רעננה

קלקול קיבה התברר כחיידק אלים

טיפול מהיר של ד"ר תמר ברקוביץ במכבי שירותי בריאות ברעננה הביא להצלת חיים של ממש

זאב גולדשמיט 20/05/2019
מימין לשמאל האחות אילה פרנקו נטלי פרזון האח אלעד גטניו ודר תמר ברקוביץ
צילום: מכבי שירותי בריאות

 כשנטלי פרזון (50) מרעננה סבלה מהקאות וכאבי בטן, היא סברה שמדובר בעוד וירוס, שמאפיין את מזג האוויר של האביב. היא ניגשה למרפאתה של ד"ר תמר ברקוביץ, רופאת המשפחה שלה במכבי שירותי בריאות בעיר , כדי לטפל בתסמינים ואולי לקבל תרופה שתקל על הכאבים וחוסר הנעימות.

 ד"ר ברקוביץ', שבדקה את נטלי, הבינה מיד שהיא מיובשת עקב ההקאות הרבות, והתקשרה למרפאת האחיות וביקשה שיטפלו בה בדחיפות. האחות אילה פרנקו חיכתה לה במיוחד, על אף שסיימה את שעות עבודתה . כאשר נטלי הגיעה למרפאת האחיות, אילה ביצעה מספר בדיקות נוספות לבקשת הרופאה, כדי לברר לעומק מה גרם לתסמינים מהם היא סבלה. או אז, ד"ר ברקוביץ' נחרדה לגלות את מצבה של פרזון. היא עודכנה שבגופה של נטלי נמצא ריכוז גבוה מאוד של קטונים (תרכובות חומציות שנמצאות בדם ובשתן) שיכול להביא למצב של עילפון, איבוד הכרה ואפילו תרדמת , וביקשה לפנותה לחדר המיון.

הצוות הרפואי שנכח במקום, האחים אילה פרנקו ואלעד גטניו, כבר היו בדרכם להזעיק ניידת טיפול נמרץ, אבל אז התברר שלנטלי היו תכניות אחרות לגמרי. באותו יום, היא הוזמנה לפגישה חשובה ודחופה בבית הספר של בנה. "זאת הייתה פגישה שחיכינו לה הרבה זמן ולא ראיתי מצב שאני מבריזה. הייתי חייבת להגיע" הסבירה פרזון.

ד"ר ברקוביץ' שעודכנה בהתפתחויות בזמן אמת, החליטה להיכנס לתמונה ולהתערב, "המצב של נטלי היה חמור. המחויבות שלי בתור רופאה, הייתה לוודא שמהמרפאה היא מגיעה ישירות לבית החולים. לא הייתה אופציה אחרת". בשיתוף פעולה יוצא דופן בין צוות האחים לד"ר ברקוביץ', נפתח "חמ"ל" מאולתר. הצוות הרפואי שוחח עם צוות ההנהלה של בית הספר אליו הייתה אמורה להגיע נטלי לפגישה, הסבירו להם את חומרת המצב ובקשו להבין את היעדרותה מהפגישה החשובה. במקביל, המשיכה ד"ר ברקוביץ' לשכנע את נטלי שהיא חייבת להגיע לבית החולים בדחיפות. לאחר דקות ארוכות נטלי השתכנעה ואלעד גטניו הזעיק את ניידת הטיפול הנמרץ שתיקח את נטלי לבית החולים, שם עשתה בדיקות נוספות שהראו את התמונה המלאה.

נטלי סבלה מזיהום חמור בדם, שנגרם עקב חיידק נדיר שנוצר בעקבות דלקת בכליות. החיידק האלים גרם לעלייה דרמטית ברמות הקטונים בגוף שהביאו אותה לסכנת חיים ממשית. "ד"ר ברקוביץ' הצילה לי את החיים" אמרה נטלי "לא הבנתי עד כמה מצבי היה חמור והעקשנות שלה ושל הצוות הרפואי שאגיע מייד לבית החולים, הייתה הדבר שהפריד ביני לבין נזק בלתי הפיך. אין לי מספיק מילים כדי להודות להם" מסכמת נטלי.

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 12/09/2019
זאב גולדשמיט 21/08/2019
הרבה חן בן אור צפוני, עירית בר ואנה פוזמנטיר. יש להן בית
זאב גולדשמיט 15/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הולכת רגל כבת 50 נפצעה באורח בינוני מפגיעת משאית בגבעתיים
הולכת רגל נפגעה ממשאית בגבעתיים
  בכפר סבא יוצאים מהחושך אל האור
יוצאים מהחושך אל האור
מוחים נגד יוקר המחיה
אופנוען נהרג בתאונה בנגב
פורום ממונות הטרדה מינית הושק ברעננה
פורום ממונות על נושא הטרדה מינית הושק ברעננה
מי אמור להחליף את פח?
"זה לא התפקיד שלי להחליף את הפח"
זוגיות והגשמה עצמית
זוגיות והגשמה עצמית
סערה בישיבת המועצה