רעננה

"אני משתדל לחיות את החיים שלי בצורה טובה"

דן וידר תושב רעננה הוא אחד השחקנים שמייצגים את מועדון הכדורת רעננה בתחרות הבינלאומית לכדורת דשא לעיוורים שמתקיימת השבוע. וידר מספר על אובדן הראיה וכיצד המשחק הפך לחלק בלתי נפרד מחייו

זאב גולדשמיט 16/05/2019
וידר. מקווה לסיים במקום הראשון
צילום: זאב גולדשמיט

השבוע החלה בישראל תחרות בינלאומית לכדורת דשא לעיוורים, בה משתתפים שבעה שחקנים עיוורים ממועדון הכדורת ברעננה (מתוך 15 שחקנים בסך הכל בנבחרת הישראלית). התחרות מתקיימת במועדון כדורת דשא ברמת גן בהשתתפות נציגים מחמש מדינות: ישראל, דרום אפריקה, אנגליה, אוסטרליה וניו זילנד.

המועדון ברעננה, שממוקם ברחוב היערה, הוא אחד משלושת מועדוני כדורת דשא לעיוורים הפועלים בארץ (השניים האחרים בחיפה ובקריית אונו) במסגרת העמותה הישראלית לכדורת דשא לעיוורים שבראשה עומד יצחק בראנס. בעמותה הישראלית לכדורת דשא לעיוורים פעילים כשישים שחקנים עיוורים.

במועדון הכדורת ברעננה, הגדול מבין השלושה, משחקים כ- 25 שחקנים עיוורים. במהלך אימון או משחק, לכל אחד מהם מוצמד מאמן אישי, שפועל בהתנדבות ומסייע לעיוורים בהכוונה והתמצאות בזמן המשחק. מועדון רעננה משרת את כל אזור השרון מחדרה ועד הרצליה ורעננה.

המשחק מתנהל באווירה רגועה על גבי משטח דשא בגודל של 35X  35 מ"ר, שמחולק למסלולים. יש את הכדור הקטן הלבן ההתחלתי שנקרא "קיטי", אותו מגלגל השחקן הראשון במגרש הדשא. המטרה היא לגלגל כדורים נוספים גדולים יותר ולהצמיד אותם כמה שיותר קרוב ל"קיטי". המאמנים המלווים מסייעים לשחקנים העיוורים, מנחים אותם בזווית הזריקה ואומרים להם לאיזה מרחק ה'קיטי' הגיע. המאמנים המתנדבים מלווים את השחקנים לתקופת הסתגלות כדי ליצור אמון ושיתוף פעולה הדוק.

דן וידר (59) תושב רעננה, הוא אחד השחקנים העיוורים שמייצגים את מועדון הכדורת רעננה בתחרות הבינלאומית. עד גיל 42 הוא ראה כמו כולם, התפרנס כנהג משאית. "במהלך הנסיעות הרגשתי מסך שחור בעין שמאל ולא ייחסתי לזה יותר מידי חשיבות. חשבתי שזה יעבור לבד. אבל כשראיתי שזה לא עובר פניתי לרופא, שהטיס אותי לניתוח. הרשתיות בעין אחת נקרעה. אחרי כחצי שנה עשו לי ניתוח גם בעין השנייה, ומאז כל חיי השתנו", מספר וידר, שמגיע למגרש הכדורת ברעננה בצעידה מביתו המרוחק כשצמוד אליו כלב נחייה שמראה לו את הדרך.

איך קיבלת את השינוי בחייך?

"לא נכנסתי למועקה, אלה החיים, השלמתי עם זה. אני מתנהל לבד ככל יכולתי. יש לי משפחה חמה ותומכת, אישה ושני ילדים. בטלוויזיה אני שומע את כל החדשות. נכון, אני לא נוסע לטייל בחו"ל, אבל זה לא חסר לי".

כיצד התחלת בכדורת דשא?

"בהתחלה רכבתי על אופני טנדם, אבל אז החלו בעיות עם הברכיים וחיפשתי ספורט אחר. דרך חבר הגעתי לפני שלוש שנים למועדון הכדורת ברעננה. התאהבתי במשחק התחרותי הזה, ומאז זה חלק מחיי. יש לי מאמנת שעומדת במרחק מסוים ממני ומכוונת אותי לגלגל את הכדור לעבר המטרה. הכדורת דשא היא היום האהבה שלי".

היו לך הישגים?

"בוודאי. זכיתי בשלושה גביעים במקום ראשון בתחרויות של כדורת לעיוורים. גם בתחרות הבינלאומית השבוע אני מקווה לסיים במקום הראשון".

האם אתה שואל את עצמך, לעיתים, 'מדוע זה קרה דווקא לי'?

"לא נכנס לזה. אני משתדל לחשוב רק על הטוב. יש לי את העיניים שלי, הנה הם, לאנס, כלב הנחייה שלי שמראה לי את הדרך. יחד איתו אני משתדל לחיות את החיים שלי בצורה טובה. אם יש משהו שמפריע לי ברעננה זה היעדר נגישות ברמזורים. בהזדמנות זו אני פונה לעיריית רעננה שתדאג ליצור טיקטקים ברמזורים, שעיוורים יודעים לזהות, ובמיוחד חשוב לי שיותקן ברמזור ברחוב עקיבא פינת צ'יפמן, שאותו אני חוצה בהליכה בדרכי למועדון הכדורת".

גדי ויינר, מתנדב ומאמן עיוורים וחבר בעמותה: "אני קורא לציבור להגיע ולהתנדב במועדון הכדורת ברעננה, ובכך לאפשר ליותר שחקנים עיוורים להגיע ולהשתתף. אנחנו משוועים למאמנים, שעתיים פעילות בדשא. ישנם עיוורים שרוצים להשתתף ולא יכולים בשל מחסור חמור במתנדבים. מאמן לא חייב להיות שחקן כדורת. אנחנו כבר נעניק לו את הכלים. כל מה שהמתנדב צריך זה הרבה סבלנות לדבר עם העיוורים".

מתנדבים המעוניינים להצטרף כמאמנים למועדון כדורת הדשא לעיוורים ברעננה, יכולים ליצור קשר עם גדי בטלפון 058-400-9767.

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 18/09/2019
זאב גולדשמיט 12/09/2019
זאב גולדשמיט 04/09/2019
זאב גולדשמיט 29/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
 מצלמות אבטחה בשכונת הכרמים
מצלמות אבטחה בשכונת הכרמים
מדברים סב(ת)אות על המורכבות והגיוון
"יש פה מעבר לסטיגמה על הכדורגלן המזרחי"
שריפה בבית עסק בכפר סבא
מבנה לא ראוי למגורים
שלוש משפחות מרעננה פונו מדירותיהם בבניין שעובר תמ"א 38
גאווה לפתח תקוה - טייס בן העדה האתיופית
דנה פרידר בקמפיין חדש
דנה פרידר בקמפיין חדש
"הרצליה זוכרת"