רעננה

"כורש" - ספרו החדש של יונתן ילון

יונתן ילון(40), תושב רעננה משיק קמפיין חדש לספרו "כורש", רומן היסטורי שעוסק בחייו של כורש הגדול, המלך הפרסי, מהיוולדו ועד עלייתו לכס המלכות. הספר זכה לשבחים מסופרות ידועות כמו שפרה הורן ומיכל שלו

כתב לוקאל 13/05/2019
יונתן ילון
צילום: שי קדם

יונתן ילון (40) גר ברעננה עם אשתו גלית וילדיו התאומים אודליה וטמיר. בשעות היום הוא מנהל שיווק בחברת הייטק, אך בזמנו הפנוי הוא כבר כתב מאות שירים, משחק מחשב עלילתי בשם "אושר בלי גבולות", קובץ סיפורים בשם "אהוב על בנות" ורומן בשם "המלך צ'ינגיס הראשון", שיצא לפני שלוש שנים וזכה להצלחה ולשבחי הביקורת.

בתחילת החודש השיק יונתן קמפיין מימון המונים לספרו החדש, בעל השם הזמני "כורש", באתר הדסטארט (https://headstart.co.il/project/51233). הקמפיין בינתיים זוכה להצלחה, לאחר שכבר ביומיים הראשונים גייס יונתן כ-12 אלף ש"ח לפרויקט. נפגשתי איתו לשיחה קצרה על ספרו החדש, ועל המעבר מהוצאת ספרים מסורתית למימון המונים.

על מה הספר החדש?

"'כורש' הוא רומן היסטורי למבוגרים על (כמה מפתיע) כורש, המלך הפרסי, מלידתו ועד עלייתו לכס המלכות. רוב האנשים שמעו רק על 'הצהרת כורש', זה בשבילם איזה זיכרון עמום מבחינות הבגרות – וחבל. את ההיסטוריה כותבים המנצחים, וההיסטוריונים, שרובם היו יוונים, לא פרגנו לפרסים אחרי מאות שנות מלחמה ביניהם. אבל סיפור ההתבגרות של כורש שכן תועד הוא סיפור אפי על אהבה, הקרבה וגבורה. הוא ייקח את הקוראים 2,600 שנה אחורה, אל המאורעות שהובילו לשיבת ציון מגלות בבל, כלומר הסיבה שאנחנו פה, ואל אחת הדמויות הכי חשובות בהיסטוריה שלנו. זה סיפור שכמעט אף אחד לא מכיר, אבל הוא יותר מדי טוב מכדי שלא יסופר."

איך הגעת לכתוב רומן עלילתי דווקא על כורש הגדול?

"הכול התחיל מפוסט שנתקלתי בו בעמוד הפייסבוק 'היסטוריה גדולה, בקטנה', שעסק דווקא בסבו של כורש. משם גלשתי מערך לערך בוויקיפדיה וגיליתי שיש כאן סיפור אדיר ולא מוכר על דמות מפתח בהיסטוריה של העולם ושל העם היהודי בפרט. התחקיר לקראת כתיבת הספר היה מקיף מאוד ולקח לי בערך שנה.

כורש לא רק הקים את האימפריה הגדולה ביותר שהעולם ראה עד ימיו – הוא גם נחשב לראשון שהנהיג בכל הארצות ששלט בהן זכויות אדם, שוויון וחופש דת. זה מעניין, כי בישראל של היום, "איראן" היא אויב מרכזי שמזוהה בעיקר עם תוקפנות, קיצוניות וכפייה דתית. אבל כורש דווקא היה איראני "טוב ליהודים" שהעניק להם זכויות שוות והתיר להם לחזור לארצם. הידידות בין העם האיראני ובינינו הופרעה משמעותית רק לפני 40 שנה במהפכה האסלאמית. הסכסוך הקיים הוא בין השלטונות, לא בין האנשים משני העמים.

שני הספרים הקודמים שלך יצאו בהוצאות ספרים מסודרות. למה הפעם אתה עושה את זה לבד?

אחרי ההצלחה של 'המלך צ'ינגיס הראשון', ספרי הקודם, הייתי בטוח שמעכשיו הדרך שלי כסופר תהיה סלולה. ובאמת, לא לקח הרבה זמן עד שחתמתי עם הוצאה שהתחייבה לממן את ספרי הבא. אבל בלי להלאות בפרטים, העסק הלך והסתבך, ובסופו של דבר הייתי צריך להתחיל הכול מההתחלה. קיבלתי סירובים מכמה הוצאות, שאמרו שהספר מצוין אבל לא מספיק מסחרי. יכולתי לחכות להוצאות אחרות, או להוציא את הספר בעצמי. ואז פתאום חשבתי, למה לא עשיתי את זה בעצמי מלכתחילה? יש לי את מה שדרוש – את הידע איך מפיקים ספר, את אנשי המקצוע הנכונים, את הרצון, ואני מקווה שגם את הקהל. מימון המונים והוצאה עצמאית אינם מתאימים לכל אחד, אבל במקרה שלי ולפי התקדמות הקמפיין עד כה, עושה רושם שהמהלך הזה דווקא כן יהיה כלכלי."

הקמפיין להוצאת הספר "כורש" מאת יונתן ילון מתקיים כעת ויסתיים ב-29 במאי: https://headstart.co.il/project/51233

עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/11/2019
זאב גולדשמיט 24/10/2019
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נמשיך לעזור לתושבי ויישובי העוטף
"נמשיך לעזור לתושבי ויישובי העוטף"
מכוון גבוה
סוגי סחורות חקלאיות במסחר עצמאי
מצליחים בגדול
מגבירים את האכיפה
"חזרתי אחרת לעולם הזה"
הגביע הוא שלנו
הגביע הוא שלנו
אלפי בני נוער ביריד ההתנדבות