  כבר   בשלב הזה לגבי השתלמויות שמיועדות להיפתח בשנה הבאה, גורמות לי לגאווה ולהתרגשות. במיוחד שמחתי כאשר בדף משוב שהעברנו, משתלמת כתבה שהיא מורה כבר במשך 30 שנה, אבל זו ההשתלמות הראשונה בה היא נהנית ולומדת דברים שהיא כבר מיישמת בכיתה.

עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/08/2019
קובי סידנוף
זאב גולדשמיט 06/08/2019
קורסי הקיץ במסגרות שלח
כתב לוקאל 18/07/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
שלמו 25 מיליון שקלים והבית שלכם
שלמו 25 מיליון שקלים והבית שלכם
ירושלים במקום השני בהתחלות הבניה
פעוט ננעל ברכב בגבעת ח"ן
אוהבים אמנות. עושים אמנות
"אוהבים אמנות. עושים אמנות"
גבר טבע בחוף בת"א
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנושות בירושלים
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנושות בירושלים
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט- "שישי חקלאי"!
פסחקלאי בצפון הנגב
"פסחקלאי" בצפון הנגב