רעננה

עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול

בחודש מרץ בשנה שעברה - כך על פי דו"ח מבקר המדינה - הציע השירות להתמכרויות לעיריית רעננה לממן הקמה של מסגרת חדשה למבוגרים. עיריית רעננה השיבה כי אינה מעוניינת להיענות להצעה

זאב גולדשמיט 16/05/2019
 עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול
צילום אילוסטרציה iclip art

על פי דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם לאחרונה, עולה כי עיריית רעננה סרבה להקים בשטחה יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול.

במסגרת הביקורת שנערכה ברעננה עולה מדו"ח מבקר המדינה, כי בשנת 2016 היו בה 38 תושבים עם נזקקות, שהיא התמכרות. במועד הביקורת לא היו בה מסגרות לטיפול במכורים מבוגרים בקהילה. בחודש מרץ 2018 – על פי הדו"ח – הציע השירות להתמכרויות לעיריית רעננה לממן הקמה של מסגרת חדשה למבוגרים. מרכזת השירות במחוז המרכז דיווחה כי עיריית רעננה אינה מעוניינת להיענות להצעה.

דו"ח המבקר מוסיף, שמנהלת מחלקת הרווחה של עיריית רעננה ציינה כי כעשרה מתושבי רעננה מטופלים ביחידות אזוריות. היא סבורה שאין מקום לפתוח יחידה מקומית ברעננה, ועד כה לא נתקלו בקושי לקבל את השירות ביחידות אזוריות בערים סמוכות. מנהלת הרווחה בעירייה ציינה, שאין די מטופלים שירצו לקבל שירות ברעננה, ולכן לא יוכלו להפעיל את השירות ביעילות, אלא אם כן יפתחו שירות אזורי.

עיריית רעננה הוסיפה בתשובה למבקר מאוקטובר 2018, שיש עוד סיבות לכך שתושבים עם נזקקות שהיא התמכרות לא נשלחו לטיפול ובהן: לכמה מהם לא הייתה מוטיבציה להיכנס לתהליך גמילה וכמה אחרים מכחישים את ההתמכרות.

מבקר המדינה העיר לעיריית רעננה, שככלל, המוטיבציה של מכורים לשנות את מצבם היא נמוכה, ולכן אחד מתפקידיו של עובד סוציאלי התמכרויות בעיר ברשות המקומית הוא לטעת במכור את המוטיבציה לטיפול.

המבקר הוסיף בביקורת שלו: "בהיעדר יחידת התמכרויות ועובד סוציאלי התמכרויות בעיר, ספק אם יש מי שימלא תפקיד זה. עיריית רעננה אמנם מפנה מטופלים לרשויות סמוכות, אך ללא תקן של עו"ס התמכרויות. ספק אם האמצעים שננקטו לאיתור ולשכנוע של מכורים לקבל טיפול יכולים להיות מיטביים".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "תושבי רעננה מקבלים את מלוא השירות ומסגרת להתמכרויות לסמים ואלכוהול למבוגרים ביחידה האזורית שממוקמת בהרצליה. שירותי הרווחה ברעננה נותנים מספר שירותים אזוריים, כגון שירות לנפגעות פגיעה מינית ומועדוניות אגם ומע״ש רעננה ומאידך משתמשת במספר שירותים אזוריים אחרים. משרד הרווחה תומך בהקמת מסגרות אזוריות משיקולי הגיון כלכלי ללא פגיעה במקבלי השרות".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
המזגן התקלקל. התקלה דווחה בינואר, התיקון הסתיים ביולי
תקלה במזגן הסתיימה בתביעה על סך מאות אלפי שקלים
רוכבת אופניים נפצעה מפגיעת רכב
שאטלים לרווחת תושבי עלייה
יער אוסישקין  , מי יציל אותו?
מחלוקת בין שתי הערים תביא לסופו של יער אוסישקין הגוסס?
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
סוף הסיפור: "מאיר ספרים" נסגרת
הרוג ופצועים בתאונת עבודה סמוך לקיבוץ רשפים בעמק בית שאן
הרוג ופצועים בתאונת עבודה סמוך לקיבוץ רשפים בעמק בית שאן
תושב פרדס חנה נורה למוות