רעננה

הפארקים בשרון - בריאים לאדם ולסביבה

מאת הדס מרשל ברוך- מנהלת יחידת שטחים פתוחים ואקולוגיה ועו"ד טל גרנות.- ראש תחום בריאות וכימיקלים, אדם טבע ודין

כתב לוקאל 23/05/2019
הפארק בהוד השרון
צילום: הדס מרשל ברוך

בשנים האחרונות המודעות לאורח חיים בריא עולה, ואיתה החשש מריסוסים וחומרים רעילים אליהם אנו וילדנו חשופים. החשש הזה פוגש אותנו גם במקומות אליהם אנו מגיעים להשתחרר מאורח החיים הלחוץ וליהנות עם המשפחה- הפארקים העירונים והמרחבים הירוקים.

ברחבי העולם החשש הזה תופס תאוצה, ורק לאחרונה יצאה מועצת העיר ניו יורק בהכרזה לפיה פארקים נועדו למשחק ולא לקוטלי עשבים"!

אנו, בשרון, מובילים תפיסה זו כבר מזה זמן, כאשר ברעננה, כפר סבא והוד השרון הפארקים והגנים הציבוריים אינם מרוססים כלל.

מהם ריסוסי גינון? ריסוסי הגינון הם לרוב הדברת "עשבים שוטים" ע"י ריסוס בקוטלי עשבים. בארץ ובעולם חומר הריסוס הנפוץ ביותר במרחב החקלאי והעירוני כולל גני שעשועים, פארקים, מדרכות הוא ראוונדאפ (או בשם העברי טייפון). בשנים האחרונות מספר מחקרים שונים העלו חשש לפגיעה בבריאות הציבור ובבריאות העובדים כתוצאה לחשיפה לחומרים אלו, ובשנת 2015 הוכרז הגליפוסט, החומר הפעיל בתכשירים רבים בהם "ראוונד-אפ" והטייפון הפופולאריים בארץ להדברת עשבייה, כחשוד כמסרטן בבני אדם ע"י ארגון הבריאות העולמי. מחקרים נוספים מצאו השלכות נוספות על פרויות, מומים בפגים, בעיות הורמונליות ועוד.

לקוטלי העשבים השפעה משמעותית על האדם הן במגע ישיר או בנשימה והן בזיהום הסביבה: זיהום מי התהום, הנחלים והים, זיהום אוויר, זיהום קרקע ופגיעה במגוון הביולוגי. מחקרים מצאו פגיעה בציפורים, מאביקים, פרוקי-רגליים ודבורים.

כל אלה הובילו אותנו , היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון, להקמת פורום מקצועי בו הכרזנו כי הפארקים בשרון הינם פארקים בריאים לאדם ולסביבה.

ואכן בפארק רעננה, פארק כפר-סבא ובפארק האקולוגי הוד השרון לא מרססים בקוטלי עשבים, ולכן הפארקים מהווים מרחבים בטוחים לבילוי ומשחק וגם מזמנים פרפרים, חיפושיות, ציפורים וצבים ומגוון מינים לפארק.

חשוב לציין כי השימוש בקוטלי עשבים נעשה, מלבד בפארקים, גם במרחב הציבורי והפרטי, כאשר קוטלי העשבים עצמם זמינים לרכישה בכל חנות, ומבלי להציג רישיון מדביר מוסמך לצורך קניה ושימוש.

לכן, במסגרת הגנה על בריאות הציבור במרחב העירוני, מקדמת עמותת אדם טבע ודין מקדמת הצעת חוק להסדרת הנושא -הצעת חוק הגנה על בריאות הציבור (הפחתת הסיכון מחומרי הדברה), התשע"ז–2017 ), שמטרתה להפחית את הסיכונים הנובעים משימוש בחומרי הדברה ולמזער את הפגיעה באדם ובסביבה.

לפי הצעת החוק, מוצע כי הרשויות המקומיות  יפעלו על בסיס תכנית הדברה שנתית, שמטרתה צמצום הסיכון משימוש בתכשירי הדברה על הרשויות המקומיות, קרי, הפחתה עד הפסקה של ריסוס בגינות הציבוריות ובצידי הדרכים.

התכנית השנתית, שתקבע מבעוד מועד על פי יעדים של גינון בר קיימא, תפרט גם את האמצעים הנתונים בידי הרשות בכדי לעמוד ביעדים, ותנחה את מחלקות הגינון ברשויות.

התפיסה היא כי דווקא בתחום ההדברה, שהינו תחום סבוך המבוזר בין משרדי ממשלה שונים, יש לרשויות המקומיות את המקום והיכולת לתפוס את ההובלה בכל מה שנוגע לבריאות הציבור, להיות החלוצות שיובילו את הבשורה לרמה הארצית, כמו שכבר קורה בעולם, ולהגן על בריאות התושבים שלהם.

במקביל לקידום הצעת החוק, אדם טבע ודין פועלת אל מול הרשויות עצמן, לטובת הפסקת ההדברה הכימית, ובשיתוף היחידה הסביבתית השרון.

הפסקת הריסוס בפארקים מהווה שלב ראשוני לטובת הפיכת הפארקים העירוניים לכאלו ששמים את הסביבה בראש סדר העדיפויות. במסגרת פורום הפארקים של היחידה האזורית, אנו משלבים ערכי טבע בתוך הפארקים העירוניים וכך מקדמים פארקים מגוונים ומעניינים שעוסקים גם בשמירת טבע ובעצם, מבחינתנו, מהווים חלק מהמאמץ הארצי לשימור טבע ושימור המסדרון האקולוגי הארצי.

לדוגמא בפארק רעננה אזורי פרחי בר עשיר המושך מאביקים ובקרוב תקום גם גינת עטלפים, בפארק כפר-סבא הושבה בריכת חורף, גינת מאביקים ולאחרונה גם צביה בה גדלים צבים קטנים עד שיכולו להשתחרר לטבע (לפי היתר מרשות הטבע והגנים) והפארק האקולוגי הוד השרון מוקדש כולו לצפרות וציפורים ובו אגם מרהיב המאפשר לציפורים ולאדם מפגש קרוב לו לא זוכים בכל יום.

כולם מוזמנים להגיע לפארקים בשרון ולהנות מבילוי בריא ומהנה!!

עוד ברעננה
יונה ברטל
כתב לוקאל 28/04/2019
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
משלמים פחות בחוף
בתמונה מימין לשמאל: אסי, אוהד, חני ויעקב
הבוזגלוס בדרך להנפקת דרכון פורטוגלי
מחוברות
מחוברות
חשד: ביצע עבירות מין בקטין
חברת ניקיון בתים
השיטור העירוני באילת עבר למשכנו החדש
ערוץ המוזיקה
פועל בניין נהרג במג'דל שמס