רעננה

"לחזור לברטוב זה לחזור הבייתה"

המשותף לאביבה כהן ולבתה סיגל כהן לויטס, ששתיהן היו תלמידות בבית ספר "ברטוב", וכשהתבגרו חזרו לשם כמחנכות: אביבה המשיכה כמורה וסיגל חזרה כמנהלת. לרגל חגיגות 70 שנה להיווסדו של "ברטוב" קיימנו שיחה עם שתי הנשים שמספרות על ההבדלים בין אז להיום

זאב גולדשמיט 16/05/2019
 אביבה כהן ובתה סיגל כהן לויטס. סגרו מעגל
צילום: פרטי

 אביבה כהן (75) היא אימה של סיגל כהן לויטס, מנהלת בית הספר ברטוב. המשותף לאמא ולבת ששתיהן היו תלמידות ב"ברטוב", וכשהתבגרו חזרו לשם כמחנכות: אביבה המשיכה כמורה בביה"ס, סיגל חזרה כמנהלת בית הספר. השבוע שתיהן היו נרגשות במפגש המשותף שקיימנו איתן ליד הכיתות בו ישבו כתלמידות, לרגל חגיגות 70 שנה להיווסדו של בית הספר "ברטוב".

"ברטוב" הוא בית הספר היסודי השלישי ברעננה, אחרי "מגד" ו"יבנה". תחילה נקרא ממלכתי ב', ובהמשך נקרא ע"ש המנהל הראשון של בית הספר, ישעיהו ברטוב. גם המנהל השני נקרא ברטוב, פנחס ברטוב, אבל אין שום קשר משפחתי ביניהם.

אביבה, תלמידה היית, ואיזה מקצועות למדתם?

אביבה: "היית תלמידה טובה במקצועות ההומניים. ופחות בולטת במקצועות הריאליים. בחשבון והנדסה היו לי ציוניים כמעט טוב. הייחוד של ברטוב היו שיעורי חקלאות עם המורה דן ברוך. הילדים עבדו עבודת אדמה. ברטוב נחשב לבית ספר ברמה טובה, למדנו אז כיתות א' עד ח' והיו המון תלמידים".

אביבה כהן עברה חיים לא פשוטים. בגיל 26 התאלמנה מבעלה, ושנה אחר-כך החלה ללמד בבית הספר. "הייתי מאוד מאושרת לחזור לבית הספר בו למדתי כילדה, לראות את המחזוריות של החיים".

כיצד קיבלת את העובדה שבתך, סיגל, מונתה למנהלת ברטוב?

אביבה: "מאוד התרגשתי, המינוי שלי כמורה, ואחר-כך של סיגל נתן לי הרגשה ש'ברטוב' עשה טוב למשפחתי".

סיגל, מה הזיכרונות שלך כתלמידה בברטוב?

"אני זוכרת את חדר המדעים עם המורה גדעון חימיץ', שהיה שם בכיתה שלד שכולם קראו לו ג'וני, באמצעותו למדנו על גוף האדם. אני זוכרת את חדר כלכלת הבית עם המורה אירית קט וחדר נגרות עם המורה אורה. זוכרת לטובה את מקהלת בית הספר. היה לנו גם את הקיוסק של מוישיק שבו מכרו סנדוויץ' של שתי פרוסות לחם שחור עם חרדל. בנוסף לקיוסק הייתה גם מסעדה בבית הספר, שבו אכלנו בסכום סמלי".

סיגל, מה זה עבורך לחזור לנהל את בית הספר בו למדת כתלמידה?

"לחזור לברטוב זה לחזור הביתה. מקום חם, בטוח, מוגן, שורשי. עבורי ברטוב תמיד היתה משפחה. תחילה הייתי מורה בחטיבת 'רימון', וכשאמרו לי שאני אנהל את 'ברטוב', הייתי בשוק. שאלתי את עצמי איך מכל בתי הספר נתנו לי לנהל את בית הספר שבו למדתי כילדה? זה גורל שנקבע מלמעלה. זה נועד לעשות תיקון במובן המיסטי והקבלי לילדה שהייתי. זו עבורי סגירת מעגל, ואמרתי שאני חוזרת".

למה הכוונה תיקון?

"כשעליתי בפעם הראשונה במדרגות בית הספר אחרי 40 שנה שלא הייתי פה, משהו רעד בי. שאלתי את עצמי איך יתכן שהילדה המופנמת, הביישנית, הנחבאת אל הכלים חוזרת ממקום של עוצמה לנהל מוסד לימודי שבו הייתי תלמידה. אם בגיל 12 כשסיימתי לימודים בברטוב, מישהו היה אומר לי שאחרי 40 שנה אחזור כמנהלת ל'ברטוב', זה כמו שאחלום על החלל החיצון".

אביבה, כאמא, מה זה עבורך שסיגל מנהלת?

"זה חיזק ושימח אותי, ונתן לי תחושה טובה שההשקעה שלי בה כאמא, נשא פרי. תמיד אמרו לי שהבת שלי מקסימה, אבל היום כשהיא מנהלת בית הספר אני מקבלת הרבה יותר תגובות מחממות את הלב".

 בית הספר "ברטוב" יקיים כנס מחזורים לדורותיו בחצר בית הספר ב-28 במאי. בין המפורסמים בוגרי ברטוב אפשר למצוא את אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם ואת הדוגמנית והשחקנית  גלית גוטמן. חבר מועצת העיר לשעבר, אביחי ארביב, שהיה תלמיד ב"ברטוב" וגם ילדיו למדו באותו בית ספר, הוא ממארגני חגיגות ה-70 לבית הספר. כרטיסים לאירוע ניתן לרכוש בקול-טיקט 8864* .

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אמא טלי ותלתלי עם מתנה
פורים בחוצות המפרץ
כשחוזרים ללימודים מנשקים ונוסעים
"משתדר״גים אתכם ובשבילכם"
הירוקים עם גינזבורג
הירוקים עם גינזבורג
לראשונה בהוד השרון: טקס זיכרון לנספים בעליית יהודי אתיופיה
די לטביעות
עבודות שירות לתוקף פקח עירוני
גז"ד לשוטר שתקף סמנכ"ל לשעבר של הפועל כפר סבא